Spójrzmy na nowoczesność oczami prof. Rémiego Brague'a – „Umiarkowanie nowoczesny” po raz pierwszy po polsku

Wesprzyj
Już zebraliśmy
Zbiórka zakończona
%

Rozum, ateizm, demokracja, postęp – jakie są wzajemne relacje tych kluczowych dla zrozumienia nowoczesności pojęć?

 

Czym jest nowoczesność? Jakie są najważniejsze określające ją idee, a czego jej brakuje? Czy jest fałszerstwem? Chorobą toczącą ludzkość czy jej oczekiwaną dojrzałością? Na czym dziś, zanurzeni w nowoczesności, możemy oprzeć właściwy stosunek do przeszłości i przyszłości? „Umiarkowanie nowoczesny” łączy najlepsze cechy rzetelnie udokumentowanej pracy naukowej i oryginalnego, autorskiego eseju, owocu niezwykłej erudycji i przenikliwej wypowiedzi o najważniejszych problemach współczesności – ich głębokim podłożu, ale i perspektywach na przyszłość.

 

W „Królestwie człowieka” Rémi Brague mierzył się z pytaniami o istotę nowoczesności, ukazując ją jako projekt radykalnego antropocentryzmu. Umiarkowanie nowoczesny jest rozwinięciem tej perspektywy, skonfrontowanej z szeregiem pytań postawionych, by zrozumieć, dlaczego kultura europejska mogła opanować świat, a dziś straciła pewność siebie i zaprzecza fundamentom, na których została zbudowana. Rozum, ateizm, demokracja, postęp – jakie są wzajemne relacje tych kluczowych dla zrozumienia nowoczesności pojęć? Francuski myśliciel demaskuje „nowoczesne przesądy”, odsłania paradoksy, szuka postaw „pozwalających na rekonstrukcję tego, czemu zagraża Nowoczesność, bez odrzucania jej cennych zdobyczy”. Każdy z 16 rozdziałów jest zarazem autonomiczną całością, dotykającą precyzyjnie wyznaczonego problemu, jak i częścią spójnej całości, jednej z najważniejszych w XXI-wiecznej humanistyce prób zrozumienia współokreślającej naszą tożsamość „nowoczesności”. Rémi Brague mistrzowsko splata osobisty ton i domieszkę ironii z powagą najważniejszych pytań, które może postawić współczesny człowiek poszukując zrozumienia samego siebie i świata, w którym żyje.

 

Rémi Brague (ur. 1947 r.) - pisarz, filozof, profesor Sorbony oraz Uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium. Jeden z najwybitniejszych i najciekawszych współczesnych myślicieli europejskich. Laureat Nagrody Ratzingera. Nakładem Teologii Politycznej do tej pory ukazały się cztery jego książki: „Europa, droga rzymska”, „Prawo Boga”, „Mądrość świata” i „Królestwo człowieka”.

 

KLIKNIJ TU, BY ZOBACZYĆ WYKŁAD PROF. REMI BRAGUE’A W INSTYTUCIE KULTURY ŚW. JANA PAWŁA II

 

„Dla zrozumienia dzisiejszego świata ważne jest, abyśmy mieli najlepsze wzorce i naukowe opracowania, które spełniają funkcję uniwersalnych drogowskazów, umożliwiających swobodne poruszanie się po krętych drogach współczesności. Rolę takich drogowskazów-latarni spełniają książki profesora Rémi Brague’a”. -  Prof. Remigiusz Forycki

 

„Polskiemu czytelnikowi objaśnienia zawarte w tej książce ułatwią zrozumienie konsekwencji projektu nowoczesności prowadzącego do radykalnego zwrotu antropomorficznego.” - prof. Tomasz Żyro

 

Prosimy o pomoc w wydaniu książki „Umiarkowanie nowoczesny” prof. Rémiego Brague’a:

 

Każda osoba, która przekaże darowiznę w dowolnej wysokości zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach pierwszego polskiego wydania książki „Umiarkowanie nowoczesny” prof. Rémiego Brague’a oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki wraz z podziękowaniami.

 

Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 70 złotych w podziękowaniu otrzyma bezpłatny egzemplarz książki „Umiarkowanie nowoczesny”  prof. Rémiego Brague’a, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach pierwszego polskiego wydaniaksiążki „Umiarkowanie nowoczesny” oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki wraz z podziękowaniami.

 

Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 500 złotych w podziękowaniu otrzyma PAKIET BRAGUE składający się z 5 książek prof. Brague’a: „Europa: Droga rzymska”, „Mądrość świata”, „Prawo Boga”, „Królestwo człowieka” oraz „Umiarkowanie nowoczesny” oraz zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki wraz z podziękowaniami.

 

Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 1000 złotych otrzyma tytuł Honorowego Darczyńcy, książki z zestawu PAKIET BRAGUE składający się z 5 w.w. książek prof. Brague’a oraz zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki.

 

 

Darowiznę na rzecz wydania książki można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Umiarkowanie nowoczesny. Darowizny na książki można odpisać od podatku.

 

Konto bankowe tylko do przelewów zagranicznych:

Nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja

Nazwa banku: Bank Pekao SA

Tytuł przelewu: darowizna Umiarkowanie nowoczesny

Kod SWIFT: PKOPPLPW

Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705

Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561

Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Wspieram

70
500
1000
Podaj kwotę