Antoni Dudek: Niekonstytucyjny stan wojenny

Można znaleźć obszerne uzasadnienie tezy o braku zagrożenia interwencją sowiecką w grudniu 1981 r.

Można znaleźć obszerne uzasadnienie tezy o braku zagrożenia interwencją sowiecką w grudniu 1981 r.  – mówi Teologii Politycznej prof. Antoni Dudek

Wojciech Majsner (Teologia Polityczna): Dekret o stanie wojennym uwalony przez Radę Państwa w nocy z12 na 13 grudnia 1981 roku naruszał konstytucyjne kompetencje do wydania aktu normatywnego, zgodnie ówczesną konstytucją PRL (orzeczenie TK). Na czym dokładnie polega naruszenie tej kompetencji?

Antoni Dudek: Konstytucja PRL stanowiła, że Rada Państwa mogła wydawać dekrety wyłącznie w okresach między sesjami Sejmu. Tymczasem 12 grudnia trwała sesja Sejmu. Warto też jednak przypomnieć, że Rada Państwa była instytucją całkowicie marionetkową, a stan wojenny zaczęto wprowadzać ok. 23-ciej 12 grudnia na podstawie dekretu, który został uchwalony dopiero w dwie godziny później, gdy zwieziono członków Rady Państwa do Belwederu. Oczywiście nie mieli oni czasu na zapoznanie się z dekretem o stanie wojennym i innymi aktami prawnymi, które przyjęli podczas nocnego posiedzenia.

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał winę  b. członka Rady Państwa, Emila Kołodzieja. Jakie znaczenie ma wspomniane orzeczenie dla postępowań toczących się w tej sprawie przeciw innym oskarżonym, gen. Wojciechowi Jaruzelskiemu, gen. Czesławowi Kiszczakowi, b. I sekretarzowi KC PZPR Stanisławowi Kani i b. członkini Rady Państwa Eugenii Kemparze?

Orzeczenie w sprawie Kołodzieja stwarza nadzieje, że podobny wyrok zapadnie w procesie Kiszczaka, Kani i Kempary. Natomiast Jaruzelski w sierpniu tego roku został  z uwagi na stan zdrowia wyłączony z procesu autorów stanu wojennego i wydaje się mało prawdopodobne, by powrócił  na ławę oskarżonych.

Wyżej wymienieni utrzymują w sądzie oraz poza salą sądową, że działali w stanie „wyższej konieczności” wobec groźby sowieckiej interwencji. IPN stoi na stanowisku, że takiego zagrożenia nie występowało. Czy istnieją dowody potwierdzające twierdzenie IPN-u?

IPN wydał  obszerne, dwutomowe wydawnictwo „Przed i po 13 grudnia. Państwa bloku wschodniego wobec kryzysu w PRL 1980-1982” pod redakcją obecnego prezesa Instytutu dra Łukasza Kamińskiego[1]

 Można w nim znaleźć obszerne uzasadnienie tezy o braku zagrożenia interwencją sowiecką w grudniu 1981 r.  podparte dokumentami sowieckimi, wschodnioniemieckimi, czechosłowackimi, rumuńskimi, węgierskimi i bułgarskimi. Warto też się zapoznać z zapisem rozmowy Jaruzelskiego z dowódcą wojsk Układu Warszawskiego marszałkiem  Wiktorem Anoszkinem w nocy z 8 na 9 grudnia 1981 r[2].:

Prof. Antoni Dudek w rozmowie z Wojciechem Majsnerem

 

[1]http://www.13grudnia81.pl/portal/sw/700/6483/Przed_i_po_13_grudnia_Panstwa_bloku_wschodniego_wobec_kryzysu_w_PRL_19801982_t_1.html

[2] http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/24/11508/nr_122009.html