Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Otwieramy Instytut Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie – inauguracja on-line!

Otwieramy Instytut Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie – inauguracja on-line!

Przed nami wydarzenie bez precedensu. W setną rocznicę urodzin papieża Jana Pawła II na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie (ANGELICUM) zostanie powołany do życia Instytut Kultury św. Jana Pawła II. Zapraszamy na transmisję online z uroczystości inauguracyjnej, którą rozpoczniemy w poniedziałek 18 maja o godz. 17.00! W jej trakcie odczytany zostanie m.in. list Papieża Franciszka, oraz wysłuchamy inauguracyjnego wykładu prof. Rémiego Brague’a – jednego z najwybitniejszych współczesnych myślicieli katolickich. Inicjatorami powołania Instytutu są dwie organizacje pozarządowe z Polski – Fundacja Świętego Mikołaja i Fundacja Futura – Iuventa. Instytut Kultury św. Jana Pawła II w całości jest finansowany przez prywatnych fundatorów.

[CLICK HERE for English version]

Kiedy: 18 maja (poniedziałek)
Godzina: 17.00
Miejsce – Internet
TRANSMISJA:

Uwaga: spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim!

*

MSZA ŚWIĘTA PRZY GROBIE ŚW. JANA PAWŁA II
[poniedziałek – godz. 7:00]

Jeszcze przed inauguracją Instytutu Kultury św. Jana Pawła II o. Michał Paluch OP, Jego Magnificencja rektor Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) będzie koncelebrował wraz z papieżem Franciszkiem poranną Mszę świętą w bazylice watykańskiej przy ołtarzu z relikwiami św. Jana Pawła II. Transmisję z uroczystości będzie można obejrzeć na kanale YouTube VaticanNews oraz za pośrednictwem mediów w Polsce i na świecie.

*

Więcej o Instytucie Kultury Św. Jana Pawła II

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

W poniedziałek 18 maja w obecności przedstawicieli Stolicy Apostolskiej oraz Rady Fundatorów Instytutu, rektor Angelicum razem z przedstawicielami Fundacji Świętego Mikołaja i Fundacji Futura-Iuventa podpiszą uroczyście dokumenty powołujące do życia Instytut Kultury Św. Jana Pawła II. Nowo powstała instytucja naukowa będzie częścią Wydziału Filozoficznego Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu w Rzymie (Angelicum).

Twórcom Instytutu Kultury św. Jana Pawła II przyświecała intencja stworzenie ośrodka interdyscyplinarnych studiów i badań naukowych, traktującego nauczanie Karola Wojtyły jako punkt wyjścia i stały punkt odniesienia w refleksji nad najbardziej aktualnymi problemami współczesnego Kościoła i świata. Dlatego do współpracy w roli wykładowców Instytutu co roku zapraszani będą wybitni intelektualiści z całego świata, reprezentujący różne dyscypliny naukowe. Jednym z nich jest prof. Remi Brague z paryskiej Sorbony, który w poniedziałek 18 maja wygłosi wykład inauguracyjny „On importance of culture. Thinking with John Paul II”.

*

Angelicum jest jedną z najbardziej wpływowych uczelni katolickich na świecie, która kształci przyszłe elity Kościoła z całego świata wywierając bardzo istotny wpływ zarówno na sposób myślenia, jak i kierunki zmian dokonujące się w Kościele. To na tej uczelni młody ks. Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II, dopracowywał swoją formację intelektualną i duchową, odbywając studia w latach 1946-48, wieńcząc je pracą doktorską pt. „Zagadnienia wiary u świętego Jana od Krzyża”.

*

Dzięki transmisji uroczystości w Internecie każdy z nas będzie mógł być świadkiem tego przełomowego wydarzenia. Serdecznie zachęcamy do udziału  –  bądźcie Państwo z nami w ten szczególny dzień!

RAMOWY PLAN UROCZYSTOŚCI
[Początek – godz. 17.00]

➤ Uroczyste otwarcie – przemówienie o. Michała Palucha OP – Jego Magnificencji rektora Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum);

Odczytanie listu papieża Franciszka – list odczyta bp Jan Romeo Pawłowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej;

➤ Przemówienie kard. Stanisława Ryłki, współpracownika trzech papieży: Jana Pawła Ii, Benedykta XVI i Franciszka;

➤ Przemówienie o. Pablo Carlosa Sicouly’ego OP, socjusza do spraw życia intelektualnego Zakonu Dominikanów;

➤ Przemówienie o. Serge’a Thomasa Bonino OP – dziekana Wydziału Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum);

➤ Przemówienie o. Ryszarda Rybki OP – dyrektora Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum);

➤ Przemówienie o. Pawła Kozackiego OP – prowincjała polskiej prowincji Dominikanów;

Uroczyste podpisanie umowy

➤ Przemówienie Dariusza Karłowicza z Fundacji Świętego Mikołaja (pomysłodawcy utworzenia Instytutu);

➤ Przemówienie Mateusza Bednarkiewicza z Fundacji Futura-Iuventa (pomysłodawcy utworzenia Instytutu);

➤ Przemówienia przedstawicieli Rady Fundatorów: Jolanty i Mirosława Gruszków, Krzysztofa Domareckiego, Wojciecha Piaseckiego;

➤ Wykład prof. Rémiego Brague'a pt. On importance of culture. Thinking with John Paul II.

 

JP2 Fb

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.