„Filozofia jako edukacja dorosłych” Pierre'a Hadota po raz pierwszy po polsku

Wesprzyj
Już zebraliśmy
Zbiórka zakończona
%
Brakuje

„Filozof nie uczy ludzi konkretnego rzemiosła [...], ale stara się przekształcić ich wrażliwość, ich charakter, ich sposób widzenia świata lub odnoszenia się do innych ludzi. Można powiedzieć, że uczy ich być ludźmi” – Pierre Hadot

 

Jeśli zadaniem filozofii jest edukowanie, a nie informowanie, to filozofia jest właśnie edukacją dorosłych. Tym terminem Pierre Hadot przywołuje koncepcję, którą spopularyzował – filozofia jako sposób życia. Jako wielki czytelnik filozofów starożytnych, od Sokratesa i Platona po Epikteta, Marka Aureliusza i Plotyna, ale także filozofów nowożytnych i współczesnych, od Montaigne'a i Kartezjusza po Nietzschego i Merleau-Ponty'ego, w tym zbiorze tekstów – niedostępnych lub wcześniej niepublikowanych – Pierre Hadot ponownie odczytuje historię myśli, aby pomóc czytelnikowi przeorientować swoje życie i na nowo nauczyć się postrzegać świat. Teksty te są świadectwem ogromnej umiejętności przemawiania zarówno do odbiorców akademickich, jak i niespecjalistów z pasją do filozofii. Jasność i siła jego myśli są niezwykle widoczne. Czy jesteśmy gotowi na transformację przez filozofię?

 

Pierre Hadot  (1922-2010) francuski filozof i historyk, znawca filozofii antycznej (zwłaszcza neoplatonizmu i stoicyzmu), którą interpretował jako ćwiczenie duchowe i sposób życia; wieloletni profesor Collège de France na katedrze filozofii hellenistycznej i rzymskiej, autor licznych publikacji, których znaczna część doczekała się tłumaczenia na język polski: Filozofia jako ćwiczenie duchowe, Czym jest filozofia starożytna?, Twierdza wewnętrzna: wprowadzenie do „Rozmyślań” Marka Aureliusza, Plotyn albo prostota spojrzenia

 

Tłumacz: Patrycja Bobowska-Nastarzewska

 

 

ZOBACZ SPIS TREŚCI [KLIKNIJ]

PRZECZYTAJ WYWIAD Z PIERRE'EM HADOTEM „HISTORIA TROSKI” [KLIKNIJ]

PRZECZYTAJ RECENZJĘ DR DOROTY TYMURY [KLIKNIJ]

 

 

 

O KSIĄŻCE:

 

„Starożytne pojęcie filozofii zostało przez Hadota wydobyte z tekstów filozoficznych tamtej epoki w wyniku przede wszystkim immanentnej ich analizy. Zarazem jednak swoistość i odrębność tego pojęcia uwyraźniły z pewnością liczne odwołania się do późniejszych sposobów rozumienia istoty i zadań filozofii, patrystycznych i średniowiecznych, nowożytnych i zupełnie niedawnych, nawet współczesnych. Z pewnością najważniejsze, bo zresztą i najszerzej, autonomicznie, rzec można, w książce potraktowane, jest to, co Hadot napisał o zapomnieniu starożytnego sposobu rozumienia filozofii wskutek przeniesienia go na chrześcijaństwo w okresie patrystycznym.”

 

prof. Juliusz Domański o pisarstwie Pierre'a Hadota

 

„Koncepcja antycznej filozofii Hadota spotkała się z wyjątkowo entuzjastycznym przyjęciem wśród czytelników, dla których stała się prawdziwą "filozofią życia". Jak zaznacza Arnold I. Davidson w przedmowie do La philosophie comme éducation des adultes, przejawy tak ogromnego zainteresowania, zarówno w całej Francji jak i Stanach Zjednoczonych,  stanowiły wyjątkowe zaskoczenie dla samego Hadota. Wzrastająca popularność jego tekstów przyczyniła się do swoistej metamorfozy ich autora – z wybitnego znawcy i badacza filozofii antycznej stał się nagle filozofem czytanym, dyskutowanym oraz zapraszanym na liczne wywiady, często przez ludzi, którzy nigdy nie studiowali tekstów starożytnych.”

 

dr Dorota Tymura

 

Pomóż nam wydać niepublikowane po polsku teksty Pierre'a Hadota:

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w dowolnej wysokości zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach polskiego wydania książki „Filozofia jako edukacja dorosłych” Pierre'a Hadota oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki wraz z podziękowaniami.

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 100 złotych w podziękowaniu otrzyma bezpłatny egzemplarz książki „Filozofia jako edukacja dorosłych”, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki wraz z podziękowaniami.

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 300 złotych w podziękowaniu otrzyma PAKIET składający się z książki „Filozofia jako edukacja dorosłych” oraz „Sokrates i inni święci” Dariusza Karłowicza oraz „Paideia rzymska” Jarosława Kurka, a także zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki wraz z podziękowaniami.

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 1000 złotych otrzyma tytuł Honorowego Darczyńcy, książkowy  PAKIET składający się z „Filozofii jako edukacji dorosłych” oraz książek „Sokrates i inni święci” Dariusza Karłowicza oraz „Paideia rzymska” Jarosława Kurka, a także zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki wraz z podziękowaniami.

 

Darowiznę na rzecz wydania książki można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto:

 

odbiorca: Fundacja Świętego Mikołaja

konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001

z dopiskiem: darowizna Hadot

 

Darowizny na książki można odpisać od podatku.

 

Konto bankowe tylko do przelewów zagranicznych:

Nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja

Nazwa banku: Bank Pekao SA

Tytuł przelewu: darowizna Hadot

Kod SWIFT: PKOPPLPW

Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705

Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561

Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

Wspieram

100
300
1000
Podaj kwotę