W uzasadnieniu napisano: Na wskroś subiektywna próba budowy nowej mapy literatury polskiej. Odświeżająca i inspirująca dawka erudycji i intelektualnej niepokory, która nie boi stawiania nowych odważnych pytań o uznanych autorów, których twórczość trwale wpisała się już w krajobraz polskiej kultury
Źródło zdjęcia: Salve.tv
Książka "Ssanie. Głód sacrum w literaturze polskiej" - otrzymała otrzymała nagrodę Feniks 2016 w kategorii literackiej!
Kategoria „Literacka”
„Ssanie. Głód sacrum w literaturze polskiej” autorstwa Jakuba Lubelskiego (Teologia Polityczna)
W uzasadnieniu napisano: Na wskroś subiektywna próba budowy nowej mapy literatury polskiej. Odświeżająca i inspirująca dawka erudycji i intelektualnej niepokory, która nie boi stawiania nowych odważnych pytań o uznanych autorów, których twórczość trwale wpisała się już w krajobraz polskiej kultury. Jednocześnie równie głębokie, co potrzebne studium zjawiska sprzęgania się religii i polityki w polskim życiu publicznym.
Podczas wręczenia Nogrody Feniks 2016 w kategorii literatura, była także możliwość krótkich wystąpień.
Jakub Lubelski mówił:
Serdecznie dziękuję za ogromne wyróżnienie. Chcę podziękować bardzo serdecznie jako autor wydawnictwu Teologii Politycznej, wszystkim tym, którzy zachęcali, inspirowali i wpływali na tę moją twórczość, ale najsilniej i najmocniej na końcu chciałbym podziękować mojej żonie, bo literat, który uprawia pozazawodową fanaberię, jaką jest uprawianie literatury, nie jest w stanie zrealizować tej swojej fanaberii bez, po pierwsze, zgody, a po drugie, ogromnego wsparcia żony, więc kochanie ten feniks jest też dla Ciebie. Dziękuję.
Zobacz jak było na gali:
Więcej o książce i Autorze:
Jakub Lubelski (ur. 1984) – prozaik, publicysta. Zadebiutował powieścią Boiduda (2012) nominowana do nagrody Fundacji im. Kościelskich, jest laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Młoda Polska 2015. Autor scenariuszy multimedialnych wystaw poświęconych najnowszej historii Polski. Pracuje nad kolejna powieścią, mieszka w Krakowie z żoną Marią i córką Janiną.
O książce powiedzieli:
Tom uderza oryginalnością. Trudno znaleźć dla niego odpowiednik. Autor szkicuje tu nową – wielce pomysłową – mapę współczesnej literatury. Jest w swym ujęciu niezależny i inspirujący. Ogromną zaleta jego pisarstwa jest żywy i lekki styl. Choć pisze o sprawach niełatwych – wymagających skupienia i namysłu – czyni to zawsze klarownie, inteligentnie i dowcipnie. Eseje literackie Jakuba Lubelskiego same stają się literaturą, i to pasjonującą. Pozycja, na która czekało się od lat.
Antoni Libera
W intencji Lubelskiego owo tytułowe Ssanie, dla czytelnika dość niepokojące, wydaj się synonimem niepokoju i poszukiwania indywidualnej, pisarskiej „świętości”, która nie jest łatwo osiągalna ani jednoznaczna. Tytuł zasługuje na uwagę, ponieważ wiąże się on bezpośrednio z programem krytycznym autora, który zawsze nawiązuje wnikliwy dialog ze swoi pisarski partnerem, szanując go, nie pozostaje tylko „sprawozdawcą” dzieła. Inaczej jeszcze: Jakub Lubelski jest rozpoznawalny jako krytyk dzięki tej właśnie metodzie, która go wyróżnia pośród innych uczestników tej samej profesji.
prof. Marta Wyka
Spotkania:
Warszawska premiera, 3 grudnia 2015, Cafe Niespodzianka, zobacz opis, zdjęcia i materiał video:
Recenzje:
Andrzej Horubała, Boiduda szuka sacrum, „Do Rzeczy”
Juliusz Gałkowski, Opowieści szczere, krwiste i barwne, „Rebelya”
Filip Memches, Obrazoburcy i wyznawcy, „PlusMinus”
Krzysztof Biedrzycki, Zaspokajanie Głodu, „Więź”
Przeczytaj rozmowę z Jakubem Lubelskim
Programy TV:
Zobacz program Literatura na trzeźwo z udziałem Jakub Lubelskiego
Galeria:
(fot. Salve.tv)
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!