Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[NAGRANIE] Paweł Skibiński: „Pielgrzymki do Polski 1990-2005”

[NAGRANIE] Paweł Skibiński: „Pielgrzymki do Polski 1990-2005”

Zapraszamy Państwa na piętnasty z cyklu wykładów „JP2 na nowo odczytany. Dzieło//Konteksty//Idee”. Prelekcję zatytułowaną „Pielgrzymki do Polski 1990-2005” wygłosił prof. Paweł Skibiński.

W drugim wykładzie poświęconym pielgrzymkom Jana Pawła II do Polski, zajmiemy się pielgrzymkami, które miały miejsce w wolnej Polsce, czyli po roku 1989. Jest to klasyczny podział, w którym historycy wyróżniają trzy pierwsze pielgrzymki jako te specyficzne w związku z ustrojem komunistycznym i te „pozostałe". Ich ranga historyczna jest mniejsza, paradoksalnie przypisuje się im mniejsze znaczenie transcendentne. Czy słusznie? 

Prof. Paweł Skibiński – doktor habilitowany, historyk, wykładowca Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Przewodniczący zespołu redakcyjnego wydania zapisków kard. Stefana Wyszyńskiego pt. Pro memoria. Ekspert Centrum Myśli Jana Pawła II. W latach 2010–2015 dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Od 2020 r. zastępca dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Kiedy: 20 lipca (czwartek), godz. 18.00.

UWAGA: wydarzenie odbywa się tylko w formie online.

Link do wydarzenia

Patronat medialny Radia Warszawa

***

Cykl wykładów „JP2 NA NOWO ODCZYTANY. DZIEŁO/KONTEKSTY/IDEE.” to droga do ponownego odczytania intelektualnego dorobku św. Jana Pawła II zawartego w papieskich encyklikach jego wielkiego pontyfikatu. W dobie, gdy w debacie publicznej wciąż słyszymy głosy domagające się „prawdy o papieżu”, postanowiliśmy zapytać o nią najwybitniejszych specjalistów i badaczy, a naszych darczyńców zaprosić do włączenia się w organizację cyklu.

Jesteśmy przekonani, że prawda encyklik zasługuje na ponowne usłyszenie i rozważenie, szczególnie dziś. Chcemy spojrzeć na nie ponownie, więc do rzucenia światła na ich treść zaprosiliśmy znamienitych współczesnych intelektualistów, a wśród nich m.in. ks. prof. Jerzego Szymika, o. prof. Jarosława Kupczaka OP, prof. Michała Gierycza, o. prof. Michała Palucha OP, prof. Barbarę Strzałkowską, prof. Piotra Mazurkiewicza, prof. Pawła Skibińskiego, bp. prof. Jacka Grzybowskiego i innych. 

Chcemy, żeby wykłady z cyklu „JP2 NA NOWO ODCZYTANY” były dostępne bezpłatnie online w formie profesjonalnie przygotowanych nagrań video oraz podcastów. Zamierzamy stworzyć w ten sposób internetowe kompendium wiedzy o encyklikach, opracowane przez prawdziwych ekspertów. Pragniemy, aby prawda o św. Janie Pawle II została wypowiedziana głosami tych, którzy najlepiej potrafią zaprezentować nam jego wielkość i przypomnieć o istocie jego dorobku.
Aby to było możliwe, niezbędne jest wsparcie naszych Darczyńców. Bardzo prosimy o Państwa hojność!

Wesprzyj inicjatywę: https://teologiapolityczna.pl/jp2-na-nowo

***

W ramach naszego cyklu zaplanowaliśmy wykłady:

➤ 20 lipca – Paweł Skibiński – Pielgrzymki JP2 do Polski 1990-2005
➤ 27 lipca – s. Joanna Nowińska – Ut Unum Sint
➤ 3 sierpnia – bp Jacek Grzybowski – Fides et Ratio
➤ 10 sierpnia – o. Dominik Jurczak OP – Ecclesia in Eucharistia


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych 52 numerów TPCT w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.