DK SIIS Front

Po raz pierwszy w historii Teologii Politycznej

Zbiórka na wydanie książki Dariusza Karłowicza „Sokrates i inni święci”. - Karłowicz otwarcie robi to, przed czym wielu się wzbrania - twierdzi Rémi Brague

Zebraliśmy
20373 zł
Potrzebujemy
12000 zł
Zbiórka zakończona
Powyżej
100%
Wsparło 140 osób

Ta znakomicie napisana, pełna erudycji i ważna książka odsłania w nowy sposób relacje wiary i rozumu u myślicieli wczesnochrześcijańskich. Autor burzy stereotypowe schematy, dokonując fundamentalnego rozróżnienia między stosunkiem wczesnego chrześcijaństwa do filozofii i jego stosunkiem do rozumu jako takiego. O ile stosunek do filozofii bywa mocno krytyczny, o tyle rozum nigdzie nie jest negowany i triumfuje w krytyce fałszywej – w odróżnieniu od prawdziwej – gnozy. Karłowicz pokazuje rodzenie się nowego ujęcia rozumu z wnętrza wiary i podporządkowanego dążeniu do zbawienia w Chrystusie. Apologeci i ojcowie Kościoła okazują się tu tyleż dłużnikami filozofii – z jej odkrytym szczególnie przez Pierre’a Hadot egzystencjalno-duchowym i praktycznym wymiarem – co jej krytykami, niesionymi przez nową wizję rzeczywistości boskiej i ludzkiej.

O książce napisali:

Co mają wspólnego ze sobą Ateny i Jerozolima, Akademia i Kościół, filozof i chrześcijanin, wychowanek Grecji i uczeń nieba? Oto pytanie, które zadaje Dariusz Karłowicz w książce „Sokrates i inni święci”, na nowo odczytując ten słynny dylemat apologetów łacińskich i greckich wczesnego Kościoła. I chociaż wołanie o zbawienie brzmi u nich jak dysonans wobec racjonalności i filozofii to jednak Karłowicz, wbrew przyjętym opiniom i ze swoim rewelacyjnym wyczuciem kontrastów ducha greckiego i chrześcijańskiego dowodzi, że Ojcowie nie wykopują nieprzekraczalnej przepaści między wiarą objawioną i naturalnym rozumem, między mądrością Bożą i filozofią, a grecka droga do bogupodobieństwa nie traci i u nich swojej uwodzicielskiej mocy.

prof. Maria Dzielska

Ta ważna książka wyraźnie pokazuje, że stosunek Chrześcijaństwa do nauczania pogańskiego nie odpowiadał naszemu dzisiejszemu rozróżnieniu pomiędzy wiarą a rozumem. Była to raczej kwestia złożonych powiązań, ciągłości oraz ich braku, dotyczących praktyki i duchowej postawy, a także teoretycznej afirmacji. To bardzo istotne sprostowanie.

prof. John Milbank

Przeczytaj recenzję książki „Sokrates i inni święci” ojca Jacka Salija

Przeczytaj fragment przedmowy Rémi Brague'a 

Przeczytaj recenzję książki „Sokrates i inni święci” księdza Leszka Misiarczyka

Przeczytaj recenzję książki Dariusza Karłowicza dla portalu Reading Religion [wersja po angielsku]

Dariusz Karłowicz o swojej książce

Zapraszamy Państwa do udziału w zbiórce, a tym samym wsparcie wznowienia książki Dariusza Karłowicza. Książka „Sokrates i inni święci” po raz pierwszy ukazała się 14 lat temu nakładem OMP/Fronda. Jej nakład jest wyczerpany.

Prosimy Państwa o darowizny:

➤ Każda osoba, który weźmie udział w zbiórce i wpłaci darowiznę w dowolnej wysokości, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki.

➤ Każda osoba, który weźmie udział w zbiórce i wpłaci darowiznę w wysokości min. 65 zł, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki oraz otrzyma bezpłatny egzemplarz pocztą.

➤ Darczyńcy, którzy wpłacą darowiznę w wysokości 500 zł otrzymają specjalny pakiet „Myśl wczesnochrześcijańska” składający się z następujących książek: ks. Tomasz Stępień „Porządek i miłość”, ks. Eugeniusz Dąbrowski „Dzieje Pawła z Tarsu” oraz Dariusz Karłowicz „Sokrates i inni święci”.

➤ Darczyńcy, którzy wpłacą darowiznę w wysokości 1 000 zł otrzymają: Tytuł Honorowego Darczyńcy oraz pakiet „Myśl wczesnochrześcijańska” składający się z następujących książek: ks. Tomasz Stępień „Porządek i miłość”, ks. Eugeniusz Dąbrowski „Dzieje Pawła z Tarsu” oraz Dariusz Karłowicz „Sokrates i inni święci”.

UWAGA! Przygotowaliśmy tylko 5 pakietów dla Darczyńców Honorowych.

Darowizny można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: „darowizna – Sokrates i inni święci”.

Zebrana kwota pozwoli nam opłacić druk, redakcję, korektę, skład, a także koszty administracji związane z przygotowaniem książki do druku i dystrybucją. Dziękujemy!

Uwaga, konto bankowe tylko dla przelewów zagranicznych! Nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja, Nazwa banku: Bank Pekao SA, Tytuł przelewu: darowizna na rzecz Teologii Politycznej - Sokrates i inni święci. Kod SWIFT: PKOP PL PW, Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705, Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561, Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965

250
1000

Podaj kwotę