Za każdym razem spór o liberalizm będzie miał charakter fundamentalny
Za każdym razem spór o liberalizm będzie miał charakter fundamentalny
Spór o liberalizm na prawicy ma długą tradycję. W jak mało którym, mieszają się w nim pojęcia i idee. Obie prawice – liberalna i nieliberalna – zarzucają oponentom odejście od prawicowości jako takiej (o ile coś takiego istnieje) lub zarzucenie wartości konserwatywnych. I właśnie przez to spór o liberalizm jest taki ciekawy. By odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego przyjmuję lub odrzucam liberalizm, muszę wiedzieć coś o wiele ważniejszego: dlaczego jestem konserwatystą. Trudno więc o lepszą sposobność do tłumaczenia i argumentowania własnych idei, i to nie idei byle jakich, ale tych, które organizują cały nasz system odniesień.
W ten sposób liberalizm na prawicy może być afirmowany jako alternatywa dla prawicy katolickiej (Agnieszka Kołakowska) lub dowód słabości katolicyzmu (Jan Maciejewski). Za każdym razem spór o liberalizm będzie miał charakter fundamentalny. Nasz spór toczymy na nowych łamach. Od teraz będą Państwo otrzymywać od portalu Teologii Politycznej regularnie zestaw najlepszych tekstów. Najciekawsze spory i najlepsze pióra. W końcu to Teologia Polityczna. Teraz Teologia Polityczna Co Miesiąc. Niech idee będą z Wami! Dobre idee…
Mateusz Matyszkowicz
Zobacz więcej o Teologii Politycznej Co Miesiąc\
Zapraszamy do zakupu!
„Teologia Polityczna Co Miesiąc”
nr 1 / wrzesień 2013: Jak liberał z nieliberałem
format: pdf i epub
90 stron
cena: 3 zł
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!
(ur. 1981) – filozof, publicysta, były redaktor naczelny czasopisma Fronda LUX, pełni obowiązki dyrektora TVP 1. Prowadził Magazyn literacki w Telewizji Republika oraz program Chuligan literacki w TVP Kultura. Przetłumaczył z łaciny na polski i opatrzył komentarzem dzieło Tomasza z Akwinu „O królowaniu”. Nakładem wydawnictwa Teologii Politycznej ukazała się książka „Śmierć rycerza na uniwersytecie” (2010).