Mamy przyjemność poinformować Państwa, że wśród nominowanych do Nagrody Identitas 2022 oraz zaproszonych na warsztaty Identitas na wyspie Uløya znalzł się Tomasz Stefanek – autor książki „Być albo nie być” wydanej nakładem Teologii Politycznej. Ponadto w w gronie wyróżnionych znalazł się również stały współpracownik redakcji: Michał Gołębiowski. Wszystkim Autorom Gratulujemy!
Książka Tomasza Stefanka to ważne szkice o podmiotowości. To jednocześnie ćwiczenia w zakresie budowania naszej podmiotowości jako wspólnoty politycznej i państwowej. Istotną część pracy autor poświęcił relacji między filozofią a polityką. U Stefanka Platon, Arystoteles, Burke, Nietzsche i Strauss mają niemało do powiedzenia o suwerenności państw, ale i o ciągłości politycznej i kulturowej naszych czasów – pisze o ksiażce „Być albo nie być” zespół Fundacji Identitas.
Uzupełnieniem nagrody, jaką są warsztaty w osamotnionej bazie za kręgiem polarnym, będą stypendia oraz promocja dzieł uczestników warsztatów prowadzona przez Fundację i jej partnerów.
Zgłoszenia do konkursu oceniał zespół w składzie: Renata Chołuj (pisarka, przewodnicząca Jury Nagrody Identitas), Wojciech Stanisławski (historyk, krytyk, publicysta), Dawid Jung (poeta, regionalista, krytyk, laureat Nagrody Identitas 2019) oraz założyciel Fundacji Identitas i pomysłodawca Warsztatów w Arktyce, Tomasz Kaźmierowski.
Nominacje do Nagrody Identitas 2022 oraz zaproszenie na warsztaty Identitas na wyspie Uløya otrzymali:
Michał Gołębiowski za Bezkres poranka. O teologii poetyckiej i teologiach kontrkultury, wyd. Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów.
Tomasz Grzywaczewski za Wymazaną granicę. Śladami II Rzeczpospolitej, wyd. Czarne
Łukasz Kozak za Upiora. Historię naturalną, wyd. Fundacja Augusta Hr. Cieszkowskiego / Evviva L’arte
Marta Madejska za Aleję włókniarek, wyd. Czarne
Alicja Rosé za Północ. Przypowieści, wyd. Znak
Tomasz Stefanek za Być albo nie być, wyd. Teologia Polityczna