[OSTATNI DZIEŃ REKRUTACJI] Trwa rekrutacja na Szkołę Letnią Teologii Politycznej – zgłoszenia do 29 maja!

[OSTATNI DZIEŃ REKRUTACJI] Trwa rekrutacja na Szkołę Letnią Teologii Politycznej – zgłoszenia do 29 maja!

Wakacyjne wykłady w wyjątkowym miejscu! Jeśli chcesz rozwinąć swoje zainteresowania, poznać wybitnych naukowców i przeżyć intelektualną przygodę w niepowtarzalnej atmosferze, zgłoś się już dziś do udziału w Szkole Letniej Teologii Politycznej „Polityka // Religia // Bezpieczeństwo. Konflikt i próby rozwiązania”, która odbędzie się w Opactwie Benedyktyńskim w Tyńcu 11-18 lipca 2022 r. Udział w Szkole Letniej jest nieodpłatny. Rekrutacja trwa tylko do 29 maja.

Czy w Europie możliwy jest powrót do business as usual kilka miesięcy po zakończeniu wojny? Czy Rosja utraci swą mocarstwowość, a Putin zostanie zastąpiony? Czy USA wspiera Ukrainę z racji na interesy czy wartości? Po której stronie opowiedzą się Indie, Iran, Izrael? Jaka jest postawa Polaków, władz Polski i polskiego Kościoła wobec Ukraińców i władz w Kijowie i co z tego wynika? Czy Polska staje się regionalnym liderem, a papież Franciszek wielkim rozczarowaniem europejskich katolików?

Na te i inne pytania – dotyczące relacji między polityką, religią i bezpieczeństwem, będziemy starali się znaleźć odpowiedź podczas tegorocznej, już 3. edycji Szkoły Letniej Teologii Politycznej. Z oczywistych przyczyn, wojna za naszą wschodnią granicą i globalne konsekwencje, które z sobą niesie, stanie się motywem przewodnim całe Szkoły Letniej. Miejscem spotkania z wybitnymi intelektualistami będzie Opactwo Benedyktyńskie w Tyńcu – Szkoła Letnia odbędzie się w dniach 11-18 lipca; udział w niej jest nieodpłatny

Dołącz na Facebooku

Do udziału w Szkole Letniej zapraszamy studentów I, II i III stopnia studiów lub jednolitych studiów magisterskich uczęszczający do szkół wyższych na terytorium RP lub innych krajów Unii Europejskiej w wieku od 19 do 30 lat.

Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego oraz załączenie listu motywacyjnego

Wypełnij formularz zgłoszeniowy

Planujemy przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami w pierwszych tygodniach czerwca 2022 r. 

Regulamin naboru do Szkoły Letniej Teologii Politycznej

Najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat Szkoły Letniej

Dodatkowe pytania prosimy kierować na adres: malgorzata.czajkowska@teologiapolityczna.pl

Podczas tegorocznej Szkoły Letniej jej uczestnicy poznają różne modele relacji między religią a polityką reprezentowane w religiach monoteistycznych oraz będą zastanawiali się nad wpływem tych modeli na kształtowanie bezpieczeństwa światowego i pokoju międzynarodowego. Każdy dzień będzie poświęcony innemu zagadnieniu związanemu z danym rejonem świata lub wielkim  systemem politycznym czy religijnym. Omówimy różnicę między Kościołem prawosławnym na Ukrainie i w Rosji oraz ich zaangażowaniem w politykę. Pochylimy się nad rolą religii w polityce USA i Wielkie Brytanii. Spojrzymy z bliska na relacje między państwami europejskimi, deklarowanymi a faktycznymi wartościami, które wyznaczają europejską integrację. Odwiedzimy południową i wschodnia Azję (Chiny, Indie, Pakistan) aby zobaczyć czym kierują się w polityce światowej. Na koniec zajmiemy się Polską, relacjami na linii państwo-Kościół oraz dyplomacją watykańską. 

***

Wśród zaproszonych wykładowców znaleźli się między innymi: 

➤ Marek A. Cichocki – wykładowca Kolegium Europejskiego w Natolinie, jeden z założycieli „Teologii Politycznej”;

➤ Michał Gierycz – politolog, wykładowca w Instytucie Politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie;

➤ Piotr Kłodkowski – orientalista, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, były ambasador RP w Indiach;

➤ Anna Kwiatkowska – kierowniczka Zespołu Niemiec i Europy Północnej Ośrodka Studiów Wschodnich;

➤ ks. Franciszek Longchamps de Bérier – profesor nauk prawnych specjalizujący się w zakresie relacji państwo-Kościół;

➤ Paweł Milcarek – redaktor naczelny kwartalnika „Christianitas”;

➤ Marcin Przychodniak politolog, analityk ds. Chin w programie Azja i Pacyfik Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych;

➤ Arkady Rzegocki – Szef Służby Zagranicznej, były ambasador RP w Wielkiej Brytanii, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego;

➤ Piotr Skwieciński – dziennikarz, korespondent, dyplomata, były dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie; 

➤ Wojciech Stanisławski – historyk, publicysta, współpracownik Muzeum Historii Polski; 

➤ Tomasz Terlikowski – filozof, publicysta, działacz katolicki.

 

tyniec4

(fot. Opactwo Benedyktyńskie w Tyńcu)

***

Każdy dzień szkoły letniej będzie przebiegał według harmonogramu:

8.00-8.30 śniadanie
10.00-11.00 klub dyskusyjny
11.00-13.00 wykład 
13.00-14.00 obiad
14.30-16.00 komentarz do Reguły św. Benedykta
16.30-18.00 wykład
18.00-18.30 kolacja
19.00-20.00 dyskusja
20.30-23.00 wieczór filmowy

Celem Szkoły Letniej jest zwiększanie kompetencji jej uczestników polegające na kształtowaniu w nich umiejętności poruszania się w wielokulturowym świecie, uczeniu ich rozumienia religijnych i aksjologicznych podstaw zachowań politycznych przedstawicieli innych kręgów kulturowych i cywilizacyjnych oraz przekazywaniu wiedzy niezbędnej do kształtowania podstaw polityki bezpieczeństwa zarówno w wymiarze wewnętrznym, jak i zewnętrznym.

***

Darowizny na rzecz organizacji Szkoły Letniej Teologii Politycznej udzieliła Fundacja PKO Banku Polskiego

PKO FND LOGO RGB


Zostań mecenasem Teologii Politycznej. Prowadzimy codziennie aktualizowany portal, wydajemy tygodnik, rocznik, książki najwybitniejszych filozofów i myślicieli, współpracujemy z uczonymi, pisarzami i artystami. Prowadzimy projekty naukowe i kulturalne. Jesteśmy współzałożycielami Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na rzymskim uniwersytecie Angelicum. Na sprawy polityczne patrzymy z perspektywy rzeczy ostatecznych. Aby, prowadzić nasze działania potrzebujemy pieniędzy. Prosimy o hojność! (KLIKAM, BY DOŁĄCZYĆ DO GRONA MECENASÓW TEOLOGII POLITYCZNEJ).

Wpłać darowiznę
100 zł
Wpłać darowiznę
500 zł
Wpłać darowiznę
1000 zł
Wpłać darowiznę

Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach, aktualnych promocjach
oraz inne istotne wiadomości z życia Teologii Politycznej - dodaj swój adres e-mail.