Między Północą a Południem. W poszukiwaniu źródeł polskiej tożsamości

Między Północą a Południem. W poszukiwaniu źródeł polskiej tożsamości

Zapraszamy dzisiaj (22 maja) na spotkanie z prof. Markiem A. Cichockim, które poprowadzi red. Jakub Moroz. Odbędzie się ono w siedzibie Teologii Politycznej przy ul. Koszykowej 24/7 o godz. 18:00. Spotkaniu towarzyszyć będzie premiera książki prof. Cichockiego „Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii”.

„Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii” to zbiór esejów prof. Marka A. Cichockiego, które łączy pytanie o ideowe korzenie polskiej wspólnoty, jej sens i miejsce w Europie. To długo oczekiwana książka wybitnego znawcy spraw europejskich – współzałożyciela Teologii Politycznej i wykładowcy Collegium Civitas – w której prezentuje on w nowym świetle kwestię polskiej tożsamości, odczytuje na nowo teksty autorów, do których – zdawałoby się – nie zwrócilibyśmy się poszukując odpowiedzi na pytania, które stawia przed nami współczesność: Jarosława Iwaszkiewicza, Teodora Parnickiego czy kronik Wincentego Kadłubka. To olśniewająca przenikliwością i szerokością spojrzenia książka, której lektura przynosi niepoślednią intelektualną satysfakcję.

Książka składa się z sześciu esejów, z których każdy poświęcony jest innym postaciom i zjawiskom kluczowym z perspektywy rozwoju polskiej formy, nieistniejącej bez zakorzenienia w kulturze Południa i dziedzictwie romanitas. By zrozumieć, czy istnieje sekretna mapa Europy i z jakimi konsekwencjami wiąże się spojrzenie na Polskę w świetle podziału kontynentu na Wschód i Zachód, warto sięgnąć po najnowszą publikację prof. Marka A. Cichockiego.

Serdecznie zapraszamy do lektury książki oraz uczestnictwa w spotkaniu autorskim.

Wydarzenie na Faceboooku

Książka w księgarni Teologii Politycznej (PRZEDSPRZEDAŻ)

Wydanie książki patronatem objęła TVP Kultura.

KULTURA magenta

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

 

bialy kwadrat2PJ RGB5

 

Relację opracował Mikołaj Rajkowski

Foto: Alina Gajdamowicz

Materiały zamieszczone na na stronie dostępne na licencji Creative Commons CC-BY-NC-ND.


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.