Śmierć i polityka - Spotkanie w Łodzi (30.03.2011)

Śmierć i polityka - Spotkanie w Łodzi (30.03.2011)

W środę 30 marca w Łodzi na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się pierwsze spotkanie z twórcami rocznika „Teologia Polityczna”.

"Śmierć i polityka" - relacja z debaty

W środę 30 marca w Łodzi na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego odbyło się pierwsze spotkanie z twórcami rocznika „Teologia Polityczna”.
W reprezentacyjnej auli  „Paragrafu” (jak powszechnie określa się nowy budynek Wydziału Prawa w Łodzi)  dr. Marka Cichockiego i dr. Dariusza Gawina przywitali licznie zgromadzeni studenci oraz  środowiska akademickie. Nie zabrakło wielu mieszkańców Łodzi, przyjaciół i zwolenników „Teologii Politycznej”, jak również emitowanego w TVP Kultura, niestety nieukazującego się już, programu publicystycznego pt.  „Trzeci punkt widzenia”.
Prowadzącym to wyjątkowe, bo inaugurujące spotkanie był znany i ceniony politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, autor najnowszej książki pt. „Geopolityka-siła-wola. Rzeczypospolitej zmagania z losem”.
Temat naszej pierwszej debaty brzmiał „Śmierć i polityka”. I istotnie te dwa tytułowe, zarazem newralgiczne słowa padały wielokrotnie podczas przemówień szacownych prelegentów. W tym szczególnym czasie, zbliżającej się rocznicy katastrofy smoleńskiej, nabierały nowego, realnego znaczenia. O roli śmierci w polityce, śmiertelnych zagrożeniach związanych z polityką i o nieśmiertelności idei państwa rozmawialiśmy ponad trzy godziny.
 Niewątpliwie temat nadaje się na serię wykładów i spotkań. Daje to możliwość kontynuacji w nieodległej przyszłości, również tu, w Łodzi. W końcu to tylko 1,5-godzinna podróż pociągiem z Warszawy.
W imieniu mieszkańców naszego pięknego miasta żywię nadzieję, iż to uroczyście zainicjowane pierwsze spotkanie „Teologii Politycznej” w Łodzi wejdzie na stałe do kalendarza najważniejszych łódzkich wydarzeń intelektualnych i stanie się ważnym głosem w najistotniejszych sprawach dotyczących naszego Państwa.
Patronat medialny nad całym wydarzeniem objęła TVP Łódź. Za co serdecznie dziękujemy.

Bartłomiej Kosiński,
Współorganizator debaty w Łodzi

 

Posłuchaj debaty:

[mp3 plik=assets/stories/Debaty/mier-i-polityka-debata-w-odzi/debata_lodz.mp3]

 


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii PolitycznejKliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.