O Światowych Dniach Młodzieży, europejskich projektach reformy zasad demokracji oraz książce „Przez zwierciadło"

Tematem przewodnim najnowszego odcinka programu Trzeci Punkt Widzenia były Światowe Dni Młodzieży które odbyły się pod koniec lipca w Krakowie. Dariusz Karłowicz, Dariusz Gawin oraz Marek A. Cichocki nie tylko przypomnieli to wydarzenie, ale też zastanawiali się nad jego społecznym odbiorem w Polsce

 

Dariusz Karłowicz zwrócił uwagę że było to jedno z najważniejszych wydarzeń 2016 roku, a w sensie religijnym najważniejsze. Światowe Dni Młodzieży nie były tylko i wyłącznie kolejnymi Światowymi Dniami Młodzieży, ale również co istotne były też przypomnieniem 1050-lecia chrztu Polski. Niezwykle ważnej rocznicy dla Polski, która zdaniem prof. Marka A. Cichockiego, okazała się jednak całkowicie nieudana.

Ważny aspekt poruszył również Dariusz Gawin przeciwstawiając się tezie, że Światowe Dni Młodzieży były międzynarodowym świętem multikulturalizmu, ponieważ jak powiedział „ta różnorodność wznosiła się na uniwersalizmie, jedności duchowej ale też kulturowej. Duchowej czyli religijnej, opartej na tej samej wierze i kulturze, bo było to święto chrześcijańskie".

Drugim tematem dyskusji filozofów była kwestia demokracji a raczej próby zmienienia zasad demokracji przez elity europejskie. Rozmówcy odnosili się do tezy Davida Van Reybroucka, w myśl której urzędnicy mieliby być losowani, co mogłoby być wyjściem z kryzysu, w którym aktualnie znajduje sie Unia Europejska.
Marek A. Cichocki w swojej wypowiedzi tłumaczył, że jest to odpowiedź elit na coś co w dzisiejszych czasach nazywane jest wyborczym fundamentalizmem czyli tym, że dzisiejsze demokracje skoncentrowane są na wyborach, elekcji. Dariusz Karłowicz zwrócił z kolei uwagę, że pomysł nie jest nowy bo jego korzeni można by było szukać u Ateńczyków którzy niektóre urzędy obsadzali właśnie w drodze losowania, lecz jak podkreślił „paradoks polega na tym, że Reybrouck ten pomysł radykalnie demokratyczny rzeczywiście bierze z ateńskiej demokracji lecz w sposób niezwykle zręczny przerabia go w sposób ściśle arystokratyczny".

Ostatnim tematem rozważań było wznowienie książki Jarosława Marka Rymkiewicza pod tytułem „Przez zwierciadło". Jak mówił prof. Marek A Cichocki jest to książka wyjątkowa w całej literackiej karierze Jarosława Marka Rymkiewicza, ponieważ nie odnosi się do historii, a do sfery duchowej – „są to osobiste refleksie tego poety na temat Ewangelii".

Opracował: Przemysław Koźmiński

Cały odcinek do obejrzenia pod tym linkiem.