Śledztwo w sprawie Pana Boga - Andrzej Horodeński

Andrzej Horodeński wciela się w detektywa, który na nowo przeprowadza dochodzenie w dawno zarzuconej sprawie. Kto odpowiada za istnienie świata? Głównym podejrzanym jest Bóg.

Andrzej Horodeński wciela się w detektywa, który na nowo przeprowadza dochodzenie w dawno zarzuconej sprawie. Kto odpowiada za istnienie świata? Głównym podejrzanym jest Bóg.

 

 

 

Śledztwo w sprawie Pana Boga. Czy znane są naukowe przesłanki istnienia Boga?

Andrzej Horodeński

wydawca: W.A.B

ilość stron: 144

 

 

 

Andrzej Horodeński wciela się w detektywa, który na nowo przeprowadza dochodzenie w dawno zarzuconej sprawie. Kto odpowiada za istnienie świata? Głównym podejrzanym jest Bóg. Choć wielu wcześniejszych śledczych zakwestionowało tę hipotezę, Horodeński przedstawia nowych świadków i nowe dowody, które mogą nas przybliżyć do rozwiązania odwiecznej zagadki.

Większość świeżych tropów detektyw odnajduje na gruncie nowoczesnej nauki. Przeszukując archiwa fizyków i kosmologów, kognitywistów, genetyków oraz badaczy procesu ewolucji, pokazuje, jak wiele zmieniło się w naszym rozumieniu świata w ciągu ostatnich stu lat. Kolejne przełomowe odkrycia zrodziły jednak nowe, jeszcze trudniejsze pytania. Możliwe, że zbliżamy się do granicy tego, co można wyjaśnić, posługując się wyłącznie naukowym racjonalizmem. A za tą granicą – kto wie – być może ukrywa się właśnie Bóg.

Śledztwo w sprawie Pana Boga to czasochłonne dochodzenie, które wcale nie musi zakończyć się sukcesem. Rzadko jednak mamy szansę obserwować detektywa tej klasy podczas pracy. Decydując się na to, możemy być pewni, że dowiemy się rzeczy wiadomych tylko nielicznym.

 

Ze Słowa wstępnego Edwina Bendyka:

Nie będę zdradzał wyników śledztwa w sprawie Pana Boga, by nie odbierać przyjemności lektury książki Andrzeja Horodeńskiego. Sprawi ona radość każdemu, kto nie stracił jeszcze zdolności do zachwytu i zadumy nad najważniejszym pytaniem filozofii: dlaczego jest raczej coś niż nic? Autor, z wprawą biegłego śledczego, relacjonuje bogaty materiał dowodowy z obszaru mechaniki kwantowej, teorii względności, teorii ewolucji, genetyki, kognitywistyki, wiedziony pytaniem: jak wyjaśnić złożoność i bogactwo rzeczywistości przejawiające się przy próbie wyjaśnienia niemal każdego jej aspektu, od poziomu mikro przez wymiar biologiczny po poziom makro dotyczący wszechświata, a może i wszechświatów?

Andrzej Horodeński – naukowiec, dziennikarz i felietonista. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Uczestniczył w badaniach dotyczących kontrolowanej syntezy termojądrowej oraz w projektach badawczych i technicznych z innych dziedzin fizyki i technologii. Jest autorem lub współautorem artykułów publikowanych przez czołowe periodyki naukowe, m.in. „Applied Physics Letters”, „Journal of Vacuum Science and Technology” i „physica status solidi”. Od lat zajmuje się popularyzacją informatyki i telekomunikacji. Współtworzył pisma o tematyce komputerowej m.in. „Computerworld”, „Enter”, „Magazyn Rynku Komputerowego” i „Teleinfo”. Jego felietony i komentarze publikowały najważniejsze dzienniki i tygodniki opinii w kraju. Jest także laureatem nagrody „InfoStar 1998” w kategorii popularyzacji informatyki oraz Nagrody 10-lecia Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

 


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Zostań współwydawcą „Teologii Politycznej Co Tydzień” w 2022 roku
Raz do roku zwracamy się ze szczególną prośbą o dofinansowanie „Teologii Politycznej Co Tydzień” i robię to teraz. Zdecydowanie polecam to pismo i już teraz bardzo dziękuję Państwu za hojność – Dariusz Karłowicz
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.