Czy Europa może być zbawiona? Spotkanie z Rocco Buttiglione

Czy Europa może być zbawiona? Spotkanie z Rocco Buttiglione

Kryzys jest szansą na powtórne przemyślenie korzeni, z których wyrasta projekt europejski - uważa prof. Rocco Buttiglione, polityk i filozof, który 26.11 będzie gościem Centrum Myśli Jana Pawła II.

Kryzys jest szansą na powtórne przemyślenie korzeni, z których wyrasta projekt europejski - uważa prof. Rocco Buttiglione, polityk i filozof, który 26 listopada będzie gościem w Centrum Myśli Jana Pawła II. Włoski naukowiec wygłosi wykład pt. „Czy Europa może być zbawiona?”.  Teologia Polityczna jest patronem medialnym tego wydarzenia.

„Kryzys” i „solidarność” to pojęcia najczęściej używane w opisie dzisiejszej Europy. Posłużył się nimi również Jan Paweł II, który w adhortacji „Ecclesia in Europa” ogłoszonej w 2003 roku stwierdził, że współcześni Europejczycy stali się „świadkami rozpowszechnionej fragmentaryzacji egzystencji; w której dominuje poczucie osamotnienia; mnożą się podziały i kontrasty”. Jako remedium na ten stan rzeczy, papież zaproponował odważną wizję antropologiczną, opartą na wzajemnej współpracy, pomocy i budowaniu europejskiej wspólnoty na trwałych fundamentach kultury chrześcijańskiej.

Dwadzieścia pięć lat dzieli nas od upadku komunizmu w Polsce. Przez cały ten czas pytanie o tożsamość i fundamenty Europejskie solidarności  pozostaje aktualne. Na czym budować europejską jedność?  Czy obecny kryzys może być szansą do odbudowy wspólnej tożsamości? A także, jaka będzie rola Polaków w odnowie Europy? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukał będzie Rocco Buttiglione, filozof i polityk związany ze środowiskami chrześcijańsko-demokratycznymi, który w swoim namyśle łączy doskonałą znajomość procesów i instytucji politycznych z koniecznością duchowej refleksji nad przyszłością Europy

Zapraszamy Państwa do włączenia się w niezwykle interesującą dyskusję o kondycji oraz kierunkach rozwoju dzisiejszej Europy. O szansach i zagrożeniach europejskiego projektu, a także roli Polski                w Europie będzie mówił wielki przyjaciel Polski i Polaków oraz naukowiec potrafiący krytycznie recenzować rzeczywistość.

Wykład odbędzie się w ramach cyklu „John Paul II Memorial Lecture” organizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucję kultury m.st. Warszawy. W poprzednich wykładach brali udział wybitni socjologowie, filozofowie i politolodzy, m. in. prof. Vittorio Possenti, Josef Seifert, Keith Flannagan i Gerald J. Beyer.

Wykład „odbędzie się 26 listopada 2014 roku o godz. 18:00 w  siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal 11, lok.30 w Warszawie.


Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy spraw ostatecznych. Tworzymy ogólnopolskie środowisko skupiające intelektualistów, naukowców, publicystów, młodzież akademicką i artystów o poglądach konserwatywno-liberalnych. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Zostań Mecenasem Teologii Politycznej. Kliknij TUTAJ lub przekaż darowiznę na konto Fundacji Świętego Mikołaja o numerze 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Teologia Polityczna.

Wydaj z nami

Zostań współwydawcą naszego tygodnika
„Teologia Polityczna Co Tydzień” reprezentuje tak wysoki poziom, że może być nazwana kwartalnikiem filozoficznym wydawanym co tydzień – prof. Jacek Koronacki
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.