W swojej książce Alain Besançon tworzy syntetyczne ujęcie problematyki, która od Platona i Starego Testamentu do „Czarnego kwadratu” Malewicza przewija się przez dzieje ludzkości.
prof. Remigiusz Forycki
Filozofowie i teologowie od dawna angażują się w intensywne debaty i refleksje nad przedstawieniem bóstwa. Zakazany obraz śledzi dwie główne tendencje – „ikonofilię” i ikonoklazm, czyli uprzywilejowanie i zakaz obrazów religijnych – na przestrzeni dwóch i pół tysiąclecia w kulturze Zachodu.
Dzieło Alaina Besançona rozpoczyna się od wszechstronnej analizy statusu obrazu w myśli greckiej, judaistycznej, islamskiej i chrześcijańskiej. Autor następnie podejmuje argumenty dotyczące autorytetu moralnego obrazu w europejskim chrześcijaństwie od średniowiecza po wczesny okres nowożytny. Besançon kończy Zakazany obraz badaniem, jak ikonofilia i ikonoklazm były przedmiotem debat w epoce nowoczesnej.
„Nawet czytelnik, który zna nieco spory bizantyjskie dotyczące obrazów i ich teologiczne tło, będzie zaskoczony uczoną i przekonującą interpretacją dzieł Mondriana, Kandinsky'ego i Malewicza w kategoriach religijnie inspirowanego ikonoklazmu... To niezwykle bogate i potężne arcydzieło” – Leszek Kołakowski, Times Literary Supplement
PRZECZYTAJ WSTĘP NAPISANY PRZEZ AUTORA DO „ZAKAZANEGO OBRAZU” [KLIKNIJ]
PROF. MAGDALENA GARNCZARSKA: Wprowadzenie do książki Alaina Besançona „Zakazany obraz”
JULIUSZ GAŁKOWSKI o książce „Zakazany obraz” Alaina Besançona Obejrzyj na You Tube
POMÓŻ NAM WYDAĆ „ZAKAZANY OBRAZ” Alaina Besançona
➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w dowolnej wysokości, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska jako Współwydawca na stronie zbiórki oraz w jej podsumowaniu.
➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 100 złotych, otrzyma pamiątkowy egzemplarz polskiego wydania książki ze swoim nazwiskiem na pierwszych stronach, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska jako Współwydawca na stronie zbiórki oraz w artykule podsumowującym.
➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 300 złotych, w podziękowaniu otrzyma pamiątkowy egzemplarz polskiego wydania książki ze swoim nazwiskiem na pierwszych stronach, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska jako Współwydawca na stronie zbiórki, w artykule podsumowującym. Otrzyma również PAKIET BESANCON w skład którego wejdą dodatkowo: „Święta Ruś” oraz „Współczesne problemy religijne”
➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 1000 złotych otrzyma tytuł HONOROWEGO DARCZYŃCY, pamiątkowy egzemplarz polskiego wydania książki ze swoim nazwiskiem na pierwszych stronach, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska jako Współwydawca na stronie zbiórki, w artykule podsumowującym. Otrzyma również PAKIET BESANCON w skład którego wejdą dodatkowo: „Święta Ruś” oraz „Współczesne problemy religijne”
Darowiznę na rzecz wydania książki „Zakazany obraz” można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto:
odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001
z dopiskiem: darowizna Zakazany obraz
Darowizny na wykłady można odpisać od podatku.
Konto bankowe tylko do przelewów zagranicznych:
odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
nazwa banku: Bank Pekao SA
tytuł przelewu: darowizna Zakazany obraz
Kod SWIFT: PKOPPLPW
Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705
Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561
Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.