Kultura polska nie musi być zredukowana do cepelii, ale może i powinna być uznawana za jedną z wiodących kultur europejskich. To jest wiadomość, którą wyślemy światu w 2018 roku
W przyszłym roku odbędzie się I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na instrumentach historycznych. Impreza ma się rozpocząć we wrześniu i uświetnić obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – donosi portal TVP Info. To niezwykłe wydarzenie kulturalne, które ma rozsławić Polskę, przygotują wspólnie: Telewizja Polska oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Nowemu konkursowi przyświeca idea przywracania autentycznego brzmienia dziełom Fryderyka Chopina, a także chęć zainteresowania tym nurtem interpretacyjnym jak najszerszych kręgów odbiorców na całym świecie. Dlatego, jak donosi TVP Info, organizatorzy zapewniają, że oprawa konkursu będzie stać na najwyższym poziomie, dla którego zostanie stworzona specjalna platforma internetowa pozwalająca na przekaz streamingowy zadowalający nawet najbardziej wymagających melomanów. Pierwsza edycja konkursu zaplanowana jest na wrzesień 2018 roku i odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Kolejne mają być potem organizowane co pięć lat.
Data nie jest przypadkowa, gdyż konkurs ma uświetnić obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. – Chcemy pokazać, że kultura polska nie musi być zredukowana do cepelii, ale może i powinna być uznawana za jedną z wiodących kultur europejskich. To jest ta wiadomość, którą wyślemy światu w 2018 r. – mówi portalowi tvp.info Mateusz Matyszkowicz, dyrektor TVP Kultura.
Wtóruje mu Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej. – Nie wyobrażam sobie obchodów stulecia naszej niepodległości bez muzyki Fryderyka Chopina, nie wyobrażam sobie też, żeby muzyki tej zabrakło na antenach Telewizji Polskiej – mówi TVP Info.
Według Matyszkowicza, nie ma lepszego globalnego nośnika polskiej marki niż Chopin. – Każdy członek elity opiniotwórczej na świecie śledzi warszawskie, chopinowskie zmagania konkursowe pianistów, nie ma więc lepszego sposobu na zakomunikowanie im stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę niż konkurs chopinowski – mówi portalowi TVP Info. – Przekaz, który chcielibyśmy wysłać światu jest następujący: Polska jest krajem Fryderyka Chopina, jednego z najlepszych kompozytorów w historii – dodaje Matyszkowicz.
Ambicją organizatorów jest, aby w konkursie wzięli udział pianiści z całego świata, w wieku od 18 do 35 lat. Ich grę zaś mają oceniać wybitni przedstawiciele współczesnego świata muzycznego, specjalizujący się w wykonawstwie historycznym. – Powiemy światu, że Polska jest piękna, pełna wspaniałej muzyki. Historyczna oprawa nada konkursowi wyjątkową rangę. Wyobraźmy sobie finałowy koncert tego konkursu, gdy salę wypełni publiczność w strojach z epoki – mówi dyrektor TVP Kultura.
Źródło: TVP Info