Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Benedykt XVI: Upomnienie braterskie i wspólna modlitwa zasadami życia kościelnego

Upomnienie braterskie i wspólna modlitwa zasadami życia kościelnego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Upomnienie braterskie i wspólna modlitwa zasadami życia kościelnego

O przejawach miłości we wspólnocie chrześcijańskiej mówił Benedykt XVI w czasie południowego spotkania z wiernymi w Castelgandolfo. Rozważanie poprzedzające modlitwę Anioł Pański Papież poświęcił ewangelii z dzisiejszej niedzieli, gdzie Jezus charakteryzuje wspólnotę uczniów dwoma wyznacznikami. Pierwszym z nich jest upomnienie błądzącego brata. We wspólnocie chrześcijańskiej zdarzają się takie przypadki, że konieczne jest zwrócenie uwagi na słowa lub czyny pozbawione dobra. Papież przyznaje jednak, że upomnienie braterskie nie może być reakcją na doznaną krzywdę, ale wyrazem miłości względem popełniającego błąd.

„A jeżeli brat mnie nie posłucha? W dzisiejszej ewangelii Jezus wskazuje na stopniowość procesu: należy najpierw porozmawiać z dwoma lub trzema osobami, które pomogą mu lepiej zrozumieć to, co uczynił – mówił Ojciec Święty. – Jeśli mimo to wciąż odrzuca on zwrócenie uwagi, konieczne jest poinformowanie wspólnoty. Jeżeli nadal nie słucha jej głosu, musi odczuć zerwanie ze wspólnotą, które sam spowodował oddzielając się od wspólnoty Kościoła. Wszystko to ukazuje istnienie współodpowiedzialności na drodze życia chrześcijańskiego: każdy, świadomy swych ograniczeń i wad, jest powołany, by przyjąć upomnienie braterskie oraz pomagać innym tą konkretną posługą”.

Drugą cechą wspólnoty uczniów Jezusa jest zgodna modlitwa w tej samej intencji. Pan zapewnia modlących się w Jego imię o swojej obecności – zauważył Papież.

„Kolejnym owocem miłości we wspólnocie jest zgodna modlitwa – kontynuował Ojciec Święty. – Jezus mówi: «Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich» (Mt 18, 19-20). Modlitwa osobista jest oczywiście ważna, wręcz niezbędna, ale Pan zapewnia o swej obecności we wspólnocie, choćby bardzo małej, gdy jest ona zjednoczona i jednomyślna, ponieważ odzwierciedla wtedy rzeczywistość Boga w Trójcy Jedynego, doskonałej komunii miłości”.

se/ rv

Radio Watykańskie


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.