Wojciech Tomczyk, którego zbiór dramatów wydała niedawno Teologia Polityczna wraz z Państwowym Instytutem Wydawniczym, był gościem Mariusza Cieślika na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Rozmowa została wyemitowana w audycji „Nasłuchiwanie: Niepodległość” w czwartek 11 października. Zapraszamy do jej wysłuchania.
„Norymberga”, którą Mariusz Cieślik nazwał „najważniejszą polską sztuką po 89. roku” podejmuje temat, który nie był do tej pory obecny w literaturze: rozliczenia z przeszłością komunistyczną. – Jeśli nie potępimy zbrodni komunistycznych, to dopuścimy do tego, że przez pokolenia politycy będą się zachowywali w sposób nieodpowiedzialny – powiedział Tomczyk. – Napisałem sztukę, w której ludzie mówią tak, jak rozmawia się w domach o historii, o niesprawiedliwości – wyjaśnił.
W „Marszałku”, którego premiera odbyła się 11 listopada ubiegłego roku, Tomczyk wspomina o pomyśle ustanowienia Piłsudskiego królem Polski i założycielem nowej dynastii. – Niczego nie wymyśliłem. W Polsce poważnie rozważano tę propozycję – zapewnił. – Dla nieznacznej, ale jednak większości Polaków powołanie monarchii było racjonalnym rozwiązaniem.
Link do audycji na stronie Polskiego Radia
„Dramaty” Wojciecha Tomczyka dostępne w księgarni Teologii Politycznej
Wydanie książki dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.