Otwieramy Instytut Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie – inauguracja on-line!

Otwieramy Instytut Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie – inauguracja on-line!

Przed nami wydarzenie bez precedensu. W setną rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie (ANGELICUM) zostanie powołany do życia Instytut Kultury św. Jana Pawła II. Zapraszamy na transmisję online z uroczystości inauguracyjnej, którą rozpoczniemy w poniedziałek 18 maja o godz. 17.00! W jej trakcie odczytany zostanie m.in. list Papieża Franciszka, oraz wysłuchamy inauguracyjnego wykładu prof. Rémiego Brague’a – jednego z najwybitniejszych współczesnych myślicieli katolickich. Inicjatorami powołania Instytutu są dwie organizacje pozarządowe z Polski – Fundacja Świętego Mikołaja i Fundacja Futura – Iuventa. Instytut Kultury św. Jana Pawła II w całości jest finansowany przez prywatnych fundatorów.

[CLICK HERE for English version]

Kiedy: 18 maja (poniedziałek)
Godzina: 17.00
Miejsce – Internet
TRANSMISJA:

Uwaga: spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim!

*

MSZA ŚWIĘTA PRZY GROBIE ŚW. JANA PAWŁA II
[poniedziałek – godz. 7:00]

Jeszcze przed inauguracją Instytutu Kultury św. Jana Pawła II o. Michał Paluch OP, Jego Magnificencja rektor Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) będzie koncelebrował wraz z papieżem Franciszkiem poranną Mszę świętą w bazylice watykańskiej przy ołtarzu z relikwiami św. Jana Pawła II. Transmisję z uroczystości będzie można obejrzeć na kanale YouTube VaticanNews oraz za pośrednictwem mediów w Polsce i na świecie.

*

Więcej o Instytucie Kultury Św. Jana Pawła II

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

W poniedziałek 18 maja w obecności przedstawicieli Stolicy Apostolskiej oraz Rady Fundatorów Instytutu, rektor Angelicum razem z przedstawicielami Fundacji Świętego Mikołaja i Fundacji Futura-Iuventa podpiszą uroczyście dokumenty powołujące do życia Instytut Kultury Św. Jana Pawła II. Nowo powstała instytucja naukowa będzie częścią Wydziału Filozoficznego Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum).

Twórcom Instytutu Kultury św. Jana Pawła II przyświecała intencja stworzenie ośrodka interdyscyplinarnych studiów i badań naukowych, traktującego nauczanie Karola Wojtyły jako punkt wyjścia i stały punkt odniesienia w refleksji nad najbardziej aktualnymi problemami współczesnego Kościoła i świata. Dlatego do współpracy w roli wykładowców Instytutu co roku zapraszani będą wybitni intelektualiści z całego świata, reprezentujący różne dyscypliny naukowe. Jednym z nich jest prof. Remi Brague z paryskiej Sorbony, który w poniedziałek 18 maja wygłosi wykład inauguracyjny „On importance of culture. Thinking with John Paul II”.

*

Angelicum jest jedną z najbardziej wpływowych uczelni katolickich na świecie, która kształci przyszłe elity Kościoła z całego świata wywierając bardzo istotny wpływ zarówno na sposób myślenia, jak i kierunki zmian dokonujące się w Kościele. To na tej uczelni młody ks. Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II, dopracowywał swoją formację intelektualną i duchową, odbywając studia w latach 1946-48, wieńcząc je pracą doktorską pt. „Zagadnienia wiary u świętego Jana od Krzyża”.

*

Dzięki transmisji uroczystości w Internecie każdy z nas będzie mógł być świadkiem tego przełomowego wydarzenia. Serdecznie zachęcamy do udziału  –  bądźcie Państwo z nami w ten szczególny dzień!

RAMOWY PLAN UROCZYSTOŚCI
[Początek – godz. 17.00]

➤ Uroczyste otwarcie – przemówienie o. Michała Palucha OP – Jego Magnificencji rektora Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum);

Odczytanie listu papieża Franciszka – list odczyta bp Jan Romeo Pawłowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej;

➤ Przemówienie kard. Stanisława Ryłki, współpracownika trzech papieży: Jana Pawła Ii, Benedykta XVI i Franciszka;

➤ Przemówienie o. Pablo Carlosa Sicouly’ego OP, socjusza do spraw życia intelektualnego Zakonu Dominikanów;

➤ Przemówienie o. Serge’a Thomasa Bonino OP – dziekana Wydziału Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum);

➤ Przemówienie o. Ryszarda Rybki OP – dyrektora Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum);

➤ Przemówienie o. Pawła Kozackiego OP – prowincjała polskiej prowincji Dominikanów;

Uroczyste podpisanie umowy

➤ Przemówienie Dariusza Karłowicza z Fundacji Świętego Mikołaja (pomysłodawcy utworzenia Instytutu);

➤ Przemówienie Mateusza Bednarkiewicza z Fundacji Futura-Iuventa (pomysłodawcy utworzenia Instytutu);

➤ Przemówienia przedstawicieli Rady Fundatorów: Jolanty i Mirosława Gruszków, Krzysztofa Domareckiego, Wojciecha Piaseckiego;

➤ Wykład prof. Rémiego Brague'a pt. On importance of culture. Thinking with John Paul II.

 

JP2 Fb

 


 Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.