REJESTRACJA na VII Festiwal Teologii Politycznej: 4 / 6 / 9 / 16 października

Trudno przecenić wpływ, jaki urodzony w 1803 roku Maurycy Mochnacki wywarł na kształtowanie się tożsamości poddanego zaborom narodu polskiego. Miał on przeciw sobie nie tylko aparat represji, wrogie wojska i polityczne potęgi, lecz także systemy ideowe i filozoficzne, które zdominowały intelektualny krajobraz epoki. W swoim krótkim życiu Mochnacki działał na wielu polach i wiele osiągnął. Niepodobna zamknąć tej sylwetki w jednym haśle, ani wyróżnić jednej tylko sfery działalności nad inne, integralnie w nim złączone. Siódmy Festiwal Teologii Politycznej odbywa się więc pod hasłem: „Maurycy Mochnacki. Krytyk. Filozof. Powstaniec”. Zapraszamy!

Jak co roku zapraszamy na spotkania do Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Każdy wieczór festiwalowy rozpocznie się od dyskusji ekspertów z aktorskim odczytem wyimków z pism bohatera festiwalu, po których nastąpi pokaz filmu.

Debaty wraz z pokazami filmów odbywać się będą w terminach: 4 X / 9 X / 16 X w budynku Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie. Każde ze spotkań rozpoczyna się o godz. 18.00. Wszystkie spotkania transmitowane będą również online na kanale YouTube i stronie internetowej Teologii Politycznej.

Podobnie jak w poprzedniej edycji Festiwalu pragniemy zaprosić Państwa również na wyjątkowe warsztaty kolażu, które 6 X poprowadzi Michał Strachowski, artysta i grafik, autor identyfikacji wizualnej Teologii Politycznej i Festiwalu Maurycego Mochnackiego oraz Natalia Szerszeń, autorka kolaży lirycznych. Warsztat odbędzie się o godz. 17:00 w redakcji Teologii Politycznej przy ul. Koszykowej 24/7 w Warszawie. Chcemy w niecodzienny sposób, operując obrazem i słowem, obcować z twórczością bohatera tegorocznej edycji Festiwalu.

Rejestracja na poszczególne spotkania jest obowiązkowa.

 

PROGRAM FESTIWALU

***

1. MOCHNACKI. KRYTYK (4 X 2023 – ŚRODA)

KLIKNIJ i zarejestruj się

LINK do wydarzenia na Facebooku

W spotkaniu udział wezmą:

➤ Wojciech Kaliszewski – historyk literatury i krytyk literacki. Pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN, redaktor kwartalnika „Wyspa”. Publikuje między innymi w „Nowych Książkach”, „Toposie”, „Twórczości”. Zajmuje się historią literatury polskiej wieku XVIII oraz literaturą polską XX wieku, a także poezją krajów byłej Jugosławii.

➤ Mirosław Strzyżewski – historyk literatury i edytor. Pracuje w Katedrze Edytorstwa i Literatury Polskiej UMK, Dyrektor Wydawnictwa Naukowego UMK. Twórca i Przewodniczący Rady Naukowej czasopisma „Sztuka Edycji. Studia Tekstologiczne i Edytorskie”. Jest autorem wielu prac dotyczących polskich romantyków, w tym Maurycego Mochnackiego.

➤ Andrzej Waśko – historyk literatury polskiej, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2017. W 2007 r. był wiceministrem edukacji narodowej. Współzałożyciel i obecnie redaktor naczelny Dwumiesięcznika „Arcana”. Jego zainteresowania naukowe dotyczą literatury polskiej XIX i XX wieku, związkami literatury z historią idei, historiografią i innymi dziedzinami kultury.

Fragmenty pism czyta Andrzej Ferenc, aktor filmowy i teatralny, lektor, narrator, reżyser i wykładowca akademicki. Grał w Teatrze Rozmaitości, Teatrze Dramatycznym i Teatrze Współczesnym w Warszawie, założyciel sceny w Domu Literatury w Warszawie.

Po dyskusji wyświetlony będzie film Twórcy naszej tradycji – Romans z Ojczyzną. Maurycy Mochnacki 1803–1834 (reż. Jacek Kubiak).

***

WARSZTAT KOLAŻU (6 X 2023 – PIĄTEK)

KLIKNIJ i zarejestruj się

LINK do wydarzenia na Facebooku

Zapraszamy na warsztat tworzenia kolaży, który poprowadzi Michał Strachowski, artysta wizualny oraz Natalia Szerszeń, autorka kolaży tradycyjnych łączących słowo z obrazem. Warsztat rozpocznie się krótkim wstępem poświęconym metodzie i historii kolażu. W dalszej części uczestnicy przejdą do artystycznej praktyki, wycinając i klejąc zgromadzone obrazy i słowa, które będą nawiązywać do epoki, twórczości i postaci Maurycego Mochnackiego. Osobiste spotkanie ze słowem i obrazem jest niepowtarzalną okazją, aby doświadczyć sztuki w niekonwencjonalny sposób.

 

***

2. MOCHNACKI. FILOZOF (9 X 2023 – PONIEDZIAŁEK)

KLIKNIJ i zarejestruj się

LINK do wydarzenia na Facebooku

W spotkaniu udział wezmą:

Tomasz Herbich – wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim. Stały współpracownik „Teologii Politycznej”, redaktor naczelny „Rocznika Historii Filozofii Polskiej”, zastępca redaktora naczelnego „Teologii Politycznej Co Tydzień”. Specjalizuje się w historii filozofii polskiej i rosyjskiej oraz teologii biblijnej.

Agnieszka Nogal – znawczyni filozofii polityki. Adiunkt w Instytucie Filozofii UW i w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Współzałożycielka pisma „Civitas. Studia z filozofii polityki”.

➤ Mateusz Werner – filozof kultury, krytyk filmowy, kulturoznawca. Adiunkt na wydziale Nauk Humanistycznych UKSW, zatrudniony w katedrze Badań nad Teatrem i Filmem. Redaktor kwartalnika „Kronos”. Autor licznych recenzji filmowych oraz artykułów naukowych.

Fragmenty pism czyta Dariusz Kowalski – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Grał w Teatrze Studyjnym '83 im. Juliana Tuwima w Łodzi, Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, od 1998 w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. W 2018 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od niedawna związany jest z Teatrem Klasyki Polskiej.

Po dyskusji wyświetlony będzie film Niebezpiecznie Panie Mochnacki (reż. Jerzy Krasowski).

 

***

3. MOCHNACKI. POWSTANIEC (16 X 2023 – PONIEDZIAŁEK)

KLIKNIJ i zarejestruj się

LINK do wydarzenia na Facebooku

W spotkaniu udział wezmą:

➤ Dariusz Gawin – historyk idei, publicysta. Wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, szef Instytutu Starzyńskiego. Kierownik Zakładu Społeczeństwa Obywatelskiego w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Zajmuje się historią polskiej myśli politycznej i społecznej, filozofią polityczną, problematyką związaną z polityką historyczną.

➤ Martyna Deszczyńska  historyczka, kierowniczka Instytutu Naukowo-Badawczego Collegium Verum, członek Kapituły Konkursu Książki Historycznej im. prof. Jerzego Skowronka. W swoich pracach porusza tematykę polskiego oświecenia, dziewiętnastowiecznej historii polskiego Kościoła oraz dziewiętnastowiecznej historii Polski.

➤ Marek A. Cichocki – filozof, politolog, znawca stosunków polsko-niemieckich. Współtwórca i redaktor „Teologii Politycznej”. Profesor zwyczajny, wykładowca Collegium Civitas, Kolegium Europejskiego oraz Angelicum w Rzymie. W latach 1998-2015 wykładowca UW. Były doradca społeczny Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. W 2007 roku był polskim negocjatorem Traktatu Lizbońskiego UE. Autor m.in. Północ i Południe. Teksty o polskiej historii i kulturze oraz Początek końca historii. Tradycje polityczne XIX wieku.

Fragmenty pism czyta Kamila Kamińska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, związana m. in. z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem Powszechnym w Łodzi i Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie Za rolę w filmie Najlepszy uhonorowana została nagrodą na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii „profesjonalny debiut aktorski”.

Po dyskusji wyświetlony będzie film Powstanie listopadowe 1830–1831 (reż. Lucyna Smolińska).

Partnerzy i patroni:

 Belka sponsorska 2

Belka sponsorska4