Zostań współwydawcą nowego tłumaczenia „Chmur” Arystofanesa

Wesprzyj
Już zebraliśmy
Zbiórka zakończona
%
Brakuje

Najbardziej znana komedia Arystofanesa w nowym tłumaczeniu dr Olgi Śmiechowicz

 

„Chmury” zajmują szczególne miejsce wśród starożytnych tekstów poświęconych Sokratesowi. To jedno z najbardziej znanych dzieł najwybitniejszego greckiego komediopisarza – Arystofanesa – należy także do najważniejszych, ponieważ czasowo najbliższych Sokratesowi, świadectw o tym greckim filozofie. Zestawienie go z pismami Platona i Ksenofonta – dwóch pozostałych autorów tych najważniejszych świadectw – musi jednak wprowadzić czytelnika w konfuzję, która z kolei każe podjąć wysiłek interpretacji (taki jak ten, który w wydanym nakładem Teologii Politycznej „Sokratesie i Arystofanesie” podjął Leo Strauss). Wizerunek Sokratesa, który wyłania się z tekstu komedii, jest istotnie różny zarówno od tego, który został utrwalony w dialogach Platona, jak i od obrazu znanego z pism sokratycznych Ksenofonta. Z tego powodu wydanie „Chmur” w serii „Biblioteka Klasyczna” w istotny sposób uzupełnia dotychczas wydane przez Teologię Polityczną dzieła Platona i Ksenofonta.

 

Podczas gdy Platon czynił głównym rozmówcą swoich dialogów Sokratesa dlatego, że zaliczał siebie do grona jego uczniów, a swoją filozofię wiązał bezpośrednio z wpływem, jaki wywarł na niego ateński filozof, Arystofanes sięga do postaci Sokratesa z przyczyn bardziej prozaicznych. Jak w komentarzu, który zostanie opublikowany w nowym wydaniu „Chmur”, zauważa Olga Śmiechowicz, komediopisarz „potrzebował postaci, którą publiczność łatwo będzie mogła zidentyfikować – ekscentrycznego dziwaka zaczepiającego przechodniów, o którym z pewnością krążyło wiele dowcipów”: „Sofiści, których Arystofanes tak zaciekle atakował, udzielali prywatnych lekcji w domach klientów, na ulicach pozostawali anonimowi. Nie zwracali na siebie aż tak dużej uwagi – w przeciwieństwie do Sokratesa obdarzonego osobowością o dużym potencjale komediowym”.

 

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ FRAGMENT DIALOGU

KLIKNIJ I PRZECZYTAJ FRAGMENT KOMENTARZA

 

W serii „Biblioteka Klasyczna” chcemy opublikować nowe tłumaczenie „Chmur” autorstwa doktor Olgi Śmiechowicz, które zostanie poprzedzone obszernym komentarzem naukowym. Tak jak w przypadku poprzednich 10 tomów tej serii, w publikacji oprócz komentarza i polskiego przekładu znajdzie się także grecki tekst dialogu oraz bibliografia. Dzieło liczyć będzie łącznie ok. 250 stron, wydane zostanie w twardej, płóciennej oprawie z obwolutą.

 

Aby móc wydać „Chmury” – 11. tom „Biblioteki Klasycznej” potrzebujemy Państwa wsparcia. Prosimy o darowizny na ten cel:

 

➤  Każda osoba, która wesprze wydanie tego dzieła dowolną kwotą, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska w podziękowaniach na jego pierwszych stronach (chyba, że zadeklaruje chęć pozostania anonimowym darczyńcą).

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 75 zł, otrzyma bezpłatny egzemplarz nowego tłumaczenia „Chmur” pocztą i zostanie wymieniona z imienia i nazwiska w podziękowaniach na pierwszych stronach tego dzieła (chyba, że zadeklaruje chęć pozostania anonimowym darczyńcą).

 

➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 500 zł, otrzyma PAKIET KSIĄŻEK składający się z następujących tomów: Leo Strauss „Sokrates i Arystofanes”, Christian Meier „Powstanie polityczności u Greków”, Platon „Eutyfron” oraz Arystofanes „Chmury”, a także zostanie wymieniona z imienia i nazwiska w podziękowaniach na pierwszych stronach książki (chyba, że zadeklaruje chęć pozostania anonimowym darczyńcą).

 

➤ Pięciu pierwszych darczyńców, którzy przekażą darowiznę w wysokości min. 1000 zł, otrzymają Tytuł Honorowego Darczyńcy, pakiet książek opisany powyżej, zostaną wymienieni z imienia i nazwiska na honorowym miejscu w książce oraz otrzymają zaproszenie na zamknięty wykład Teologii Politycznej.

 

Darowiznę na wydanie książki można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna Chmury

 

Wszystkie darowizny przekazane na rzecz naszych działań można odliczyć od podatku.

 

Konto bankowe tylko do przelewów zagranicznych:
Nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja
Nazwa banku: Bank Pekao SA
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe, Chmury

Kod SWIFT: PKOP PL PW
Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705
Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561
Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965

Wspieram

75
500
1000
Podaj kwotę