„Projekt pogłębionego, ale jednocześnie przystępnego przestudiowania wszystkich encyklik Jana Pawła II jest godny zainteresowania niezależnie od aktualnego kontekstu. Jednak w tym szczególnym czasie, gdy wiele osób na ważnych stanowiskach przemilcza lub wręcz tłumi dzieło nauczania i apostolstwa polskiego papieża, projekt JP2 NA NOWO ODCZYTANY jest szczególnie aktualny i wart pochwały” - prof. John Finnis
Cykl wykładów „JP2 NA NOWO ODCZYTANY. DZIEŁO/KONTEKSTY/IDEE.” to droga do ponownego odczytania intelektualnego dorobku św. Jana Pawła II zawartego w papieskich encyklikach jego wielkiego pontyfikatu. W dobie, gdy w debacie publicznej wciąż słyszymy głosy domagające się „prawdy o papieżu”, postanowiliśmy zapytać o nią najwybitniejszych specjalistów i badaczy, a naszych Darczyńców zaprosić do włączenia się w organizację cyklu.
Jesteśmy przekonani, że prawda encyklik zasługuje na ponowne usłyszenie i rozważenie, szczególnie dziś. Chcemy spojrzeć na nie ponownie, a do rzucenia światła na ich treść zaprosiliśmy znamienitych współczesnych intelektualistów, a wśród nich m.in. ks. prof. Jerzego Szymika, s. prof. Helen Alford OP, o. prof. Jarosława Kupczaka OP, prof. Michała Gierycza, o. prof. Michała Palucha OP, prof. Barbarę Strzałkowską, prof. Rafała Łętochę, ks. prof. Piotra Mazurkiewicza, bp. prof. Jacka Grzybowskiego i innych. Pierwszy wykład, w którym prof. Paweł Skibiński (LINK DO WYDARZENIA) wprowadzi nas w historyczny kontekst pierwszej dekady pontyfikatu, będzie dostępny już 16 kwietnia 2023.
Chcemy, żeby wykłady z cyklu „JP2 NA NOWO ODCZYTANY” były dostępne bezpłatnie online w formie profesjonalnie przygotowanych nagrań video oraz podcastów. Korzystając z doświadczeń zebranych przez trzy lata prowadzenia Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu Angelicum, zamierzamy stworzyć internetowe kompendium wiedzy o encyklikach, przygotowane przez prawdziwych ekspertów.
Aby to było możliwe niezbędne jest wsparcie naszych Darczyńców. Pragniemy, aby prawda o św. Janie Pawle II została wypowiedziana głosami tych, którzy najlepiej potrafią zaprezentować nam jego wielkość i przypomnieć o istocie jego dorobku. Bardzo prosimy o Państwa hojność!
Zobacz wypowiedź Dariusza Karłowicza na temat projektu JP2 NA NOWO ODCZYTANY (KLIKNIJ)
Chciałbym Państwa prosić o wsparcie nowego przedsięwzięcia Teologii Politycznej. Chodzi o cykl 20 filmów przedstawiających wykłady znakomitych historyków i teologów, w których chcielibyśmy zaprezentować pontyfikat i nauczanie św. Jana Pawła II. Oczywiście pewnie nie trzeba tłumaczyć, dlaczego robimy to właśnie teraz. Miejsce powierzchownej, kremówkowej egzaltacji przejęła dość powierzchowna, za to brutalna, krytyka. Nie przepadamy za występowaniem w podobnych spektaklach, za to idąc drogą bliskiego nam Jana Pawła II, chcielibyśmy spróbować zejść głębiej – przemyśleć ten pontyfikat na nowo. Mamy nadzieję, że te filmy pomogą w tym przedsięwzięciu tym wszystkim, którym głębia niestraszna. Zapraszam do tego i bardzo proszę Państwa o hojność.
– Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja (wydawcy Teologii Politycznej), dyrektor programowy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II
Projekt pogłębionego, ale jednocześnie przystępnego przestudiowania wszystkich encyklik Jana Pawła II jest godny zainteresowania niezależnie od aktualnego kontekstu. Jednak w tym szczególnym czasie, gdy wiele osób na ważnych stanowiskach przemilcza lub wręcz tłumi dzieło nauczania i apostolstwa polskiego papieża, projekt „JP2 na nowo odczytany” jest szczególnie aktualny i wart pochwały. Widzowie serii wykładów poświęconych wszystkim encyklikom Jana Pawła II znajdą w nich klarownie przedstawione zagadnienia i elementy nauczania, odpowiadające zróżnicowanym zainteresowaniom i pytaniom, jakie stawia przed nami wiara. Osobiście z przyjemnością wysłucham wykładów będących ponowną lekturą encyklik „Redemptor Hominis”, „Laborem Exercens” i „Veritatis Splendor”, a szczególnie tej ostatniej, która – ze względu na swoje apostolsko i filozoficznie zakorzenione nauczanie – stała się obiektem szykan i szyderstw. Lecz każda z osobna – i wszystkie razem – będą miały nam wiele do zaofearowania i skłonią nas do powrotu do tekstów tego przenikliwego i świętego papieża.
– John Finnis, profesor University College w Oxfordzie i University of Notre Damme
Jan Paweł II napisał czternaście encyklik. Wszystkie o wielkim ciężarze gatunkowym, ale trzy z nich zasługują na uwagę najwyższą z najwyższych. To „Redemptor hominis” (1979) – o Synu; „Dives in misericordia” (1980) – o Ojcu; „Dominum et Vivificantem” (1986) – o Duchu Świętym. Te trzy encykliki zawierają naukę o Trójjedynym Bogu, naukę wierną doktrynie a zarazem maksymalnie, autorsko i mistrzowsko zaktualizowaną na potrzeby epoki. Powstały pod koniec drugiego tysiąclecia, lecz z myślą o tysiącleciu trzecim i z przesłaniem dla przyszłości wiary i Kościoła. Opowiadają o najważniejszych darach Boga: życiu (Vivificantem), miłosierdziu (misericordia), zbawieniu (Redemptor). Być może właśnie one okażą się najważniejszym wkładem świętego polskiego Papieża w nauczanie Kościoła wszechczasów. Powtórzmy za Augustynem: tolle, lege. Bierz i czytaj.
- ks. prof. Jerzy Szymik, Uniwersytet Śląski w Katowicach
W najbliższych latach będziemy obchodzić 50 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Wyczekując tego jubileuszu, warto powrócić do kluczowych dokumentów jego pontyfikatu, czyli jego 14 encyklik – po to, by zrozumieć ich nieustanne znaczenie dla życia Kościoła. Warto to zrobić również dlatego, by uświadomić sobie, w jaki sposób pontyfikat wielkiego Jana Pawła II dał podstawę, na której dwaj kolejni papieże – Benedykt XVI i Franciszek – zbudowali swoje magisterialne nauczanie.
- s. Helen Alford, dziekan Wydziału Nauk Społecznych na Angelicum w Rzymie
Święty Jan Paweł II to postać o ogromnym znaczeniu dla umiejscowienia tożsamości Kościoła w obecnym momencie współczesnej historii. Na jego pontyfikacie spoczęła odpowiedzialność za rozwój doktrynalnego i społecznego nauczania Kościoła w świetle postanowień Soboru Watykańskiego II i w obliczu wyzwań współczesnej sekularyzacji. Jego myśl, której krystalizacją jest dziedzictwo czternastu encyklik, ofiarowuje nam wyraziste spojrzenie na perspektywy i dziejowe wyboje, przed którymi stoją katolicy w XXI wieku. Właśnie dlatego seria wykładów „JP2 na nowo odczytany. Dzieło/konteksty/idee”, mająca na celu popularyzację znajomości encyklik Jana Pawła II, jest wspaniałym źródłem wiedzy i wsparciem dla Kościoła w jego współczesnej misji ewangelizacji i pogłębiania swojego nauczania.
– o. Thomas Joseph White OP, rektor Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu, Angelicum w Rzymie
POMÓŻ NAM ODCZYTAĆ JP2 NA NOWO
➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w dowolnej wysokości, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska jako Współorganizator na stronie zbiórki oraz w jej podsumowaniu.
➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 100 złotych, otrzyma pamiątkowe podziękowanie, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska jako Współorganizator na stronie zbiórki, w artykule podsumowującym oraz w opisie każdego z wykładów.
➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 1000 złotych, w podziękowaniu otrzyma dyplom dla Współorganizatora cyklu, książkę „Myśląc z Janem Pawłem II” z zapisem wykładów janopawłowych z rzymskiego Angelicum, a także zostanie wymieniona z imienia i nazwiska jako Współorganizator na stronie zbiórki, w artykule podsumowującym oraz w opisie każdego z wykładów.
➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 10 000 złotych otrzyma tytuł Honorowego Darczyńcy, osobiste podziękowania, niedostępny w sprzedaży rocznik Teologii Politycznej „Pierwszy rok bezkrólewia” poświęcony postaci Jana Pawła II, książkę „Myśląc z Janem Pawłem II”, a także zostanie wymieniona z imienia i nazwiska jako Honorowy Współorganizator na stronie zbiórki, w artykule podsumowującym oraz w opisie każdego z wykładów.
Darowiznę na rzecz organizacji wykładów z serii „JP2 NA NOWO ODCZYTANY” można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto:
odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001
z dopiskiem: darowizna JP2 wykłady
Darowizny na wykłady można odpisać od podatku.
Konto bankowe tylko do przelewów zagranicznych:
odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja
nazwa banku: Bank Pekao SA
tytuł przelewu: darowizna wykłady JP2
Kod SWIFT: PKOPPLPW
Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705
Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561
Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965
Wspieram
Przelew na konto?
Darowiznę na organizację wykładów można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna wykłady JP2