Akt polityczny czy fenomen duchowy? A może jedno i drugie? Ponad 80 stron ciekawych tez, zaskakujących opinii, analitycznych komentarzy
Drodzy Państwo!
Trzeci numer Teologii Politycznej Co Miesiąc już do kupienia! Tym razem zastanawiamy się nad Chrztem Polski. Akt polityczny czy fenomen duchowy? A może jedno i drugie? Ponad 80 stron ciekawych tez, zaskakujących opinii, analitycznych komentarzy.
W numerze m.in. wywiad z prof. Samsonowiczem o konsekwencjach decyzji Mieszka, Tomasz Rowiński o przesuniętym Millenium Chrztu Polski, Krzysztof Wołodźko mówi nam czym jest dla niego wydarzenie z 966 r.
A ponadto: Mateusz Krzysztof Dziób, Marcin Furdyna, Marek Rodzik, Leszek Zaborowski, Konrad Szuba i inni.
Ze wstępu do numeru:
Mówiąc o chrzcie Polski, dotykamy dwóch poziomów rzeczywistości, skoro ochrzczony zostaje byt stricte polityczny. Trudno mówić o Polsce AD 966 jako duchowej wspólnocie. Była jak najbardziej księstwem, które na drodze mniej lub bardziej brutalnych podbojów dawało znać o sobie w naszej części Europy.
Chrzest wprowadził to mało komu znane księstewko do duchowej wspólnoty Europy. Spoiło je wreszcie od środka. Kiedy dziś mówimy o tamtych wydarzeniach, najczęściej przywoływany jest wymiar ziemski, owe cywilizacyjne i polityczne wybory Piastów. O nich będziemy pisać w tym numerze. Ale równie ważne jest dla nas spojrzenie teologiczne. W końcu czytacie Państwo Teologię Polityczną. Pamiętajcie o nas. Zachęcajcie znajomych. Potrzebujemy Waszego wsparcia.
Dziękuję.
Mateusz Matyszkowicz
Teologia Polityczna Co Miesiąc już dostępna w księgarni!
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2024 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!