front ksenofont

Biblioteka Klasyczna Teologii Politycznej powraca!

Wesprzyj wydanie dzieła Ksenofonta

Zebraliśmy
10691 zł
Potrzebujemy
10000 zł
Zbiórka zakończona
Powyżej
100%
Wsparło 82 osób
Przekaż darowiznę >>>

Pisma sokratyczne Ksenofonta, jednego z najwybitniejszych historyków starożytności, to wraz z wczesnymi dialogami Platona i Chmurami Arystofanesa najważniejsze źródła do badań nad historycznym Sokratesem. Nowe tłumaczenie pierwszego z nich – Ksenofontowej Obrony Sokratesa – zostało przygotowane przez dr Dorotę Tymurę i ukaże się niebawem nakładem Teologii Politycznej i Państwowego Instytutu Wydawniczego. Ksenofont relacjonuje w tym tekście okoliczności procesu i skazania Sokratesa. Prezentuje obraz Sokratesa odmienny od tego, który jest powszechnie znany z Platońskiej Obrony Sokratesa. Szczególną rolę w skazaniu Sokratesa przypisuje wyniosłości jego mowy przed sądem, która jest przewodnim motywem dzieła.

Dlaczego Ksenofont? Pisze Dorota Tymura

Na znaczenie pism Sokratesa wskazywał między innymi Leo Strauss. Jego zdaniem „niejednej spośród nader dzisiaj wpływowych, błędnych interpretacji postaci Sokratesa dałoby się uniknąć, gdyby tak pochopnie – i całkiem bezpodstawnie – nie zbagatelizowano znaczenia świadectwa Ksenofonta” (L. Strauss, Sokrates i Arystofanes, tłum. M. Filipczuk, Warszawa 2018, s. 14). Niejednokrotnie zwracano uwagę na to, że obraz Sokratesa, który przekazuje Ksenofont, jest wolny od tej idealizacji, której podlega relacja Platona. Równocześnie jednak Ksenofont nie kryje swojego podziwu dla Sokratesa, o czym świadczą ostatnie zdania jego Obrony:

Ja doprawdy, rozważając mądrość i szlachetność tego człowieka, ani nie jestem w stanie nie wspominać jego, ani też wspominając, nie wychwalać go. Jeśli zaś ktoś spośród dążących do cnoty zetknął się z kimś bardziej pożytecznym niż Sokrates, to taki człowiek w moim przekonaniu jest godny miana człowieka najszczęśliwszego.

Ksenofont, Obrona Sokratesa, tłum. D. Tymura

Przeczytaj fragment komentarza Doroty Tymury

Przeczytaj fragment Obrony Sokratesa Ksenofonta

 

  • Każdy darczyńca, który weźmie udział w zbiórce i wpłaci darowiznę w dowolnej wysokości, zostanie wymieniony z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki.
  • Każda osoba, która weźmie udział w zbiórce i wpłaci darowiznę w wysokości minimum 65 zł, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach dzieła oraz otrzyma bezpłatny egzemplarz pocztą.
  • Darczyńcy, którzy wpłacą darowiznę w wysokości 600 zł otrzymają wszystkie 5 opublikowanych dotychczas tomów Biblioteki Klasycznej oraz „Obronę Sokratesa” Ksenofonta tuż po jej wydaniu.
  • Darczyńcy, którzy wpłacą darowiznę w wysokości 1000 zł otrzymają także specjalny list i podziękowania podczas uroczystej premiery, Tytuł Honorowego Darczyńcy „Obrony Sokratesa” Ksenofonta oraz 5 opublikowanych dotychczas tomów Biblioteki Klasycznej i „Obronę Sokratesa” Ksenofonta tuż po jej wydaniu.

 

Darowizny można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna Ksenofont”.

Zebrana kwota pozwoli nam opłacić druk, redakcję, korektę, skład, a także koszty administracji związane z przygotowaniem książki do druku i dystrybucją. Dziękujemy!

 

Uwaga, konto bankowe tylko dla przelewów zagranicznych! Nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja, Nazwa banku: Bank Pekao SA, Tytuł przelewu: darowizna na rzecz Teologii Politycznej - darowizna Ksenofont

Kod SWIFT: PKOP PL PW, Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705, Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561, Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965

165
265

Podaj kwotę