Zmarł Jean Vanier, filozof i filantrop, założyciel wspólnot l’Arche oraz Wiara i Światło

Zmarł Jean Vanier, filozof i filantrop, założyciel wspólnot l’Arche oraz Wiara i Światło

Dziś nad ranem w Paryżu zmarł Jean Vanier, katolicki działacz społeczny i myśliciel, znany jako założyciel wspólnot l’Arche i Wiara i Światło, zajmujących się opieką nad osobami dotkniętymi niepełnosprawnością intelektualną. Urodzony w 1928 r. świadek Chrystusa zostawił po sobie dorobek w postaci 154 wspólnot l’Arche rozsianych w 38 państwach oraz 1450 wspólnot Wiara i Światło, pomagających ludziom w 85 krajach.

Jean Vanier urodził się w Genewie, w rodzinie Georges'a Vaniera, gubernatora Kanady odbywającego posługę dyplomatyczną w Szwajcarii. W swojej młodości otrzymał staranną, wielojęzyczną edukację w Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Francji oraz odbył służbę w brytyjskiej Royal Navy i kanadyjskiej i Royal Canadian Navy. II wojnę światową spędził w Wielkiej Brytanii, gdzie przygotowywał się do pełnienia roli oficera marynarki wojennej. Pod koniec wojny wraz z rodzicami spotkał się z ocalałymi z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, co stało się dla niego definiującym, formacyjnym doświadczeniem.

W 1950 r. postanowił opuścić ścieżkę kariery wojskowej i przeniósł się do Paryża, gdzie zdobył doktorat z filozofii na L’Institut Catholique de Paris na temat arystotelesowskiej etyki szczęścia. Rozpoczął karierę akademicką i wykładał filozofię na Uniwersytecie Świętego Michała i Uniwersytecie w Toronto. Intensywnym studiom filozoficznym towarzyszyło rozwijanie zainteresowań teologią. W 1964 r. ponownie porzucił dotychczasową drogę życiową w poszukiwaniu pogłębionego duchowego powołania.

To wtedy, po zawarciu przyjaźni z ks. Thomasem Philippem, uświadomił sobie ogrom cierpienia, jakiego doświadczają osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi, przebywającymi w zinstytucjonalizowanych placówkach opieki. Zapraszając do swojego domu i życia dwie osoby, przebywające w ośrodku opieki, otworzył pierwszą wspólnotę l’Arche. Jej rdzeniem stało się współdzielenie trudów i wzajemne pomaganie sobie: osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych żyjących pod tym samym dachem. 

Filozofia przenikająca dzieła – społecznego zaangażowania i napisanych książek – Jeana Vaniera wypływa z przekonania, o nauczycielskiej roli osób z niepełnosprawnościami. W każdej ze wspólnot założonych przez francuskiego myśliciela to podopieczni traktowani są jako ci, którzy w istocie są obdarowującymi, nie na odwrót. Ich ubóstwo jest powołaniem ofiarowanym społeczności, która dzięki nim uczy się żyć w zgodzie z filozofią daru, gościnności i zaufania. Idea wspólnoty założonej przez Vaniera rozprzestrzeniła się przez lata na najdalsze obszary globu.

Już za swojego życia Vanier stał się powszechnie uznawanym autorytetem moralnym i jednym z największych świadków wartości żyjących w naszych czasach. Za swoją niestrudzoną i bezinteresowną posługę życia był wielokrotnie nagradzany; m. in. Order Kanady, Nagrodę Gaudium et Spes, a w 2015 r. został uhonorowany prestiżową Nagrodą Templetona. Jean Vanier zmarł w wieku 89 lat.


Ambitna kultura potrzebuje Twojego wsparcia. Prosimy, przekaż darowiznę w dowolnej wysokości i dołącz do grona darczyńców Teologii Politycznej. Kliknij tu lub przekaż darowiznę na konto: Fundacja Świętego Mikołaja, Volkswagen Bank Polska S.A. 64 2130 0004 2001 0299 9993 0001 z dopiskiem „darowizna na Teologię Polityczną”. Dziękujemy!

Zostań współwydawcą Teologii Politycznej. Przekaż darowiznę.

Wpłać darowiznę
50 zł
Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
200 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.