„Przystanek Niepodległość” – świętuj Dzień Niepodległości z Muzeum Historii Polski!

Muzeum Historii Polski zaprasza do wspólnego świętowania Dnia Niepodległości w Warszawie w ramach cyklicznego wydarzenia „Przystanek Niepodległość”. Główną atrakcją będzie interaktywna gra przestrzenna „Labirynt Niepodległości”. Muzeum z okazji rocznicy niepodległości przygotowuje także nowe książki m.in. album wraz ze zbiorem esejów na temat II RP. Zachęcamy do zapoznania się z programem obchodów.

Gra przestrzenna „Labirynt Niepodległości”

Oparta na konstrukcji labiryntu gra będzie obejmować najważniejsze wydarzenia z historii Polski okresu zaborów i walki o niepodległość. Fabuła gry pozwoli uczestnikom na udział w takich wydarzeniach, jak: powstanie listopadowe, powstanie styczniowe czy I wojna światowa. Gracze zmierzą się z problemami i dylematami przed jakimi stawali Polacy żyjący pod zaborami, a także Ci, którzy zmuszeni byli emigrować. Finałem interaktywnej ekspozycji będzie przestrzeń poświęcona budowaniu nowego państwa, prezentująca problemy i wyzwania odrodzonego państwa. Konstrukcja gry będzie wykorzystywać elementy wystawiennicze, aktywności analogowe oraz multimedia. Gra przeznaczona jest dla wszystkich – zarówno dla dzieci (w wieku szkolnym) i młodzieży, jak i dorosłych. Gra dostosowana jest dla potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Gra będzie miała miejsce w pawilonie na Placu Teatralnym w Warszawie. W okresie 7-9 listopada gra będzie dostępna jedynie dla grup szkolnych – edukatorzy Muzeum Historii Polski będą prowadzić w pawilonie lekcje muzealne. W weekend 10-11 listopada „Labirynt” będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych (wstęp wolny).

Książka „Oblicza Niepodległej”

Muzeum Historii Polski oddaje do rąk czytelników książkę „Oblicza Niepodległej” – zbiór dziewięciu tekstów przybliżających różne dziedziny życia w II Rzeczypospolitej. Jej premiera odbędzie się 7 listopada o godzinie 18:30 w pawilonie na Placu Teatralnym. Premierze towarzyszyć będzie dyskusja z udziałem: prof. Antoniego Dudkaprof. Michała Kopczyńskiegodr. hab. Pawła Skibińskiego, red. Mikołaja Mirowskiego. ci znawcy epoki w przystępny sposób opisali m.in. życie gospodarcze dwudziestolecia międzywojennego, ówczesne stosunki społeczne, w tym relacje z mniejszościami narodowymi, zagadnienia związane ze scalaniem systemu prawnego, a także nurty w sztukach plastycznych. Ważnym dopełnieniem tekstu są archiwalne ilustracje – zdjęcia postaci i miejsc powszechnie kojarzonych z epoką II Rzeczypospolitej, ale też mniej znanych lub zupełnie zapomnianych. Niektóre fotografie przedstawiają unikatowe eksponaty z powstającej kolekcji Muzeum Historii Polski. 

„Jesteśmy”

Jak co roku Przystankowi będzie towarzyszyć bezpłatna jednodniówka „Jesteśmy”, której tematem przewodnim będą kobiety niepodległości. Celem publikacji jest ukazanie udziału kobiet w walce o niepodległość Polski w okresie zaborów i podczas I wojny światowej oraz powiązanie tej problematyki z szeroko rozumianą emancypacją kobiet na ziemiach polskich, a szczególnie ich walką o prawa wyborcze. Gazeta prezentuje sylwetki kobiet, które odegrały rolę w historii tworzenia się polskiego narodu i tożsamości oraz działały w różnych dziedzinach: polityce, nauce, edukacji, kulturze, gospodarce i wojskowości.

Muzeum przygotowuje także publikację w formie gazety, która zawierać będzie informacje o akcji „Małe Wielkie Historie” – zbiórce pamiątek do kolekcji Muzeum Historii Polski oraz o powstającym na Cytadeli Warszawskiej budynku stałej siedziby Muzeum Historii Polski.

Więcej informacji na stronie internetowej „Przystanku Niepodległość”.