Wydaj z nami V tom „Dzieł wybranych” o. Jacka Salija OP pt. „Nasza Ojczyzna”

Wesprzyj
Już zebraliśmy
Zbiórka zakończona
%

„Dzieła wybrane” to literatura fenomenalna. Jesteśmy zaszczyceni, że ojciec Jacek Salij zgodził się właśnie u nas te książki wydać. – Dariusz Karłowicz

 

Czym jest patriotyzm? Czy miłość ojczyzny to zaprzeczenie, czy wypełnienie przykazań miłości bliźniego? Czy chrześcijanin powinien być posłuszny każdej władzy i w każdej sprawie? Czym jest, a czym powinna być dziś Europa – dokąd zmierza jako cywilizacja?

 

Książka, piąty tom serii „Dzieł wybranych” ojca Jacka Salija, łączy teksty reprezentujące kilkadziesiąt lat refleksji jednego z najwybitniejszych polskich teologów i filozofów katolickich. Przybliżają nas one do zrozumienia polskiej tożsamości narodowej, jej korzeni historycznych, kulturowych i religijnych, ale i stawiają pytania ważne dla każdego uczestnika życia społecznego we współczesnym świecie. Ojciec Salij szukając odpowiedzi na nurtujące kwestie w niezrównany sposób splata znajomość myśli patrystycznej i tomistycznej z komentarzem do współczesności, a w jego tekstach kanoniczne dzieła europejskiej i polskiej kultury wchodzą w dialog z nauczaniem ostatnich papieży. Przede wszystkim zaś – myśli Justyna Męczennika, Tomasza z Akwinu czy Jana Pawła II potrafi on przekazać w sposób przystępny, zrozumiałym dla współczesnego czytelnika językiem – wyrazistym i klarownym, pozbawionym pustosłownej rozwklekłości i hermetycznego naukowego żargonu, często cechującego teologiczne czy filozoficzne rozprawy.

 

„Nasza Ojczyzna” ojca Jacka Salija stanowi nie tylko intelektualne wyzwanie i źródło refleksji nad współczesnością, ale staje się też wezwaniem i inspiracją do aktywnego uczestnictwa w kulturze, życiu publicznym czy akademickim, w trosce o dobro wspólne i o kierunek, w którym zmierza zmieniająca się cywilizacja europejska. Dzięki Państwa wsparciu rozproszone dotychczas teksty zyskają należną im rangę, a elegancka edycja w ramach „Dzieł wybranych” ojca profesora Jacka Salija stanie się też ozdobą księgozbiorów i bibliotek. Serdecznie zachęcamy do wsparcia!

 

SPIS TREŚCI TOMU V [KLIKNIJ]

WSTĘP DO DZIEŁ WYBRANYCH AUTORSTWA KS. PROF. JERZEGO SZYMIKA [CZYTAJ]

NIBY DLACZEGO MAM KOCHAĆ SWOJĄ OJCZYZNĘ [CZYTAJ FRAGMENT TOMU V]

DARIUSZ KARŁOWICZ O DZIEŁACH WYBRANYCH O. JACKA SALIJA OP [OGLĄDAJ]

O. JACEK SALIJ OP W SERII JP2 NA NOWO ODCZYTANY O ENCYKLICE CENTISIMUS ANNUS [OGLĄDAJ]

DYSKUSJA WOKÓŁ TOMU IV DZIEŁ WYBRANYCH [OGLĄDAJ]

 

 

 

O KSIĄŻCE:

 

Salij od lat idzie tą drogą: teologii zaangażowanej społecznie, politycznie (w najlepszym sensie słowa „polityka”, czyli bijąc się o to, co prawdziwie stanowi nasze dobro wspólne) służąc wielkim sprawom polskiego pojednania, rozumienia rzeczywistości i (po)nowoczesności, tożsamości chrześcijańskiej, katolickiej i polskiej. Ogromną dawkę duchowo-intelektualnej energii poświęcając przy tym od lat „szukającym drogi” we wszystkich poplątanych gąszczach współczesności i własnego życia - ks. Jerzy Szymik

 

Trudno wyobrazić sobie polską teologię bez o. Jacka Salija. Uprawiał ją systematycznie i na najwyższym poziomie akademickim. Szerokiej rzeszy czytelników dał się poznać jako erudyta i znakomity publicysta, przedstawiający nawet najbardziej zawiłe kwestie teologiczne w jasny i przystępny sposób - ks. Przemysław Artemiuk

 

Ojciec Jacek Salij to niezwykły erudyta i znawca tradycji chrześcijańskiej, ale jest to również nieprawdopodobnie wciągający pisarz. „Dzieła wybrane” to literatura fenomenalna. Jesteśmy zaszczyceni, że ojciec Jacek Salij zgodził się właśnie u nas te książki wydać – Dariusz Karłowicz

 

o. prof. Jacek Salij OP - urodzony 19.08.1942 r. w Budach na Wołyniu, dominikanin, teolog, duszpasterz oraz autor wielu publikacji naukowych, popularyzatorskich i tłumaczeń. Związany z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Niemal przez całe swoje życie kapłańskie służył mieszkańcom stolicy w Kościele pw. św. Jacka. Jest członkiem polskiego PEN Clubu. W 2018 r. otrzymał od Prezydenta RP Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości, a w 2022 został uhonorowany Orderem Orła Białego. Nakładem Teologii Politycznej dotychczas ukazały się cztery pierwsze tomy „Dzieł wybranych”.

 

Pomóż nam wydać „Naszą ojczyznę”, V tom „Dzieł wybranych” o. prof. Jacka Salija OP:

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w dowolnej wysokości zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki „Dzieła wybrane Tom V: Nasza ojczyzna” o. prof. Jacka Salija OP oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki wraz z podziękowaniami.

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 100 złotych w podziękowaniu otrzyma bezpłatny egzemplarz książki „Dzieła wybrane Tom V: Nasza ojczyzna” o. prof. Jacka Salija OP, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki wraz z podziękowaniami.

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 500 złotych w podziękowaniu otrzyma PAKIET składający się z  książki „Dzieła wybrane Tom V: Nasza ojczyzna” o. prof. Jacka Salija OP oraz „Mowa wewnętrzna” ks. prof. Jana Sochonia oraz „Przez zasłonę ciała” Izabeli Rutkowskiej, a także zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki wraz z podziękowaniami.

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 1000 złotych otrzyma tytuł Honorowego Darczyńcy, książkowy PAKIET składający się z książek: „Dzieła wybrane Tom V: Nasza ojczyzna” o. prof. Jacka Salija OP, „Mowa wewnętrzna” ks. prof. Jana Sochonia oraz „Przez zasłonę ciała” Izabeli Rutkowskiej, a także zostanie wymieniona z imienia i nazwiska w gronie Honorowych Darczyńców na pierwszych stronach książki oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki wraz z podziękowaniami.

 

Darowiznę na rzecz wydania książki można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto:

 

odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja

konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001

z dopiskiem: V tom o. Salij - darowizna

 

Darowizny na książki można odpisać od podatku.

 

Konto bankowe tylko do przelewów zagranicznych:

Nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja

Nazwa banku: Bank Pekao SA

Tytuł przelewu: V tom o. Salij - darowizna

Kod SWIFT: PKOPPLPW

Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705

Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561

Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965

 

Wspieram

100
500
1000
Podaj kwotę