Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Teologia Polityczna spotkała się na seminarium wyjazdowym w Nieborowie

Eseje dotyczyły kłopotów z przebaczeniem politycznym

W dniach 17-19 czerwca 2011 uczestnicy prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim seminarium „Teologii Politycznej”, poświęconego tym razem idei politycznego przebaczenia, tradycyjnie zakończyli rok akademicki sesją wyjazdową w Nieborowie.

Do naszego obyczaju nieborowskiego należy, że każdy student przygotowuje esej końcowy związany z tematem przewodnim zajęć i odczytuje go pozostałym uczestnikom, po czym następuje dyskusja nad tekstem. Jeśli tylko pogoda pozwala, robimy to w parku, w pięknym otoczeniu. Tak było i w tym roku.

Eseje dotyczyły kłopotów z przebaczeniem politycznym (np. Irydion Krasińskiego, korespondencja Włodzimierza Boleckiego i Gustawa Herlinga-Grudzińskiego), jak i prób przezwyciężania tych kłopotów (m.in. powojenne przebaczanie inspirowane myślą Dietricha Bonhoeffera, postawa Rotmistrza Pileckiego a O naśladowaniu Chrystusa Tomasza a Kempis). Tematy ułożyły się w niezwykle intrygującą mozaikę prezentującą zagadnienie politycznego przebaczenia z wielu stron.

Wieczorem natomiast tradycyjnie ma miejsce spotkanie z gościem w bibliotece pałacowej. W tym roku nasze zaproszenie przyjął redaktor Roman Graczyk, dziennikarz, publicysta, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, autor kilku książek, w tym wydanej niedawno głośnej Cena przetrwania? SB wobec Tygodnika Powszechnego. Dyskusja była bardzo żywa i przeciągnęła się aż do godziny pierwszej w nocy.

Eseje przez nas napisane będzie można wkrótce przeczytać na stronie.

 

Kasia Górska

 


Wydaj z nami

Zostań Współproducentem podcastów Teologii Politycznej
Pomóż nam wyprodukować kolejne serie wartościowych podcastów o filozofii, polityce, historii i sztuce
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.