Czy historia Ameryki dopiero się zaczyna?
To pytanie stawia na początku swojej książki portugalski politolog, publicysta i były polityk Bruno Maçães.
„Obecny okres w historii Ameryki jest zarówno czasem niszczenia, jak i tworzenia. Jest czasem niszczenia, jeśli skupić się na wartościach odziedziczonych z nowożytnej kultury europejskiej, głoszonych z mocą w pierwszych stuleciach istnienia republiki, kiedy Stany Zjednoczone funkcjonowały w zasadzie jak europejska kolonia. Jest czasem tworzenia, jeśli skupić się na ostatnich dekadach i podjąć próbę rzutowania zarysowujących się w nich zmian na najbliższą przyszłość”. – Bruno Maçães
Bruno Maçães patrzy na Amerykę korzystając z własnych doświadczeń, warsztatu historyka idei oraz ogromnej liczby kulturowych odniesień, nie stroniąc przy tym od kultury popularnej. Rozwija, ale i błyskotliwie polemizuje z klasycznymi ujęciami amerykańskiego społeczeństwa i polityczności. Klarowność wywodu, świeżość spojrzenia i przystępna, erudycyjna forma czynią książkę „Początek historii” jedną z najciekawszych książek na temat współczesnej Ameryki.
Czy współczesna Ameryka przegląda się w lustrze „O demokracji w Ameryce” de Tocqueville’a – czy w ciemnych okularach Toma Cruise’a z filmu „Top Gun”? Czy społeczeństwo amerykańskie łączy z Europą wspólnota wartości – a jeśli tak, czy może z własnej woli tę wspólnotę opuścić? Jak zakończenie Zimnej Wojny zmieniło własny obraz Amerykanów i ich przekonanie o własnej roli w świecie? To tylko część pytań, z którymi mierzy się w swojej książce Bruno Maçães.
– Nieczęsto zdarza mi się pragnąć, aby książka była dłuższa. A tak właśnie było w przypadku „Początku historii” Bruno Maçãesa – Milton Ezrati
Książka ukazała się w języku angielskim w 2020 roku. Obecnie przygotowujemy jej pierwsze wydanie polskie w ramach serii Komentarze i wydarzenia.
ZOBACZ ROZMOWĘ Z BRUNO MAÇÃESEM NA TEMAT JEGO KSIĄŻKI
PRZECZYTAJ RECENZJĘ AUTORSTWA MILTONA EZRATIEGO
Aby wydać po raz pierwszy w języku polskim książkę „Początek historii. Narodziny nowej Ameryki” Bruno Maçãesa, potrzebujemy Państwa wsparcia. Prosimy o darowizny.
➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w dowolnej wysokości zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki „Początek historii. Narodziny nowej Ameryki” oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki na naszym portalu wraz z podziękowaniami. Darowiznę przekazaną w ramach zbiórki można odliczyć od podstawy podatku przy składaniu PIT.
➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 75 złotych w podziękowaniu otrzyma bezpłatny egzemplarz książki „Początek historii. Narodziny nowej Ameryki”, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki na naszym portalu wraz z podziękowaniami. Darowiznę przekazaną w ramach zbiórki można odliczyć od podstawy podatku przy składaniu PIT.
➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 300 złotych w podziękowaniu otrzyma PAKIET KSIĄŻEK: „Początek historii. Narodziny nowej Ameryki” Bruno Maçãesa, „Angela Merkel i kryzys migracyjny. Dzień po dniu” Robina Alexandra oraz „Nieodzowność konserwatyzmu” Tomasza Merty, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach książki Bruno Maçãesa oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki na naszym portalu wraz z podziękowaniami. Darowiznę przekazaną w ramach zbiórki można odliczyć od podstawy podatku przy składaniu PIT.
➤ Każda osoba, która przekaże darowiznę w wysokości min. 1000 złotych otrzyma tytuł Honorowego Darczyńcy pierwszego polskiego wydania książki „Początek historii. Narodziny nowej Ameryki” Bruno Maçãesa, w podziękowaniu otrzyma pakiet książek wymieniony powyżej, zostanie wymieniona z imienia i nazwiska na pierwszych stronach oraz w artykule z podsumowaniem zbiórki na naszym portalu wraz z podziękowaniami. Darowiznę przekazaną w ramach zbiórki można odliczyć od podstawy podatku przy składaniu PIT.
Darowiznę na rzecz wydania książki można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna na książkę Macaesa
Konto bankowe tylko do przelewów zagranicznych:
Nazwa odbiorcy: Fundacja Świętego Mikołaja
Nazwa banku: Bank Pekao SA
Tytuł przelewu: darowizna na książkę Macaesa
Kod SWIFT: PKOPPLPW
Konto IBAN w EUR: PL95 1240 6003 1978 0010 8524 6705
Konto IBAN w USD: PL30 1240 6003 1787 0010 8524 6561
Konto IBAN w GBP: PL02 1240 6003 1789 0010 8524 6965
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wspieram
Przelew na konto?
Darowiznę na rzecz wydania książki można przekazać także wpłacając wybraną kwotę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, konto: 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem: darowizna na książkę Macaesa