"Wieczór z Książką" ks. prof. Jacka Grzybowskiego - FOTORELACJA

"Wieczór z Książką" ks. prof. Jacka Grzybowskiego - FOTORELACJA

Czterech wybitnych filozofów spotkało się aby dyskutować o książce "Uciec z krainy zapomnienia" autorstwa ks. prof. Jacka Grzybowskiego

Otwierając spotkanie i wprowadzając do dyskusji Dariusz Karłowicz, będący gospodarzem wieczoru, nawiązał do okładki książki. Został na niej wykorzystany obraz belgijskiego artysty Rene Magritte’a „zamek w Pirenejach”. –  Nic lepiej od tej ilustracji nie oddaje w wielkim skrócie wagi i sensu tej bardzo intrygującej pozycji – mówił Karłowicz. – Książka „Uciec z krainy zapomnienia” poszukuje fundamentów w świecie, który ogłosił stan nieważkości i ta właśnie próba budowania na skale w świecie, gdzie trudne jest do ustalenia położenie góry i dołu, stron i kierunków. Takie budowanie jest bardzo trudnym przedsięwzięciem – wskazał gospodarz spotkania.


Okładka okazała się niezwykle nośnym tematem. W półtoragodzinnej dyskusji kilkakrotnie nawiązywali do niej wszyscy rozmówcy. Wśród nich także autor książki, który przyznał, że zaproponowany przez wydawcę pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. – Ta okładka rzeczywiście wyraża to o czym mówi książka. Jest niezwykle silna i metaforyczna. Pokazuje, że szukamy skały, ale jesteśmy gdzieś zawieszeni, w jakieś przestrzeni – mówił ks. prof. Jacek Grzybowski.

Pytany o kulisy powstania książki stwierdził: – Moim pragnieniem było pokazanie, że to idee zmieniają świat. Co więcej, że są to idee wyrażane przez pojedyncze osoby, a nie przez grupy, nie przez masy. Tylko przez pojedynczych myślicieli, prawdziwych gigantów myśli, niezależnie czy ich oceniamy pozytywnie czy negatywnie – mówił w trakcie rozmowy autor „Uciec z krainy zapomnienia”.

Ks. prof. Grzybowski przyznał, że bliska mu jest sentencja, iż „piórem można zdziałać więcej niż mieczem”. – Gdybym sądził inaczej, pewnie zająłbym się zarządzaniem lub marketingiem – ironizował. Nie krył jednak, że praca nad słowem jest dla niego ogromnym wyzwaniem. – Przekaz idei wymaga refleksji, koncentracji i zatrzymania się. Dzisiaj jest to bardzo trudne – mówił dodając: „żyjemy w chwilowym świecie migawek z Facebooka, Twittera czy Instagrama”.

Właśnie ten ostatni serwis – jego zdaniem – jest najlepszym odbiciem tego co się dzieje w kulturze. – To tylko obraz. Nie trzeba właściwie niczego więcej. Nie musisz trudzić się nad słowem, nie musisz nawet wstawiać drobnych komentarzy. Wstawiasz tylko obraz i emotikony. I to zastępuje całą treść – wskazywał Grzybowski. – Nic więc dziwnego, że w takim świecie, ważne dla nas treści kulturowe zostają gdzieś głęboko ukryte – kontynuował.

Na pytanie czy można odwrócić ten trend, autor przyznał, że trudno mu jednoznacznie odpowiedzieć. – Chciałbym jednak przez wydanie tej książki zabrać głos w debacie o tym skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy – podsumował.

O tym, co inni rozmówcy sądzą o książce, współczesnej cywilizacji i stanie filozofii można dowiedzieć się oglądając pełny zapis wideo tej fascynującej debaty, którą zarejestrował i udostępnił serwis Blogpress.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania. Zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości ich autora - Olgierda Ławrynowicza.

Patronami medialnymi książki są:
Telewizja Republika;
Tygodnik "Idziemy";
Kwartalnik "Pressje";
Kwartalnik "Fronda Lux";
Portal Rebelya.pl.

Książkę można kupić pod tym linkiem


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy rzeczy ostatecznych. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.