Czas wyrzeczenia – Chantal Delsol

Staraniem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazała się książka Chantal Delsol. „Czas wyrzeczenia” to synteza współczesnej kultury i stanu ducha zachodniego społeczeństwa oraz wskazanie kierunku przemian i stojących za nimi zagrożeniami.

Tytuł: „Czas wyrzeczenia”
Autor: Chantal Delsol
Tłumacz: Grażyna Majcher
Wydawca: Państwowy Instytut Wydawniczy
Rok wydania: 2020
ISBN 978-83-8196-079-3
Oprawa: miękka ze skrzydłami
Liczba stron: 352

Chantal Delsol ‒ jedna z najciekawszych i najważniejszych postaci współczesnej myśli filozoficznej ‒ z właściwą sobie erudycją przedstawia wielką syntezę współczesnej kultury i stanu ducha zachodniego społeczeństwa, wskazując kierunek przemian i stojące za nimi zagrożenia. Rezygnacja z poszukiwania prawdy na rzecz hedonistycznie i utylitarnie pojmowanego dobra, zastąpienie dogmatów stanowiących podstawy moralności mitami o podatnej na rozmaitą interpretację symbolice czy pozbawienie idei równości i demokracji filozoficznego umocowania i oparcie go wyłącznie na społecznym konsensusie oznaczają radykalny w istocie zwrot myślenia.

Jaka zatem będzie przyszłość? Nihilistyczna? Niekoniecznie. Raczej rozpięta między dwoma paradygmatami ‒ wielkimi ideałami, których najlepszym nośnikiem było myślenie religijne, a królestwem rozumu i techniki desakralizującym  kulturę. Czy to jednak wystarczy, by ocalić naszą europejską zachodnią duchowość? 

Spis treści

Przeczytaj fragment książki

Obejrzyj debatę wokół książki Chantal Delsol „Czas wyrzeczenia”