Zostań współwydawcą dzieła Leo Straussa „Dialog sokratyczny Ksenofonta”

Wesprzyj
Już zebraliśmy
Zbiórka zakończona
%

„Wielka Tradycja filozofii politycznej zaczyna się od Sokratesa” - Leo Strauss

 

Leo Strauss zajmuje szczególne miejsce wśród XX-wiecznych czytelników pism Ksenofonta. Świadectwu Ksenofonta Strauss przyznawał doniosłą rolę w badaniach nad Sokratesem, „Ekonomika” zaś uznawał za „dialog sokratyczny Ksenofonta par excellence” (L. Strauss, „Dialog sokratyczny Ksenofonta. Komentarz do Ekonomika”, przeł. B. Kuźniarz), za tekst przedstawiający sposób mówienia i prowadzenia rozmów przez Sokratesa. Studia nad pismami sokratycznymi napisanymi przez tego greckiego historyka miały zdaniem Straussa przyczynić się do skorygowania błędnych poglądów utrwalonych w literaturze przedmiotu – jak bowiem zauważył w „Sokratesie i Arystofanesie”, „niejednej spośród nader dzisiaj wpływowych, błędnych interpretacji postaci Sokratesa dałoby się uniknąć, gdyby tak pochopnie – i całkiem bezpodstawnie – nie zbagatelizowano znaczenia świadectwa Ksenofonta” (L. Strauss, „Sokrates i Arystofanes”, przeł. M. Filipczuk, Warszawa 2018, s. 14).

 

Zgodnie z poglądem, który Strauss sformułował w „Dialogu sokratycznym Ksenofonta. Komentarzu do Ekonomika”, szczególna rola, jaką Ksenofont odgrywa wśród innych autorów świadectw o historycznym Sokratesie (którymi oprócz niego są Platon, Arystofanes i Arystoteles), wynika z tego, że autor „Ekonomika” jako jedyny „dowiódł czynami, że zależy mu na byciu historykiem” (L. Strauss, „Dialog sokratyczny Ksenofonta. Komentarz do Ekonomika”, przeł. B. Kuźniarz). Co więcej, zdaniem Straussa lektura pism sokratycznych Ksenofonta może nam coś istotnego powiedzieć nie tylko o Sokratesie, od którego pochodzi Wielka Tradycja filozofii politycznej. Fakt, że nasze czasy tkwią w przesądach o Ksenofoncie i nie chcą dostrzec jego wielkości, może powiedzieć nam coś istotnego także o nich: „Nasze czasy chełpią się otwartością na sprawy ludzkie – większą niż we wszystkich wcześniejszych epokach. Pozostają jednak ślepe na wielkość Ksenofonta. Lektura jego pism może stać się zatem okazją do odkrycia czegoś istotnego na temat naszej epoki” (L. Strauss, „Dialog sokratyczny Ksenofonta. Komentarz do Ekonomika”, przeł. B. Kuźniarz).

 

PRZECZYTAJ FRAGMENT KSIĄŻKI [KLIKNIJ I PRZECZYTAJ]

ZOBACZ SPIS TREŚCI [KLIKNIJ I PRZECZYTAJ]

ZOBACZ ZAPOWIEDŹ FILMOWĄ KSIĄŻKI [KLIKNIJ I OBEJRZYJ]

 

Prosimy Państwa o wsparcie i darowizny na wydanie tego dzieła. Bez Państwa pomocy pierwsze polskie wydanie książki Leo Straussa „Dialog sokratyczny Ksenofonta. Komentarz do Ekonomika” nie będzie mogło się ukazać.

  • Każdy darczyńca, który weźmie udział w zbiórce i wpłaci darowiznę w dowolnej wysokości, zostanie wymieniony z imienia i nazwiska w podziękowaniach na pierwszych stronach książki.
  • Każda osoba, która weźmie udział w zbiórce i wpłaci darowiznę w wysokości min. 75 zł, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska w podziękowaniach na pierwszych stronach książki oraz otrzyma bezpłatny egzemplarz zaraz po jej wydaniu.
  • Osoby, którzy wpłacą darowiznę w wysokości min. 500 zł otrzymają także pakiet książek zawierający takie dzieła Leo Straussa jak: „O Machiavellim” „Sokrates i Arystofanes”, „Dialog sokratyczny Ksenofonta. Komentarz do Ekonomika” oraz „Ekonomik" Ksenofonta w nowym tłumaczeniu
  • Darczyńcy, którzy wpłacą darowiznę w wysokości min. 1000 zł otrzymają specjalny list z podziękowaniami i podziękowania na pierwszych stronach książki, Tytuł Honorowego Darczyńcy, pakiet książek wymienionych powyżej oraz zaproszenie na zamknięty wykład Teologii Politycznej
  • Darczyńcy, którzy przekażą darowiznę w wysokości min. 5000 zł otrzymają: Tytuł Honorowego Darczyńcy książki i specjalne podziękowania w książce, zaproszenie na zamknięty wykład Teologii Politycznej, pakiet książek wymienionych powyżej oraz kod rabatowy dający 50% zniżki do księgarni Teologii Politycznej ważny do końca 2022 roku.


Każdą darowiznę przekazaną na rzecz działań Teologii Politycznej można odliczyć od podstawy podatku przy składaniu PIT.

Darowiznę na rzecz wydania książki można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna komentarz do Ekonomika

 

Konto bankowe tylko do przelewów zagranicznych:

Nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja

Nazwa banku: Bank Pekao SA

Tytuł przelewu: darowizna komentarz do Ekonomika

Kod SWIFT: PKOPPLPW
Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705
Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561
Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965

 

***

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych

 

MKiDN kolor

Wspieram

75
500
1000
Podaj kwotę