W drugiej odsłonie projektu „Namalować katolicyzm od nowa” Teologia Polityczna, Fundacja Świętego Mikołaja i Instytut Kultury św. Jana Pawła II z rzymskiego Angelicum zapraszają grupę malarzy, teologów, biblistów, historyków sztuki, filozofów do pracy nad malarskim przedstawieniem Zwiastowania. Przedsięwzięcie stawia sobie za cel próbę odrodzenia współczesnej sztuki sakralnej, odbudowę mechanizmów mecenatu kościelnego oraz pobudzanie dyskusji na temat sztuki chrześcijańskiej.
Od 2 do 4 grudnia w klasztorze oo. benedyktynów w Tyńcu odbyły się seminaria i wykłady przygotowujące do malowania obrazów Zwiastowania. W drugiej edycji projektu udział biorą między innymi: Ignacy Czwartos, Jacek Dłużewski, Wojciech Głogowski, Jacek Hajnos, Krzysztof Klimek, Jarosław Modzelewski, Bogna Podbielska, Beata Stankiewicz, Grzegorz Wnęk, Michał Żądło.
Dariusz Karłowicz, inicjator projektu, powiedział: „Przez najbliższy rok wraz z artystami, teologami, biblistami, historykami sztuki i filozofami pragniemy rozważać pierwszą tajemnicę radosną: Zwiastowanie. Żeby nie zgubić z oczu tego, co najważniejsze zaczęliśmy od samego centrum – od miłosierdzia Bożego. Dalej pójdziemy drogą tajemnic różańca. Jest o czym myśleć, czym się zachwycać i za co dziękować. Wiem, że to ogromne wyzwanie duchowe, intelektualne, no i oczywiście malarskie. Jasne, że nas przerasta – ale przecież z niczego nas to nie zwalnia”.
Trzydniowe niezwykle intensywne warsztaty rozpoczęły się w Muzeum Książąt Czartoryskich wykładem kustosza, dr. Adama Spodarka, na temat „Zwiastowania” Mistrza Jerzego ufundowanego w 1517 roku przez kanonika kościoła kolegiackiego św. Michała na Wawelu.
Kolejne wykłady (już w Tyńcu) wygłosili: dr Marek Bielat OP (Historia różańca), ks. prof. Marek Starowieyski (Zwiastowaniu w świetle tradycji Starego Testamentu), o. Paweł Trzopek OP (Zwiastowanie w Ewangelii św. Łukasza), o. prof. Jarosław Kupczak OP (Perspektywa teologii systematycznej), Anna Kilian (Zwiastowanie w sztuce europejskiej), bp prof. Jacek Grzybowski (O filozoficznych koncepcjach aniołów).
Warsztaty zakończył wykład br. Jacka Hajnosa OP na temat teologii powołania twórczego (na podstawie postaci Besalela z Wj 25-40). Wykładom towarzyszyły gorące dyskusje.
W trakcie warsztatów przedyskutowano szczegóły tegorocznego zamówienia. Ustalono, że tym razem obok dużego malowanego z myślą o miejscach kultu, artyści przygotują również obraz na potrzeby kultu domowego.
Część z Tynieckich wykładów zostanie udostępniona na stronie Teologii Politycznej. Planowane są również wykłady uzupełniające i związane z projektem dyskusje, które odbędą się w redakcji Teologii Politycznej.
Wystawa planowana jest na koniec 2023 roku.
***
Zapraszamy na stronę projektu:
www.LetsPaintCatholicismAgain.com i na www.teologiapolityczna.pl
Instytut Kultury Św. Jana Pawła II jest interdyscyplinarną instytucją naukowo-dydaktyczną powołaną na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie w stulecie urodzin Jana Pawła II. Misją Instytutu jest refleksja nad najważniejszymi problemami współczesnego Kościoła i świata inspirowana życiem i myślą św. Jana Pawła II. Celem Instytutu ośrodka jest więc nie tylko badanie dorobku Wielkiego Papieża, ale również myślenie wraz z nim o najważniejszych sprawach kultury duchowej, a więc np. solidarności, miłosierdziu, sztuce chrześcijańskiej, miejscu Kościoła we współczesnym świecie czy kryzysie duchowym Europy.
Instytut jest współprowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja (wydawcę Teologii Politycznej) i w całości finansowany przez prywatnych darczyńców z Polski. Zapraszamy serdecznie do ich grona!
Zdjęcia: Artur Kiciak i Renata Kiciak