Śmierć i polityka - Spotkanie w Łodzi (30.03.2011)

Śmierć i polityka - Spotkanie w Łodzi (30.03.2011)

W środę 30 marca w Łodzi na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się pierwsze spotkanie z twórcami rocznika „Teologia Polityczna”.

"Śmierć i polityka" - relacja z debaty

W środę 30 marca w Łodzi na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się pierwsze spotkanie z twórcami rocznika „Teologia Polityczna”.
W reprezentacyjnej auli  „Paragrafu” (jak powszechnie określa się nowy budynek Wydziału Prawa w Łodzi)  dr. Marka Cichockiego i dr. Dariusza Gawina przywitali licznie zgromadzeni studenci oraz  środowiska akademickie. Nie zabrakło wielu mieszkańców Łodzi, przyjaciół i zwolenników „Teologii Politycznej”, jak również emitowanego w TVP Kultura, niestety nieukazującego się już, programu publicystycznego pt.  „Trzeci punkt widzenia”.
Prowadzącym to wyjątkowe, bo inaugurujące spotkanie był znany i ceniony politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, autor najnowszej książki pt. „Geopolityka-siła-wola. Rzeczypospolitej zmagania z losem”.
Temat naszej pierwszej debaty brzmiał „Śmierć i polityka”. I istotnie te dwa tytułowe, zarazem newralgiczne słowa padały wielokrotnie podczas przemówień szacownych prelegentów. W tym szczególnym czasie, zbliżającej się rocznicy katastrofy smoleńskiej, nabierały nowego, realnego znaczenia. O roli śmierci w polityce, śmiertelnych zagrożeniach związanych z polityką i o nieśmiertelności idei państwa rozmawialiśmy ponad trzy godziny.
 Niewątpliwie temat nadaje się na serię wykładów i spotkań. Daje to możliwość kontynuacji w nieodległej przyszłości, również tu, w Łodzi. W końcu to tylko 1,5-godzinna podróż pociągiem z Warszawy.
W imieniu mieszkańców naszego pięknego miasta żywię nadzieję, iż to uroczyście zainicjowane pierwsze spotkanie „Teologii Politycznej” w Łodzi wejdzie na stałe do kalendarza najważniejszych łódzkich wydarzeń intelektualnych i stanie się ważnym głosem w najistotniejszych sprawach dotyczących naszego Państwa.
Patronat medialny nad całym wydarzeniem objęła TVP Łódź. Za co serdecznie dziękujemy.

Bartłomiej Kosiński,
Współorganizator debaty w Łodzi

 

Posłuchaj debaty:

[mp3 plik=assets/stories/Debaty/mier-i-polityka-debata-w-odzi/debata_lodz.mp3]

 


Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.