To dzieło, opublikowane już po śmierci uczonego, ma szansę ukazać się po raz pierwszy w języku polskim.
Książki Etienne’a Gilsona - znakomitego znawcy myśli wieków średnich - wpłynęły w istotny sposób na współczesny rozwój studiów mediewistycznych. Ten francuski uczony jako przedstawiciel tomizmu egzystencjalnego, koncentrował się na zagadnieniach średniowiecznej metafizyki i myśli Tomasza z Akwinu, zyskując tym samym grono uczniów na całym świecie. W Polsce dzięki środowisku lubelskiemu i postaci Mieczysława Krąpca oraz wydaniom Instytutu Wydawniczego PAX, czytelnicy mogli zapoznać się z nowym odczytaniem dzieł św. Tomasza, a realizm metafizyczny, otwarty na chrześcijańskie objawienia na dobre zagościł w życiu intelektualno-duchowym kraju nad Wisłą.
Po ogromnym zainteresowaniu w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, nastąpił znaczny spadek wydawania tłumaczeń dzieł Gilsona. Przyczyny były różne, choć wydaje się że kluczowe znaczenie miała polityka i różne wizje antropologiczne prezentowane przez Gilsona, jego uczniów a polskich marksistów.
Aktualnie Teologia Polityczna pracuje nad wydaniem książki Etienne’a Gilsona Filozoficzne stałe bytu. Autorką tłumaczenia jest Małgorzata Morek, a autorem wstępu i redaktorem naukowym - ks. prof. Jan Sochoń.
Do tej pory nakładem naszego wydawnictwa ukazały się: Metamorfozy Państwa Bożego (2020) oraz Społeczeństwo masowe i jego kultura (2022 – książka w druku). Nad kolejnymi książkami prace trwają.
Praca Constantes Philosophiques de l’être zajmuje na tle całej twórczości Gilsona miejsce szczególne. Jest to dzieło, które zostało opublikowane po jego śmierci, a obejmuje teksty i przeróbki artykułów powstających w latach 1952-67, niemniej sam autor, jak stwierdza w Przedmowie J.-F. Courtine, zamierzył to dzieło jako całość. Gilson chciał sformułować tam „nową filozofię bytu” i w tym sensie książka ta stanowi kontynuację dzieła Byt i istota (1963). Rozważania dotyczące poznania zasady, jej natury, zasad i przyczyn, poznania transcendentaliów, zwłaszcza bytu, prowadzone są w kontekście metafizyki Zachodu, także tej nowożytnej i współczesnej, a szczególnie interesujące są odwołania do myśli Martina Heideggera. Wszystkie te rozważania prowadzone są na tle analiz źródłowych, analiz tekstów, prezentując Gilsonowski niedościgniony warsztat historyka filozofii. - prof. Agnieszka Kijewska
PRZECZYTAJ WSTĘP DO KSIĄŻKI [KLIKNIJ]
PRZECZYTAJ NIEPUBLIKOWANY DOTĄD FRAGMENT KSIĄŻKI [KLIKNIJ]
Zapraszamy Państwa do grona współwydawców pierwszego polskiego wydania książki „Filozoficzne stałe bytu” Étienne’a Gilsona:
➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę na pierwsze polskie wydanie książki Étienne’a Gilson „Filozoficzne stałe bytu” zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach wraz z podziękowaniami.
➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 75 złotych otrzyma w podziękowaniu bezpłatny egzemplarz pierwszego polskiego wydania książki Étienne’a Gilsona „Filozoficzne stałe bytu”, a także zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki.
➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 300 złotych otrzyma w podziękowaniu PAKIET KSIĄŻEK ÉTIENNE’A GILSONA „Społeczeństwo masowe i jego kultura”, „Metamorfozy Państwa Bożego” oraz „Filozoficzne stałe bytu”
➤ Darczyńcy, które przekażą darowiznę w wysokości min. 1000 złotych otrzymają w podziękowaniu pakiet trzech książek wymienionych powyżej oraz tytuł Honorowego Darczyńcy pierwszego polskiego wydania książki Étienne’a Gilsona „Filozoficzne stałe bytu”, zostaną także wymienieni z imienia i nazwiska na eksponowanym miejscu na pierwszych stronach książki.
Darowiznę na rzecz wydania książki można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Gilson pierwsze wydanie
Konto bankowe tylko do przelewów zagranicznych:
Nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja
Nazwa banku: Bank Pekao SA
Tytuł przelewu: darowizna Gilson pierwsze wydanie
Kod SWIFT: PKOP PL PW
Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705
Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561
Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wspieram
Przelew na konto?
Darowiznę na rzecz wydania książki można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Gilson pierwsze wydanie