Antonina Karpowicz-Zbińkowska: Palestrina, Canticum canticorum

Antonina Karpowicz-Zbińkowska: Palestrina, Canticum canticorum

Nie jest także do końca jasne przeznaczenie tego cyklu motetów, czy były one używane w liturgii, czy raczej służyły do prywatnej pobożności


Nie jest także do końca jasne przeznaczenie tego cyklu motetów, czy były one używane w liturgii, czy raczej służyły do prywatnej pobożności - przeczytaj felieton z cyklu Perły Muzyki Dawnej

 

Giovanni Pierluigi da Palestrina (1525-1594), „kanonizowany” przez Sobór Trydencki na sztandarowego kompozytora Kościoła katolickiego, wypracowawszy sztywny kanon reguł, którym miał się rządzić kontrapunkt obowiązujący w utworach liturgicznych, komponował także utwory odbiegające od tego kanonu.

Przykładem jest sławny cykl motetów pięciogłosowych do tekstu Pieśni nad pieśniami. Głosy prowadzone są tu niemal na sposób madrygałowy, mówi się, że Palestrina wyraża w tych motetach swoją osobistą wrażliwość.

Nie jest także do końca jasne przeznaczenie tego cyklu motetów, czy były one używane w liturgii, czy raczej służyły do prywatnej pobożności. Jednak jasne jest, że cykl ten wpisuje się w założenia duchowości kontrreformacyjnej, w tym służy uwypukleniu bardziej subiektywnych wątków pobożnościowych i osobistej relacji z Chrystusem przez kontemplację fragmentów Pisma Świętego.

Wykonanie zespołu Hilliard Ensemble, którego skład został specjalnie poszerzony do tego nagrania o dwie kobiety, co oczywiście kłóci się z praktyką liturgiczną czasów Palestriny, podkreśla ten miękki, intymny charakter motetów Palestriny.

Antonina Karpowicz-Zbińkowska

PROO NIW belka teksty77

 


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.