Za kilka, kilkanaście lat tworzeniem polskiej kultury narodowej będą się już może zajmować jedynie hobbyści
Za kilka, kilkanaście lat tworzeniem polskiej kultury narodowej będą się już może zajmować jedynie hobbyści
My, niżej podpisani przedstawiciele związków i stowarzyszeń twórczych, solidaryzujemy się z protestem głodujących w Krakowie w obronie polskiej edukacji.
Nie zgadzamy się z polityką oświatową rządu RP. Ograniczenie liczby godzin nauczania języka polskiego i historii zmierza do pozbawienia młodych ludzi podstawowej wiedzy o kanonie dzieł literatury i wysiłku poprzednich pokoleń, które dbały o zachowanie narodowej świadomości i przetrwanie Polski w ciągu jej ponad tysiącletnich dziejów.
Dla twórców kultury takie niszczenie polskiej szkoły i modelu wychowania młodzieży jest działaniem na szkodę polskiego społeczeństwa.
Świadome obcowanie ze sztuką, z literaturą wymaga odpowiedniego poziomu wiedzy i świadomości, które powinny rozwijać się w szkole, zapewniającej młodym ludziom wszechstronny rozwój intelektualny, a nie produkującej jedynie sprawnych wykonawców prac nie wymagających samodzielnego myślenia i szerszych horyzontów, "wydrążonych ludzi", pozbawionych zdolności do intelektualnej refleksji nad rzeczywistością.
Znana sentencja "takie będą rzeczpospolite, jakie młodzieży chowanie" w świetle najnowszych posunięć niszczących polską oświatę nabiera szczególnie bolesnego wydźwięku.
My, twórcy, nie istniejemy bez wrażliwych odbiorców. Za kilka, kilkanaście lat tworzeniem polskiej kultury narodowej będą się już może zajmować jedynie hobbyści, traktowani przez otoczenie jak nieszkodliwi wariaci, a tak zwany ogół nie będzie potrzebował Mickiewicza, Słowackiego czy Szekspira, i jeśli nawet ktoś jeszcze będzie wiedział, że to byli chyba jacyś literaci, nikt nie sięgnie po treści wykraczające poza tłumaczenia zagranicznych komiksów.
Uważamy, że trzeba bić na trwogę.
Niszczenie polskiej szkoły to niszczenie państwa polskiego.
dr hab. Jacek Kucaba, Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków
Mieczysław Cybulski, Prezes Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej
Aleksandra Niemirycz, Prezes Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich
Jan Różnowicz, Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa
Krzysztof Sadowski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego
Katarzyna Janczewska - Sołomko, wiceprezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków
Lidia Nowicka, Dziennikarz I Wydawca
Jacek Kornowicz, Prezes Związku Kompozytorów Polskich
Jolanta Rycerska, Prezes Związku Polskich Artystów Fotografików
Wiesław Podkański, Prezes Izby Wydawców Prasy
Maciej Hoffman, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców REPROPOL