CBOS: Do spowiedzi wielkanocnej przystępuje 67 procent Polaków

CBOS: Do spowiedzi wielkanocnej przystępuje 67 procent Polaków

67 procent Polaków przystępuje do wielkanocnej spowiedzi – wynika z danych CBOS, na które powołuje się portal Konferencji Episkopatu Polski. Oznacza to, że w okresie poprzedzającym najważniejsze święta w roku z sakramentu pokuty korzysta ponad 25 milionów wiernych

Drugie przykazanie kościelne mówi, by „przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu po­kuty”. Zaś trzecie przykazanie dodaje: „Każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku na Wielkanoc przyjąć Komunię św.” i jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego określa ono „minimum w przyjmowaniu Ciała i Krwi Pańskiej w związku ze świętami wielkanocnymi, które są źródłem i centrum liturgii chrześcijańskiej” (KKK, nr 2042).

–  To bardzo ważne, by przygotować się do pełne­go udziału w Eucharystii, pojednać się z Bogiem i ludźmi, szczególnie w czasie wielkanocnym, który dla chrześcijan jest najważniejszy w całym roku liturgicznym – wyjaśnia rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. –  Spowiedź raz w roku to pewne minimum – dodaje i zachęca do znacznie częstszego przystępowania do sakramentu pokuty i pojednania.

Warunkami dobrej spowiedzi są: rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, wyznanie grzechów i zadośćuczynienie. „Ci zaś, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu, grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą” – czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego (KKK, nr 1422).

Aby wyjść na przeciw osobom, które chcą przystąpić do spowiedzi wielkanocnej, w Kościele organizowane są różne inicjatywy, m.in. takie jak „Noc Konfesjonałów” (www.nockonfesjonalow.pl). Najwięcej parafii włącza się w tę akcję w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę.

Źródło: BP KEP


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Wesprzyj wydanie książki „Pamięć Polski. Pamięć sąsiadów. Pamięć Europy”
Ten, kto podważa zasadność polityki historycznej, podejmuje próbę przekonania wiatru, żeby nie wiał.
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.