Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Antonina Karpowicz-Zbińkowska: Jean Richafort, Requiem in memoriam Josquin Despres

Antonina Karpowicz-Zbińkowska: Jean Richafort, Requiem in memoriam Josquin Despres

Z tego zapomnianego, niepozornego wręcz dzieła Paul van Nevel wydobył całą jego soczystość i głębię brzmienia

Z tego zapomnianego, niepozornego wręcz dzieła Paul van Nevel wydobył całą jego soczystość i głębię brzmienia - przeczytaj kolejny wpis z cyklu "Perły muzyki dawnej"

Zespół Huelgas Ensemble, pod dyrekcją belgijskiego muzykologa Paula van Nevela, obok nagrań muzyki czołowych kompozytorów renesansu, specjalizuje się w wynajdywaniu i wykonywaniu dzieł kompozytorów mniej znanych. Do takich nagrań można zaliczyć mało znane Requiem Jeana Richaforta (ok.1480-1547), dedykowane największemu kompozytorowi tego pokolenia: Josquinowi de Pres. To zresztą był wówczas bardzo popularny zwyczaj – pisanie utworów in memoriam, ku czci zmarłego mistrza. W ten sposób uczcił np. Johannes Ockeghem zmarłego Gillesa Binchois’a, a Ockeghema z kolei Josquin de Pres itd.

Historia muzyki średniowiecznej, renesansowej i barokowej układa się w ciąg tradycji przekazywanej przez kolejne pokolenia, ulepszania kunsztu poprzednich mistrzów, w przeciwieństwie do muzyki romantycznej i postromantycznej, która jest ciągiem zerwań z tradycją. To sześciogłosowe Requiem zresztą także w swojej konstrukcji nawiązuje do stylu kompozycji Josquina de Pres.

Z tego zapomnianego, niepozornego wręcz dzieła Paul van Nevel wydobył całą jego soczystość i głębię brzmienia. Przy ogromnej rozpiętości pomiędzy skrajnymi głosami, operując kolorystyką barw poszczególnych głosów (proszę zwłaszcza zwrócić uwagę na basy!), nadał fakturze utworu prawdziwą trójwymiarowość. Prezentowany poniżej introit z tego Requiem, to utwór, którego powinien posłuchać każdy początkujący meloman, poznający muzykę renesansu. Polifonia renesansowa może się zdawać adeptowi  sztuki melomanii nudna i płaska. To nagranie pokazuje, jak bardzo ten obraz jest mylący.


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.