Między Północą a Południem. W poszukiwaniu źródeł polskiej tożsamości

Między Północą a Południem. W poszukiwaniu źródeł polskiej tożsamości

Zapraszamy dzisiaj (22 maja) na spotkanie z prof. Markiem A. Cichockim, które poprowadzi red. Jakub Moroz. Odbędzie się ono w siedzibie Teologii Politycznej przy ul. Koszykowej 24/7 o godz. 18:00. Spotkaniu towarzyszyć będzie premiera książki prof. Cichockiego „Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii”.

„Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii” to zbiór esejów prof. Marka A. Cichockiego, które łączy pytanie o ideowe korzenie polskiej wspólnoty, jej sens i miejsce w Europie. To długo oczekiwana książka wybitnego znawcy spraw europejskich – współzałożyciela Teologii Politycznej i wykładowcy Collegium Civitas – w której prezentuje on w nowym świetle kwestię polskiej tożsamości, odczytuje na nowo teksty autorów, do których – zdawałoby się – nie zwrócilibyśmy się poszukując odpowiedzi na pytania, które stawia przed nami współczesność: Jarosława Iwaszkiewicza, Teodora Parnickiego czy kronik Wincentego Kadłubka. To olśniewająca przenikliwością i szerokością spojrzenia książka, której lektura przynosi niepoślednią intelektualną satysfakcję.

Książka składa się z sześciu esejów, z których każdy poświęcony jest innym postaciom i zjawiskom kluczowym z perspektywy rozwoju polskiej formy, nieistniejącej bez zakorzenienia w kulturze Południa i dziedzictwie romanitas. By zrozumieć, czy istnieje sekretna mapa Europy i z jakimi konsekwencjami wiąże się spojrzenie na Polskę w świetle podziału kontynentu na Wschód i Zachód, warto sięgnąć po najnowszą publikację prof. Marka A. Cichockiego.

Serdecznie zapraszamy do lektury książki oraz uczestnictwa w spotkaniu autorskim.

Wydarzenie na Faceboooku

Książka w księgarni Teologii Politycznej (PRZEDSPRZEDAŻ)

Wydanie książki patronatem objęła TVP Kultura.

KULTURA magenta

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

 

bialy kwadrat2PJ RGB5

 

Relację opracował Mikołaj Rajkowski

Foto: Alina Gajdamowicz

Materiały zamieszczone na na stronie dostępne na licencji Creative Commons CC-BY-NC-ND.


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii Politycznej. Kliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.