Wydajemy "Jadwigę" Marty Kwaśnickiej

Zebraliśmy
7105 zł
Potrzebujemy
7000 zł
Zbiórka zakończona
Powyżej
100%
Wsparło 77 osób

"Jadwiga” to książka szczególna o jedynym polskim władcy, który został wyniesiony na ołtarze - o św. Jadwidze Andegaweńskiej, o jedynym królu Polski, który był kobietą... Nie jest to jednak książka historyczna, ani biograficzna. Sama autorka o niej pisze, że jest to jej spór z romantyzmem. Dołącz do nas i wspólnie z nami wydaj tą szczególną pozycję - "Jadwigę". 

 

Przyłączyło się do nas 76 osób! Zebralismy 7055 zł

Ta szczególna pozycja tylko dzięki Wam trafi do rąk czytelników. Dziękujemy!

 

"Rządziła stosunkowo krótko, zmarła nie pozostawiwszy potomka, a jednak stała się pomostem pomiędzy epoką piastowską i jagiellońską. Zostawiła swój ślad na całej późniejszej historii Polski.

W tytule książki - i wielokrotnie w tekście - nazywam Królową po imieniu, nie dodając określenia „święta”. Mam nadzieję, że zostanie mi to wybaczone. Chciałam pokazać Andegawenkę jako prywatną osobę; kobietę, która została wrzucona w świat polityki niezależnie od własnych upodobań czy temperamentu i musiała sprostać sprawom publicznym. Szybko dorosła i wyszła z tych zmagań celująco. Dzięki jej decyzjom i staraniom doszło do unii Polski i Litwy, to jej zabiegi doprowadziły do późniejszego odnowienia uniwersytetu w Krakowie; to wreszcie za jej sprawą nad Wisłę zaczęły docierać najważniejsze prądy intelektualne i duchowe epoki. Fundowała klasztory, prowadziła rokowania polityczne, opiekowała się najuboższymi. Została świętą.

„Jadwiga” to również książka o Krakowie, który zachował wiele ze swojej dawnej mistyki i nadal może stanowić ożywczy impuls dla polskich twórców; to wreszcie opowieść o roli literatury i wynik moich prywatnych sporów z polskim romantyzmem i neoromantyzmem.

Może to właśnie Andegawenka, święta monarchini, jednostka, która stała się punktem oparcia dla powierzonej sobie wspólnoty, stanowi wzór prawdziwego bohatera romantycznego?"

- pisze M. Kwaśnicka o swojej książce.

 

Co o książce M. Kwaśnickiej piszą inni?  

Poprosiliśmy o kilka słów prof. A. Nowaka,J. Pydę OP oraz prof. M. Urbanowskiego.

"Jak mądrze odczytać miejsce kobiety sprzed 620-640 lat w XXI-wiecznej Polsce? Marta Kwaśnicka umie postawić świętej królowej Jadwidze takie pytania, które ożywiają naszą, moją w każdym razie wyobraźnię. Pomaga wejść w rozmowę z jednym z najwspanialszych duchów naszej historii."

prof. Andrzej Nowak

"Marta Kwaśnicka stworzyła piękny, plastyczny, daleki od zbędnego patosu i lakiernictwa portret wielokrotny Jadwigi Andegaweńskiej. Jej bohaterka to jednocześnie święta, królowa i pełna temperamentu kobieta, przeżywająca dylematy bliskie nam współczesnym. Świetne, niebanalne są też uwagi autorki o duchowości chrześcijańskiej, Krakowie, sztuce czy literaturze. Ta znakomita, bardzo osobista książka potwierdza, że Kwaśnicka należy do najlepszych dzisiaj pisarek, błyskotliwie kontynuując najlepsze tradycje polskiej szkoły eseju."

prof. Maciej Urbanowski

"Imponująca erudycja bez cienia pretensjonalności, wielowątkowość wolna od chaosu, szerokość spojrzenia bez mielizn rozumienia, szczerość bez ekshibicjonizmu, fabuła myśli wartka i wciągająca, dygresje tak dobre, że aż konieczne, poczucie humoru delikatne, niekiedy ironiczne, zawsze jednako od gryzącego cynizmu dalekie i jeszcze do tego błyskotliwa spostrzegawczość zarówno w obrębie najwyższej kultury jak i najzwyklejszej ulicy - wszystko to sprawiło, że jako czytelnik pochłonąłem esej Marty Kwaśnickiej z zachwytem, jako autor - z zazdrością."

Janusz Pyda OP

Marta Kwaśnicka (ur. 1981) – dziennikarka, jedna z najbardziej oryginalnych polskich blogerek. Autorka i współautorka dwóch monografii o dziejach Towarzystwa Jezusowego. Od wielu lat współpracuje z portalem Polskiego Radia, teksty o kulturze publikowała m.in. w pismach „Czterdzieści i Cztery”, „Fronda”, „Pressje”. Dotychczas, nakładem wydawnictwa Teologii Politycznej ukazała się jej książka „Krew z mlekiem” , która to pozycja otrzymała wyróżnionenie Feniks 2015 i została nagrodzona Nagrodą Literacką Czterech Kolumn. Aktualnie M. Kwaśnicka została nominowana za "Krew z mlekiem" do Nagrody literackiej im. Józefa Mackiewicza.

  


Zebrana kwota pozwoli nam opłacić druk, redakcję, korektę, skład oraz dystrybucję.

Dla tych, którzy stali się współwydawcami tej wyjątkowej publikacji - szczególne podziękowania!

Każda osoba, która wsparła wydanie książki zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach publikacji.*

Każdy, kto dokonał wpłaty z dopiskiem Jadwiga Marta Kwaśnicka w okresie trwania zbiórki w wysokości co najmniej 50 zł, otrzyma publikację gratis.

Darczyńcy, którzy zaoferowali ponad 1000 zł otrzymają specjalne podziękowania na stronie redakcyjnej.

 

*Chyba, że wskazła, że chce pozostać anonimowym darczyńcą".