Kazimierz Wierzyński nie doczekał się dotąd mono- i biografii, która ukazałyby go nie tylko jako poetę, lecz także jako człowieka. Dobrze się stało, że książkę, będącą spójnym cyklem esejów biograficznych, napisał poeta dysponujący solidnym warsztatem literaturoznawczym – czytamy w recenzji nowej książki Wojciecha Wencla wydanej przez Instytut Literatury w serii „Biblioteka Pana Cogito”.
Wydawca: Instytut Literatury
Autor: Wojciech Wencel
ISBN 978-83-66359-31-4
Liczba stron: 366
Z recenzji wydawniczej dra hab. Krzysztofa Ćwiklińskiego:
Kazimierz Wierzyński, jeden z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku, prominentny skamandryta, niestrudzony opiekun literackich adeptów, wreszcie jedna z czołowych postaci polskiej literatury emigracyjnej i życia literackiego poza krajem, niezłomny i nieprzejednany reprezentant środowiska londyńskiego, który ze szczytu powodzenia, obrotem spraw przerastających jednostkę, ale i skutkiem własnych wyborów spadł w nizinę obcości, odrzucenia, zmarginalizowania, nieledwie zapomnienia. Nie doczekał się aż do teraz mono- i biografii, które pokazałyby nie tylko poetę, ale i człowieka, i w dodatku uczyniły to zajmująco, dostępnie, poza jakimkolwiek metajęzykiem. Dobrze się stało, szczęśliwie nawet, że książkę o poecie napisał poeta, poeta dysponujący solidnym warsztatem nie tylko pisarskim, ale też literaturoznawczym.
Książka pomyślana została jako cykl esejów biograficznych komponujących się w spójną całość. To „opowieść biograficzna” umieszczona w rozległym kontekście historycznym, społecznym, politycznym, w którym Autor porusza się ze swobodą erudyty, jest właśnie opowieścią do przeczytania, do odczucia.
O Autorze:
Wojciech Wencel (ur. 1972) - poeta i publicysta. Laureat między innymi Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza i Nagrody Prezydenta RP „Zasłużony dla Polszczyzny”. W 2018 roku przygotował dla Państwowego Instytutu Wydawniczego nową edycję poezji Jana Lechonia Kasandra się myli. Mieszka w gdańskiej Matarni.