Do poprawnego działania strony wymagana jest włączona obsługa JavaScript

Książka TP - "Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej - otrzymała Nagrodę Identitas!

Książka TP - "Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej - otrzymała Nagrodę Identitas!

"Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej to zbiór esejów o literaturze i sztuce. Autorka, pisze o kulturze z pasją i na przekór przelotnym modom. Wraca do Homera, Safony, El Greca, nawiązuje do Mickiewicza


Książka "Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej
z Nagrodą Identitas!

Nagroda Identitas przyznawana jest corocznie najlepszej książce poprzedniego roku.  Jury przyznaje jedną niepodzielną nagrodę główną w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej, jedną nagrodę w obszarze historii, a także od jednej do trzech nagród specjalnych, z których jedna może być poświęcona pracy zrealizowanej w innej formie, czy na innych nośnikach niż drukowane.

Pierwsza edycja Nagrody Identitas odbyła się w 2014 roku. Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać wydawnictwa, autorzy, profesorowie nauk humanistycznych oraz redaktorzy naczelni tytułów naukowych, kulturalnych, politycznych i społecznych.

Jury Nagrody Literackiej Identitas przyznawanej za prace w dziedzinie humanistyki i literatury pięknej nominowało dzieła pięciu autorów. Przedstawili je przewodniczący – Paweł Lisicki, a także Andrzej Horubała i Maciej Urbanowski.

1. Przemysław Dakowicz: Obcowanie. Manifesty i eseje, Wydawnictwo Sic!, Warszawa 2014 oraz: Przemysław Dakowicz, Przeklęte continuum. Notatnik smoleński, Arcana, Kraków 2014

2. Anna Janko: Mała zagłada, Wydawnictwo Literackie

3. Marta Kwaśnicka: Krew z mlekiem, Teologia Polityczna

4. Jarosław Marek Rymkiewicz: Pastuszek Chełmońskiego, Wydawnictwo Sic!

5. Mariusz Urbanek: Genialni. Lwowska szkoła matematyczna, Iskry.

 

Jury Nagrody Historycznej pod przewodnictwem Profesora Andrzeja Paczkowskiego wraz z Profesorem Andrzejem Chwalbą oraz Jarosławem Krawczykiem nominowałonastępujące tytuły:

1. Ryszard Kaczmarek: Polacy w armii kajzera, Wydawnictwo Literackie

2. Kazimierz Krajewski :Na straconych posterunkach, Wydawnictwo Literackie

3. Daniel Mikulski: Historia Murzynowa Kościelnego czyli krótka rozprawa między Panem, Wójtem a Plebanem, wyd. Unitex

4. Grzegorz Motyka: Na białych Polaków obława, Wydawnictwo Literackie

5. Jerzy Rohoziński: Bawełna samowary i sartowie. Muzułmańskie okrainy carskiej Rosji , Dialog

6. Robert Spałek: Komuniści przeciwko komunistom. Poszukiwanie wroga wewnętrznego w kierownictwie partii komunistycznej w Polsce w latach 1948-1956; Zysk i Spółka

W tej kategorii nagrodę otrzyła książka Ryszarda Kaczmarka - gratulujemy!

Patronami Nagrody Identitas są tygodnik opinii Do Rzeczy, TVP Kultura i Business Centre Club

O książce:
Krew z mlekiem, Marta Kwaśnicka

Oprawa: miękka
Format: 148x210
Liczba stron: 158
Wydawnictwo: Teologia Polityczna
ISBN: 978-83-62884-28-5

Nagroda Literacka Czterech Kolumn za rok 2015 Nagroda FENIKS 2015 - wyróżnienie, nominnowana do Nagrody im. Józefa Mackiewicza

Przejdź do księgarni TP

"Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej to zbiór esejów o literaturze i sztuce. Znakomicie wykształcona autorka: pracownik naukowy i dziennikarka Polskiego Radia, pisze o kulturze z pasją i na przekór przelotnym modom. Wraca do Homera, Safony, El Greca, nawiązuje do Mickiewicza. W końcu: także do twórców wybitnych, ale w Polsce mniej znanych, jak hiszpańska poetka sor Juana, rzeźbiarka La Roldana czy poeta i jezuita Gerard Manley Hopkins. "Krew z mlekiem" to także książka o polskości: o duchowej i estetycznej wrażliwości Polaków, ukształtowanej na styku europejskiej Północy i Południa.

 Książka Marty Kwaśnickiej inicjuje serię publikacji polskich eseistów, "Czwarta Fala". Założeniem serii jest prezentacja polskich autorów młodszego pokolenia, często debiutantów. Ma to być wielogłos o kulturze, współczesności i historii.

 Marta Kwaśnicka (ur. 1981) – dziennikarka, jedna z najbardziej oryginalnych polskich blogerek. Autorka i współautorka dwóch monografii o dziejach Towarzystwa Jezusowego. Od wielu lat współpracuje z portalem Polskiego Radia, teksty o kulturze publikowała m.in. w pismach „Czterdzieści i Cztery”, „Fronda”, „Pressje”.

O książce pisali:

Lekturze tej niezwykłej książki towarzyszy osobliwe uczucie: że na nią nie zasłużyliśmy. Mam wrażenie, że jest czystym darem – czymś, czego nie da się wywieść z dominujących trendów, z mód, z naszych przyzwyczajeń. „Krew z mlekiem” to zbiór, który daje szansę przekroczenia doraźności i wejścia w takie obszary kultury, o których zapomnieliśmy. Wypełniają go eseje tkane z kruchych, rzadko przywoływanych pasm europejskiej i nie tylko europejskiej pamięci. Są one ujmującą, piękną rozmową z umarłymi, którzy żyją; z minionymi epokami, które trwają; z innością, która tworzy naszą tożsamość. Byłby więc ten drobny tom arcydziełem? Ważąc słowa, odpowiadam z najgłębszym przekonaniem. Tak, to arcydzieło.

prof. Wojciech Kudyba


Książka Marty Kwaśnickiej nie jest reinkarnacją, kolejnym wcieleniem, skądinąd ciągle frapującego „Barbarzyńcy w ogrodzie”. Podróżowanie na Zachód jest dla Autorki czynnością równie egzotyczną, co przejście przez ulicę po pasach. Po dziejach Europy młoda Autorka porusza się z zadziwiającą sprawnością, wręcz z lekkością. Co najważniejsze, nie ma w tej książce śladu kompleksów. Kwaśnicka nie opisuje Europy ani z dołu, ani z góry. Polska sztuka czy literatura jest dla Autorki równie zajmująca i ciekawa, co sztuka hiszpańska czy szkocka. Nasz kraj, jak się okazuje, jest integralną częścią świata, a nie ekscentrycznym wybrykiem natury. Pojawiła się kolejna Autorka z pokolenia wolnych Polaków. Ludzie okuci w powiciu muszą nauczyć się z tym żyć.

Wojciech Tomczyk

Przeczytaj fragment książki:

Marta Kwaśnicka: Daemonium meridianum

Zobacz jak było na spotkaniach promocyjnych:

Kraków

Warszawa

Ukazały się recenzje:
Andrzej Horubała: Martę Kwaśnicką ustanawiam

Wacław Holewiński: Recenzja "Krwi z mlekiem" Marty Kwaśnickiej

Robert Tekieli: Słowa odwieczne

Juliusz Gałkowski: Na ścieżkach niewytyczonych

Marcin Suskiewicz: Bez omijania przydrożnych kapliczek

Posłuchaj audycji o książce "Krew z mlekiem" w radiowej Dwójce

 


Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.