Prestiżowe studia w College of Europe – ostatni dzień rekrutacji

Do 19 stycznia trwa rekrutacja na wyjątkowy program najstarszej i jednej z najbardziej prestiżowych uczelni oferujących pomagisterskie studia europejskie. W trakcie realizowania kierunku Europejskie Studia Interdyscyplinarne studenci mają szansę zyskać szeroki ogląd problematyki europejskiej oraz kompetencje przygotowujące ich do dalszego rozwoju zawodowego w wielu różnych sektorach. Kandydaci z Polski mogą ubiegać się o pełne finansowanie studiów, zakwaterowania na kampusie i wyżywienia. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą!

 Kolegium Europejskie usytuowane jest w kompleksie pałacowo-parkowym o bogatej tradycji. Część Natolina należy do ścisłego rezerwatu Natura 2000. Cały kompleks można zwiedzić wraz z przewodnikiem po uprzednim po uprzednim zapisaniu się przez stronę internetową (link poniżej). Niegdyś były to królewskie tereny łowieckie Wilanowa. Następnie posiadłość przeszła we władanie Czartoryskich, a później Potockich. Podczas ostatniej wojny w Lesie Natolińskim dokonano egzekucji grupy Polaków. To tu Tadeusz Mazowiecki opracowywał swoje exposé.

Aplikować na studia może każda osoba:

- niezależnie od wieku (niektórzy absolwenci ukończyli Kolegium w wieku 34, 37 a nawet 40 lat, długo po doktoracie)

- spełniająca wymagania formalne (co najmniej dyplom magistra lub inny dyplom wart 240 punktów ECTS), lub będąca na ostatnim roku studiów (tzw. przyjęcie warunkowe, wymagające dostarczenia potwierdzenia uzyskania dyplomu po obronie pracy na poprzednich studiach)

- z biegłą znajomością przynajmniej języka angielskiego oraz komunikatywną francuskiego. Istnieje możliwość przyjęcia warunkowego, jeśli kandydat zna biegle język angielski lub francuski, a na etapie rozmowy kwalifikacyjnej wykaże, że rozpoczął już naukę tego drugiego i zobowiąże się do osiągnięcia poziomu B1/B2 przed początkiem roku akademickiego. W programie studiów jest obowiązkowy kurs w języku francuskim, zakończony egzaminem.

Na kampusie co roku studiuje ok. 130 studentów reprezentujących ponad 30 narodowości z Unii Europejskiej, jej sąsiedztwa wschodniego i południowego, ale też m.in. z Chin, Mauritiusa, Chile, Dominikany czy Zimbabwe. Blisko 25% absolwentów pracuje w instytucjach europejskich, ale możliwości kariery po Kolegium są zróżnicowane: od sektora prywatnego, poprzez organizacje pozarządowe, międzynarodowe, aż po akademię.

Kolegium poszukuje osób zainteresowanych Europą w bardzo szerokim znaczeniu tego pojęcia. Interdyscyplinarność jest siłą i wyróżnikiem tej uczelni. Nie ogranicza się więc ona do kształcenia wyłącznie europeistów czy absolwentów stosunków międzynarodowych, ale pozostaje otwarta na rozmaite kierunki humanistyczne, a nawet ścisłe. Wśród absolwentów są m.in. fizyk oraz biotechnolog, który pisał pracę o europejskiej polityce wobec genetycznie modyfikowanych organizmów.

Pełne finansowanie

Dla Polaków dostępne są pełne stypendia z kilku możliwych źródeł. Wśród nich: ogólne stypendium MSZ, stypendium im. Bronisława Geremka dla historyków lub przedstawicieli pokrewnych dyscyplin, stypendium dla dziennikarzy oraz stypendium dla osób zainteresowanych Europejską Polityką Sąsiedztwa. W przypadku stypendium MSZ konieczne jest złożenie odrębnego wniosku (link poniżej).

Stypendia pokrywają czesne, ale też całoroczne zakwaterowanie na kampusie, w jednoosobowym pokoju z łazienką oraz usługą sprzątania, jak również całodzienne wyżywienie przez 7 dni w tygodniu, a nawet dostęp do podstawowych usług ambulatoryjnych w ramach niepublicznej opieki medycznej.

Aplikować można wielokrotnie. Jeśli nie uda się za pierwszym razem, drzwi do Kolegium w kolejnych latach pozostają otwarte!

***

Dowiedz się więcej na temat stypendiów MSZ 

Dowiedz się więcej o historii Natolina

Przeczytaj biogram słynnej absolwentki, Mariji Pejčinović Burić

Zapisz się na zwiedzanie Natolina

Uzyskaj więcej informacji na stronie: coleuropenatolin.eu/pl/ oraz pod adresem: contactnatolin@coleurope.eu  

Galeria: