Antoni Libera odznaczony Złotym Medalem „Gloria Artis”

Antoni Libera odznaczony Złotym Medalem „Gloria Artis”

Antoni Libera, pisarz, tłumacz i reżyser teatralny otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w dziedzinie literatury.

Złote, srebrne i brązowe medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odebrało łącznie 20 wybitnych przedstawicieli polskiej kultury. Uroczystość odbyła się 12 lipca w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis": nadawane są od 2005 r. osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochrony kultury i dziedzictwa narodowego.

Znawca twórczości Samuela Becketta mówił, że jest to niełatwy czas dla sztuki wysokiej:

„żyjemy w czasach bardzo poważnego kryzysu kultury… i dlatego pomyślałem, że więcej zrobię dla kultury będąc jej kustoszem”.

W ciągu ostatniego roku w siedzibie Teologii Politycznej odbył się cykl seminariów „Libera tłumaczy klasyków”, w czasie którego znany pisarz i tłumacz przybliżał słuchaczom twórczość m.in. Sofoklesa i Samuela Becketta. Wideorelacje ze spotkań dostępne są na stronie internetowej Teologii Politycznej. Ostatnie seminarium, które odbyło się 12 lipca, miało jako temat najbardziej znany i trudny do interpretacji dramat Becketta „Czekając na Godota”.

Antoni Libera przełożył i wydał wszystkie dzieła dramatyczne Samuela Becketta, jak również część jego utworów prozą oraz eseje i wiersze. Uważany jest za najlepszego w Polsce znawcę twórczości irlandzkiego dramaturga. Libera tłumaczył również Oskara Wilde’a i tragedie Sofoklesa, w tym Trylogię Tebańską Sofoklesa, na którą składają się: „Król  Edyp”, „Edyp w Kolonos” i „Antygona”.

Redakcja Teologii Politycznej składa Antoniemu Liberze i pozostałym laureatom serdeczne gratulacje.


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.