Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

[20.10 – JP2 LECTURE] Kościół i kultura po Soborze Watykańskim II. Wykład o. Jarosława Kupczaka OP na Angelicum

[20.10 – JP2  LECTURE] Kościół i kultura po Soborze Watykańskim II. Wykład o. Jarosława Kupczaka OP na Angelicum

Zapraszamy na pierwszy w roku akademickim 2023/24 wykład z cyklu wykładów Janopawłowych organizowanych przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na uniwersytecie Angelicum. Prelekcję zatytułowaną „Kościół i kultura po Soborze watykańskim II” wygłosi 20 października o godz. 16.30 o. Jarosław Kupczak OP.

Sobór watykański II miał kluczowe znaczenie dla relacji między Kościołem a kulturą. Czerpiąc z myśli papieży XIX i XX wieku, Sobór stworzył nową relację między Kościołem a kulturą. Relacja ta opierała się na przekonaniu, że Kościół będzie odtąd zawsze żył w pluralistycznym świecie. Zrozumienie kultur, w których żyje Kościół, jest niezbędne do głoszenia Ewangelii. Stąd wzięło się wezwanie Jana XXIII do odczytywania znaków czasu i wezwanie Pawła VI do dialogu ze światem. To właśnie Paweł VI podczas swojego pontyfikatu zastąpił tradycyjny termin „cywilizacja chrześcijańska” wyrażeniem „cywilizacja miłości” zapożyczonym od Benedykta XV. Zastąpienie to miało służyć poszukiwaniu uniwersalnego języka, zrozumiałego dla wszystkich bez względu na religię i kulturę, za pomocą którego Kościół, wierny Ewangelii, mógłby przekazywać prawdy kluczowe dla chrześcijaństwa. W swojej antropologii dopełnił tego dzieła Jan Paweł II, tworząc uniwersalny język skoncentrowany na dobru człowieka widzianym w świetle Ewangelii.

Jarosław Kupczak OP (ur. 1964 r.): dominikanin, profesor nauk teologicznych, jeden z czołowych światowych ekspertów w dziedzinie antropologii chrześcijańskiej Jana Pawła II. Wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kierownik Katedry Antropologii Teologicznej na Wydziale Teologicznym oraz dyrektor Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II na tymże uniwersytecie. Wykładał na wielu innych uczelniach m.in. w Istituto Giovanni Paolo II w Rzymie, Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, Papieskim Uniwersytetem św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) oraz John Paul II Institute for Studies on Mariage and Family w Melbourne (Australia). Jest m.in. autorem książki Skazani na wolność. Człowiek w filozofii Karola Wojtyły / Jana Pawła IIŹródła sporu o Amoris laetitia oraz Amoris laetitia. Konflikt interpretacji. Prezes Towarzystwa Teologów Dogmatyków w Polsce.

Link do wydarzenia na Facebooku

*

Comiesięczne otwarte wykłady Janopawłowe wygłaszane przez uczonych z całego świata są organizowane przez Instytut Kultury św. Jana Pawła II na wydziale Filozofii na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu – Angelicum w Rzymie, Rzymskiej Alma Mater Karola Wojtyły.

*

Instytut Kultury św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.

Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i w całości finansowany przez prywatnych darczyńców z Polski. Zapraszamy serdecznie do ich grona! >> https://teologiapolityczna.pl/jp2

 

JP2 Lectures (wykłady Janopawłowe) to całoroczny cykl interdyscyplinarnych wykładów z przedstawicielami świata nauki, którzy na nowo odczytują dorobek św. Jana Pawła II. Celem cyklu „JP2 Lectures” jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata biorąca za punkt odniesienia życie i myśl Jana Pawła II. 

 

KLIKNIJ i dołącz do grona fundatorów Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II w Rzymie 

Myśląc z Janem Pawłem II. Relacja z inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

List Papieża Franciszka na inaugurację Instytutu Kultury św. Jana Pawła II w Rzymie 

Myśl Jana Pawła II jest zbyt ważna, by zamknąć ją w muzeum. Przemówienie Dariusza Karłowicza na inauguracji Instytutu Kultury św. Jana Pawła II 

Otwieramy „akademicki pomnik” dla św. Jana Pawła II. Rozmowa z rektorem Angelicum o. Michałem Paluchem OP 

Kard. Stanisław Ryłko: Instytut Kultury to bijące serce Uniwersytetu 

O. Serge-Thomas Bonino OP: W duchu żywego tomizmu 

Dariusz Karłowicz zaprasza do wspólnego budowania Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II

Start JP2 Studies, wykład Lorda Alderdice'a i wystawa fotografii Adama Bujaka


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wydaj z nami

Wydaj z nami „Nowy początek” prof. Vittorio Possentiego!
Wydaj „Nowy początek” prof. Possentiego z Teologią Polityczną
Brakuje
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.