Okladka

Zostań współwydawcą „Felietonów” Wojciecha Tomczyka

Cała trudność w czytaniu Tomczyka polega na tym, że człowiek nie wie: śmiać się czy przepisywać i za swoje podawać. To jest, niestety, fenomenalne — Robert Mazurek

Zebraliśmy
10695 zł
Potrzebujemy
10000 zł
Zbiórka zakończona
Powyżej
100%
Wsparło 96 osób
Przekaż darowiznę >>>

Felietony Wojciecha Tomczyka są przenikliwe i zarazem ostre jak brzytwa. Nieważne, czy tekst dotyczy dramatu Becketta, Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni czy popularnych w latach 90. konkursów audiotele — za każdym razem jest doskonałą anegdotą, polemiką czy ironicznym komentarzem do polskiej rzeczywistości. W Felietonach ożywają serialowe historie, które w czasach PRL-u przeżywała cała Polska, wracają szalone lata 90., nie zabrakło miejsca na niejeden celny komentarz o współczesnych teatrze, operze i filmie. Ale Tomczyk nie stroni od kwestii politycznych i społecznych, w których kultura jest zanurzona. W efekcie książka to portret polskich marzeń: wielkich i niedużych, wzniosłych i przyziemnych, roztropnych i tych mniej, zawsze jednak tak bardzo — naszych.

Cała trudność w czytaniu Tomczyka polega na tym, że człowiek nie wie: śmiać się czy przepisywać i za swoje podawać. To jest, niestety, fenomenalne.

– Robert Mazurek.

Chiński mur, Rembertów, sprawiedliwość, melancholia. Jakże dowcipnie Tomczyk zmierza w te różne strony.

– Jacek Braciak

Jesteśmy dorosłymi ludźmi i dobrze wiemy, że mało kto potrafi spojrzeć na cokolwiek z jakiejkolwiek perspektywy. A już patrzenie z perspektywy spraw ostatecznych – no to musi być wysiłek nadludzki i przeżycie, jak to mówią, istotne. przeczytaj cały wstęp do „Felietonów” Wojciecha Tomczyka i posłuchaj, co Autor mówi o swojej książce

Trwał czterdziesty rok komunistycznego eksperymentu. Jednym z jego rezultatów było to, że w Polsce nie było bananów. Jak wiadomo, dziś także banany w naszym kraju nie rosną (w każdym razie nie owocują), jednak wówczas w całej Polsce nie można było dostać ani jednego banana. Za żadne pieniądze, w żadnych pewexach, baltonach, nigdzie. Samuel Beckett – swoją drogą wizjoner – takiej sytuacji nie przewidział. I kazał, proszę sobie wyobrazić, swemu bohaterowi, rzeczonemu Krappowi, wcinać banany na scenie. Tymczasem realizatorzy polskiego przedstawienia nie mogli nigdzie kupić ani jednej sztuki.Przeczytaj fragment felietonu „Banan”

Przeczytaj spis treści

Dariusz Karłowicz o „Felietonach”

Zobacz ilustracje

Przeczytaj relację z wręczenia nagrody „Skrzydła Dedala” dla Wojciecha Tomczyka za „Dramaty” wydane przez Teologię Polityczną:

Zobacz recenzje „Dramatów” Wojciecha Tomczyka wydanych przez Teologię Polityczną

Każdy darczyńca, który weźmie udział w zbiórce i wpłaci darowiznę w dowolnej wysokości, zostanie wymieniony z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki. Każda osoba, która weźmie udział w zbiórce i wpłaci darowiznę w wysokości minimum 65 zł, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki oraz otrzyma jej bezpłatny egzemplarz pocztą.

Darczyńcy, którzy wpłacą darowiznę w wysokości 1000 zł otrzymają: Tytuł Honorowego Darczyńcy „Felietonów” Wojciecha Tomczyka, specjalny list i podziękowania podczas uroczystej premiery, wybrany przez siebie jeden z dwunastu kolaży stanowiących ilustrację książki – sygnowanych, oprawionych z autografem Wojciecha Tomczyka i twórcy ilustracji, Michała Strachowskiego (tylko 7 takich pakietów).

Darowizny można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Felietony”.

Zebrana kwota pozwoli nam opłacić druk, redakcję, korektę, skład, a także koszty administracji związane z przygotowaniem książki do druku i dystrybucją. Dziękujemy!

 

Uwaga, konto bankowe tylko dla przelewów zagranicznych. Nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja, nazwa banku: Bank Pekao SA, tytuł przelewu: darowizna na rzecz Teologii Politycznej - Felietony

Kod SWIFT: PKOP PL PW
Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705
Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561
Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965

100
200

Podaj kwotę