Wydaj z nami „Hippiasza większego” w tłumaczeniu profesora Artura Pacewicza

Wesprzyj
Już zebraliśmy
Zbiórka zakończona
%

„Skąd też ty, Sokratesie, wiesz – rzekł – jakie rzeczy są piękne, a jakie brzydkie? A więc proszę, czy możesz mi powiedzieć, co to jest piękno?”.

 

„Hippiasz większy” to drugi, dotychczas niewydany nakładem Teologii Politycznej dialog Platona, w którym Sokrates dyskutuje z tytułowym bohaterem – cieszącym się uznaniem sofistą. Tematem ich rozmowy jest piękno. Obaj rozmówcy próbują je zdefiniować, nie znajdują jednak żadnej definicji, która stanowiłaby rozwiązanie podjętego przez nich zagadnienia. Z tego powodu Sokrates kończy rozmowę z Hippiaszem stwierdzeniem, że tym, co dzięki niej zrozumiał, jest znaczenie słów: „Trudne są [rzeczy] piękne”. Dialog ten warto zatem czytać między innymi w kontekście słynnej Platońskiej „Uczty” – dzieła, w którym zostało sformułowane klasyczne rozwiązanie nierozstrzygniętego w „Hippiaszu większym” zagadnienia.

 

W serii „Biblioteka Klasyczna” opublikujemy niebawem „Hippiasza większego” w nowym tłumaczeniu dokonanym przez profesora Artura Pacewicza. Książka oprócz samego przekładu będzie zawierała opracowanie naukowe przygotowane przez autora tłumaczenia. Wspomniany przekład jest trzecim – po dziewiętnastowiecznym przekładzie Bronikowskiego oraz liczącym już 65 lat przekładzie Witwickiego – tłumaczeniem „Hippiasza większego” na język polski, dotychczas niepublikowanym.

 

Nowe, pierwsze od 65 lat wydanie „Hippiasza większego” zawiera oryginalny tekst grecki oraz nowe, uwzględniające nowe ustalenia naukowe tłumaczenie na język polski autorstwa prof. Artura Pacewicza, którzy dodatkowo opatrzył tom obszernym komentarzem.

 

 

Przeczytaj fragment nowego tłumaczenia dialogu „Hippiasz większy”

Przeczytaj fragment komentarza prof. Artura Pacewicza

 

Pomóż nam wydać nowe tłumaczenie „Hippiasza większego”:

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w dowolnej wysokości zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach nowego wydania „Hippiasza większego” oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki wraz z podziękowaniami.

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 80 złotych w podziękowaniu otrzyma bezpłatny egzemplarz nowego wydania „Hippiasza większego”, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki wraz z podziękowaniami.

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 500 złotych w podziękowaniu otrzyma PAKIET KLASYKA składający się z książek „Hippiasz większy”, „Hippiasz mniejszy”, „Jon” i „Platon i dialog sokratyczny” Charlesa H. Kahna a także zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki wraz z podziękowaniami.

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 1000 złotych otrzyma tytuł Honorowego Darczyńcy, książkowy PAKIET KLASYKA w którego skład wchodzą: „Hippiasz większy”, „Hippiasz mniejszy”, „Jon” i „Platon i dialog sokratyczny” Charlesa H. Kahna a także zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki wraz z podziękowaniami.

 

Darowiznę na rzecz wydania książki można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto:

 

odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja

konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001

z dopiskiem: darowizna Hippiasz

 

Darowizny na książki można odpisać od podatku.

 

Konto bankowe tylko do przelewów zagranicznych:

Nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja

Nazwa banku: Bank Pekao SA

Tytuł przelewu: darowizna Hippiasz

Kod SWIFT: PKOPPLPW

Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705

Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561

Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965

 

Wspieram

80
500
1000
Podaj kwotę