Podręcznik „Wobec in vitro” to kompendium wiedzy dotyczące zapłodnienia pozaustrojowego, przygotowane przez wybitnych specjalistów w zakresie bioetyki, genetyki, ginekologii oraz teologii. Wśród twórców podręcznika znajdziemy autorów znanych z „Teologii Politycznej” – ks. Jacka Grzybowskiego, ks. Franciszka Longchamps de Bériera i o. Jacka Salija OP. Patronem publikacji został abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych
Publikacja została pozytywnie przyjęta przez Komisję Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, która uznała niniejszą publikację za podręcznik uzupełniający dla szkół ponadgimnazjalnych. Ma ona formę podręcznika złożonego z kilku rozdziałów – każdy napisany został przez specjalistę w danej dziedzinie. Autorzy skupili się nie tylko na przybliżeniu techniki zapłodnienia pozaustrojowego oraz idących za nim skutków, ale także na etycznym problemie procedury. Książka porusza problem definiowania początku życia ludzkiego. Jej twórcy mieli na celu przybliżyć czytelnikowi to zagadnienie i zaprezentować je w ujęciu biologicznym, filozoficznym, teologicznym, a także prawnym. Wielką zaletą publikacji jest omówienie problemu niepłodności, który jest bezpośrednią przyczyną upowszechnienia się metody in vitro.
Książka jest cennym źródłem wiedzy na temat zapłodnienia pozaustrojowego, podanym w formie przystępnej dla wszystkich
Książka skierowana jest do osób, które chciałyby zgłębić temat zapłodnienia pozaustrojowego rzeczowo i z perspektywy etyki. Publikacja, mająca formę podręcznika, skierowana jest również do pedagogów i wykładowców, którzy chcieliby wprowadzić swoich słuchaczy w tematykę in vitro. Na końcu książki umieszczone zostały przykładowe konspekty lekcji, konferencji i wykładów o problematyce bioetycznej. Po pozycję tą warto sięgnąć ze względu na rzetelność i fachowość autorów, atrakcyjną szatę graficzną, ułatwiającą przyswajanie treści, rozbudowany aparat naukowy oraz obszerną bibliografię.
Książka ta jest cennym źródłem wiedzy na temat zapłodnienia pozaustrojowego, podanym w formie przystępnej dla wszystkich, co w czasach medialnego chaosu jest szczególną wartością. Autorzy pochylają się nad tytułowym problemem z punktu widzenia genetyki, ginekologii, filozofii, teologii, etyki i prawa.
Aleksandra Masny / Michał Kmieć / KAI