Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Zmarła prof. dr hab. Maria Braun-Gałkowska (1939 – 2023)

Zmarła prof. dr hab. Maria Braun-Gałkowska (1939 – 2023)

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że 1 grudnia 2023 roku zmarła prof. dr hab. Maria Braun-Gałkowska, wybitna psycholog, w latach 1990-95 r. dyrektor Instytutu Psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także Mama naszego kolegi Juliusza Gałkowskiego. Rodzinie składamy serdeczne wyrazy współczucia.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 9 grudnia 2023 r. o godz. 11.00 w kościele akademickim KUL.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 9 grudnia 2023 r. o godz. 11.00 w kościele akademickim KUL.

Prof. Maria Braun-Gałkowska ukończyła studia na kierunku filozoficzno-psychologicznym w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskała w 1992 r. w latach 1985-2011 r. kierowała Katedrą Psychologii Wychowawczej i Rodziny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Prowadziła badania naukowe w dziedzinach: psychologia małżeństwa i rodziny, psychologia rodziny dysfunkcjonalnej, psychoprofilaktyka i terapia rodziny, psychologia mediów, psychologia wychowawcza i metodyka nauczania, metody aktywizujące, animowanie małych grup, projekcyjne metody badania osobowości. Była autorką ponad 200 artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Pracowała też jako psychoterapeuta, m.in. w Ośrodku Terapii Rodzin przy ówczesnej Akademii Medycznej w Lublinie. Była członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i International Academy of Family Psychology. Dla wielu pokoleń absolwentów psychologii była autorytetem i mentorem.

Sama wspominała, że w czasie studiów jej Mistrzem był Ksiądz Profesor Karol Wojtyła. „Nieraz myślę o tym ze zdumieniem i z radością, bo chociaż na uniwersytecie każdy ma profesorów, ale nie każdy ma szczęście mieć mistrza. My mieliśmy to szczęście i w dodatku naszym Mistrzem był Karol Wojtyła. Czy umieliśmy to wtedy docenić? Może nie, bo traktowaliśmy ten niezwykły dar z właściwą młodości beztroską. A może jednak tak, bo przecież garnęliśmy się do naszego Mistrza z podziwem i miłością”.

Maria Braun-Gałkowska w 2012 r. została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

awo

 

fot. Agnieszka Gieroba/Forum


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.