CBOS: Do spowiedzi wielkanocnej przystępuje 67 procent Polaków

CBOS: Do spowiedzi wielkanocnej przystępuje 67 procent Polaków

67 procent Polaków przystępuje do wielkanocnej spowiedzi – wynika z danych CBOS, na które powołuje się portal Konferencji Episkopatu Polski. Oznacza to, że w okresie poprzedzającym najważniejsze święta w roku z sakramentu pokuty korzysta ponad 25 milionów wiernych

Drugie przykazanie kościelne mówi, by „przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu po­kuty”. Zaś trzecie przykazanie dodaje: „Każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku na Wielkanoc przyjąć Komunię św.” i jak czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego określa ono „minimum w przyjmowaniu Ciała i Krwi Pańskiej w związku ze świętami wielkanocnymi, które są źródłem i centrum liturgii chrześcijańskiej” (KKK, nr 2042).

–  To bardzo ważne, by przygotować się do pełne­go udziału w Eucharystii, pojednać się z Bogiem i ludźmi, szczególnie w czasie wielkanocnym, który dla chrześcijan jest najważniejszy w całym roku liturgicznym – wyjaśnia rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik. –  Spowiedź raz w roku to pewne minimum – dodaje i zachęca do znacznie częstszego przystępowania do sakramentu pokuty i pojednania.

Warunkami dobrej spowiedzi są: rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, wyznanie grzechów i zadośćuczynienie. „Ci zaś, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu, grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą” – czytamy w Katechizmie Kościoła Katolickiego (KKK, nr 1422).

Aby wyjść na przeciw osobom, które chcą przystąpić do spowiedzi wielkanocnej, w Kościele organizowane są różne inicjatywy, m.in. takie jak „Noc Konfesjonałów” (www.nockonfesjonalow.pl). Najwięcej parafii włącza się w tę akcję w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę.

Źródło: BP KEP


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Wesprzyj pierwsze polskie wydanie książki Rémiego Brague’a „Królestwo człowieka”
Argumentacja Rémiego Brague’a jest bezlitośnie logiczna i trafna – prof. Remigiusz Forycki
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.