Upomnienie braterskie i wspólna modlitwa zasadami życia kościelnego
Upomnienie braterskie i wspólna modlitwa zasadami życia kościelnego
O przejawach miłości we wspólnocie chrześcijańskiej mówił Benedykt XVI w czasie południowego spotkania z wiernymi w Castelgandolfo. Rozważanie poprzedzające modlitwę Anioł Pański Papież poświęcił ewangelii z dzisiejszej niedzieli, gdzie Jezus charakteryzuje wspólnotę uczniów dwoma wyznacznikami. Pierwszym z nich jest upomnienie błądzącego brata. We wspólnocie chrześcijańskiej zdarzają się takie przypadki, że konieczne jest zwrócenie uwagi na słowa lub czyny pozbawione dobra. Papież przyznaje jednak, że upomnienie braterskie nie może być reakcją na doznaną krzywdę, ale wyrazem miłości względem popełniającego błąd.
„A jeżeli brat mnie nie posłucha? W dzisiejszej ewangelii Jezus wskazuje na stopniowość procesu: należy najpierw porozmawiać z dwoma lub trzema osobami, które pomogą mu lepiej zrozumieć to, co uczynił – mówił Ojciec Święty. – Jeśli mimo to wciąż odrzuca on zwrócenie uwagi, konieczne jest poinformowanie wspólnoty. Jeżeli nadal nie słucha jej głosu, musi odczuć zerwanie ze wspólnotą, które sam spowodował oddzielając się od wspólnoty Kościoła. Wszystko to ukazuje istnienie współodpowiedzialności na drodze życia chrześcijańskiego: każdy, świadomy swych ograniczeń i wad, jest powołany, by przyjąć upomnienie braterskie oraz pomagać innym tą konkretną posługą”.
Drugą cechą wspólnoty uczniów Jezusa jest zgodna modlitwa w tej samej intencji. Pan zapewnia modlących się w Jego imię o swojej obecności – zauważył Papież.
„Kolejnym owocem miłości we wspólnocie jest zgodna modlitwa – kontynuował Ojciec Święty. – Jezus mówi: «Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich» (Mt 18, 19-20). Modlitwa osobista jest oczywiście ważna, wręcz niezbędna, ale Pan zapewnia o swej obecności we wspólnocie, choćby bardzo małej, gdy jest ona zjednoczona i jednomyślna, ponieważ odzwierciedla wtedy rzeczywistość Boga w Trójcy Jedynego, doskonałej komunii miłości”.
se/ rv