Forum „Między Synodami” katolików świeckich zebrane pod egidą Teologii Politycznej i Katedry Filozofii Kultury Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW chce przedstawić katalog polskich punktów widzenia na zasadnicze kwestie związane z problematyką małżeństwa, rodziny, wychowania, edukacji, mediów czy kultury
Teologia Polityczna i Katedra Filozofii Kultury Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW zapraszają:
Forum „Między Synodami”
Zapraszamy do internetowego śledzenia cyklu seminariów poświęconych tematyce małżeństwa i rodziny, które niedawno zostały podjęte przez Papieża Franciszka, kardynałów i biskupów Kościoła katolickiego w ramach Synodu Nadzwyczajnego (październik 2014) i będą przedmiotem obrad pasterzy Kościoła na zgromadzeniu Synodu Zwyczajnego (październik 2015). Seminaria te mają za zadanie wypracowanie istotnych dla Kościoła, w przekonaniu katolików świeckich, stanowisk w kwestiach stanowiących zasadnicze tematy dyskusji i dokumentów jakie stały się udziałem i owocem pracy Ojców Synodalnych w czasie Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów ds. rodziny jaki odbył się w Watykanie w dniach 5-19 października 2014.
Kościół w Polsce, stanowiąc jeden z większych Kościołów w Europie, zarówno pod względem liczby wiernych katolików jak i pod względem kapłanów, i dynamiki życia chrześcijańskiego, czuje się w obowiązku zabrać głos w dyskusji na temat pilnych i ważnych spraw dotyczących katolickich małżeństw i katolickich rodzin. Forum „Między Synodami” katolików świeckich zebrane pod egidą Teologii Politycznej i Katedry Filozofii Kultury Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW chce przedstawić katalog polskich punktów widzenia na zasadnicze kwestie związane z problematyką małżeństwa, rodziny, wychowania, edukacji, mediów, kultury, które tak mocno dotyczą dziś katolików.
Do dyskusji zapraszamy przedstawicieli katolickich środowisk intelektualnych i formacyjnych żywo obecnych w debatach o kształcie i roli Kościoła we współczesnym świecie. Proponowane seminaria mają stworzyć płaszczyznę rozmowy i debaty dla świeckich katolików, by ostatecznie zaoferować kardynałom i biskupom agendę żywych i ważnych problemów katolickich małżeństw i rodzin żyjących na progu XXI wieku.
Organizatorzy
Zachęcamy do śledzenia relacji!
Temat: III Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Status quaestionis.
- Tomasz Rowiński, Synod biskupów w mediach (zapowiedzi, przebieg, wnioski) - zobacz i przeczytaj
Niebawem ukażą się kolejne nagrania i referaty z Synodu!
- ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz (UKSW), Status quaestionis.
- Ks. dr hab. Robert Skrzypczak, Omówienie tekstu „Relatio Synodi III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów: Wyzwania duszpasterskie dla rodziny w kontekście nowej ewangelizacji”.
Przeczytaj Relatio synodi w całości
RELATIO SYNODI
III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego
(5-19 października 2014)
Wstęp
1. Synod Biskupów zgromadzony wokół Papieża obejmuje swoimi myślami wszystkie rodziny na świecie z ich radościami, trudami, nadziejami. W szczególności czuje się w obowiązku podziękować Panu za wielkoduszną wierność, z jaką liczne rodziny chrześcijańskie realizują swoje powołanie i misję. Czynią to z radością i wiarą również wtedy, gdy na drodze życia rodzinnego pojawiają się przeszkody, nieporozumienia i cierpienia. Tym rodzinom należą się wyrazy uznania, podziękowania i zachęty ze strony całego Kościoła i tego Synodu. Podczas czuwania modlitewnego, które odbyło się na placu św. Piotra 4 października 2014 r. w ramach przygotowań do Synodu o rodzinie, Papież Franciszek w prosty i konkretny sposób przypomniał o centralnej roli doświadczenia rodzinnego w życiu wszystkich: «Zapada już zmrok nad naszym zgromadzeniem. Jest to pora, kiedy chętnie wraca się do domu, by spotkać się przy jednym stole, zaznać serdeczności, w poczuciu spełnionego i otrzymanego dobra, doświadczyć spotkań, które rozgrzewają serce i powodują, że ono rośnie, gdzie dobre wino jest przedsmakiem, za dni człowieka, święta nie mającego zmierzchu. Jest to także pora najcięższa dla tych, którzy znajdują się w obliczu swojej samotności, w gorzkim zmierzchu rozbitych marzeń i planów; ileż osób przeżywa dni w ślepym zaułku rezygnacji, opuszczenia, jeśli nie urazy; w iluż domach brakuje wina radości, a zatem smaku — samej mądrości — życia… Dzisiejszego wieczora stajemy się głosem jednych i drugich przez modlitwę — modlitwę za wszystkich».
2. Miejsce radości i prób, głębokich uczuć i relacji, niekiedy ran, rodzina jest naprawdę «szkołą człowieczeństwa» (por. Gaudium et spes, 52), której potrzeba jest mocno odczuwana. Mimo licznych oznak kryzysu instytucji małżeństwa w różnych kontekstach «globalnej wioski», pragnienie rodziny pozostaje żywe, zwłaszcza wśród ludzi młodych, i daje Kościołowi, specjaliście od spraw ludzkich i wiernemu swojej misji, motywację do głoszenia nieustannie i z głębokim przekonaniem «Ewangelii rodziny», która została mu powierzona przez objawienie miłości Boga w Jezusie Chrystusie i była nieprzerwanie nauczana przez ojców, mistrzów duchowości i magisterium Kościoła. Rodzina ma dla Kościoła szczególne znaczenie, i w momencie gdy wszyscy wierzący są zachęcani do wyjścia poza siebie, konieczne jest, by rodzina odkryła swoją wartość jako niezbędnego podmiotu ewangelizacji. Myślimy tu o misyjnym świadectwie wielu rodzin.
Czy podobał się Państwu ten tekst? Jeśli tak, mogą Państwo przyczynić się do publikacji kolejnych, dołączając do grona MECENASÓW Teologii Politycznej Co Tydzień, redakcji jedynego tygodnika filozoficznego w Polsce. Trwa >>>ZBIÓRKA<<< na wydanie kolejnych numerów naszego tygodnika w 2025 roku. Każda darowizna ma dla nas olbrzymie znaczenie!